Sari la conținut

"STRAZILE AU AMINTIRI" CE AMINTIRI ARE STRADA TA?

28 răspunsuri la acest topic

#21 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 13 mai 2017 - 11:41

Vezi posttudor, pe 13 mai 2017 - 09:00 , a spus:

hmmm - spuneai ca facusi vaccin HBV?

Recently, the VAERS (Vaccination Adverse Events Reporting System) database (from July 1990 to August 1999) reported that hepatitis B vaccination was associated with a number of potentially serious arthritic adverse reactions, particularly in the adult female population (female/male ratio = 4.45/1).
http://ard.bmj.com/content/61/7/575

Carevasazica... (!!!) :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#22 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.751 posturi

Postat 14 mai 2017 - 09:25

Interesant! Si eu care dadeam vina pe mama ...nu stiam ca eu sunt vinovata.....

:emoticon-0102-bigsmile:
Imagine postată

#23 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.500 posturi

Postat 15 mai 2017 - 05:29

Vezi postButterfly, pe 14 mai 2017 - 09:25 , a spus:

Interesant! Si eu care dadeam vina pe mama ...nu stiam ca eu sunt vinovata.....

:emoticon-0102-bigsmile:

Ei, tot mama, ea ti-o fi facut vaccinul! :))

#24 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.751 posturi

Postat 16 mai 2017 - 08:17

:D.....nu! Mama ate doar probleme cu genunchii...
Imagine postată

#25 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 16 mai 2017 - 09:12

Vaccinata este, cred! :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#26 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 16 iunie 2017 - 04:02

intorcandu-ne la animalute. de-a lungul timpului am avut multe. au plecat de aici invariabil, lasandu-mi goluri in suflet. ma leg de ele si daca stau cu mine 1 an si daca stau 20. acum am gasit un pisoias mic de tot, de 3 zile. il cresc de atunci si acum a "implinit" frumoasa varsta de 3 saptamani si vreo 5 zile. are probleme mari: face caca doar cu duphalac. manaca putin (ii dau laptic de cafea) are o rana urata la fundulet. mi-e si frica sa il mai frec sa faca pipi . asta ma face sa nu am control asupra la pipi. am mers cu el la un vet - dupa multe cautari am gasit unul care sa se uite la un pisis asa mic. si a zis ca nu are nic. are pb cu tranzitul.... si mi-a zis sa ii bag in fundulet ulei de parafina. nu am putut face asta si am preferat sa ii dau duphalac. nu stiu dc e bine... ce pot sa spun e ca atat m-am atasat de el. ochii micuri... el mic de tot, cat palma, alb cu o pata neagra in frunte....urechiuse cat o gamalie...
se uita la mine si miauna f incet. ma rog lui Dzeu sa il salveze, sa il faca mare....
am si ferma de catei... de curand cineva a vrut unul... si nu am avut curajul sa risc sa dau ... de frica de a nu ajunge bine. nu toti iubesc animalele....
ma intreb de ce iubim animalele? pentru ca ele ne daruiesc ceva: iubire... nu ne cer in schimb altele. noi avem doar datoria divina sa le numim si sa avem grija de ele....
sunt si raman....monica!

#27 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 16 iunie 2017 - 04:24

cat despre strada mea... care? cea de la bunica, unde am stat pana la 6 ani... si apoi in vacante, sau cea de acasa?
cea de acasa.... mult timp nu am stiut prea mult din ea... scoala era la vreo 100 m ... traversam strada si gata. oraselul meu are 2 bulevarde. iar unul din ele este "strada mea"
pana la scoala vedeam cateva blocuri tip vila... gradinite in fata lor, pline de flori (mai tarziu, gospodari, oamenii si-au facut in ele adevarate ferme: cu legume, cu verdeturi... etc...acum nu se mai practica, nu pentru ca nu am avea nevoie de legume bio... ci pt ca e "greu" sa muncesti... s-au umplut de banci si masute unde oamenii ies si palavragesc cat e ziua de lunga... oare e bine?)
o alimentara destul de mare (care in prezent e croitorie) ... unde imi placea sa hoinaresc..., o cofetarie... (mm, ce prajituri bune aduceau... mereu strangeam maruntii din casa si imi luam cate una...) si cateva spatii mici cu alte magazinute (3 la numar) cu maruntisuri...
cam atat...mai tarziu, "strada s-a lungit" ... am mers la liceu ... pe vremea aceea unul cu renume in zona, printre putinele industriale, sustinut de UM ....
era amplasat la vreo 800 m de blocul meu...
deci ... mai vedeam : un restaurant cu terasa ... in miljocul ei era un stejar falnic pe care, imediat dupa revolutie l-au taiat... cica vai, era pericol... putea sa cada peste oameni... :rolleyes:
apoi cateva alte blocuri tip vila (construite de nemti in timul celui de-al doilea razboi mondial,,, ei venind aici sa-si faureasca armele...)..
ce am uitat sa spun este ca peste tot erau stejari ... te simteai ca intr-o gradina.... falnici, cu umbra dulce...
dupa revolutie au fost taiati toti... mai gasesti cate unul ici colo... ca de, erau un "adevarat pericol" pt cetateni. :rolleyes:
dar, slava domnului, oraselul este asezat intr-o vale inconjurata de padure... padure de stejari, specia gorun... relicva a falnicului codru al Vlasiei...
e drept ca deja este din ce in ce mai rara, deja au fost unii improprietariti aici, desi a fost domeniu regal inainte... deja...
sa speram ca va rezista...
asaaa... si tot in perioada de liceu, strada mea s-a marit si in sens invers... asta pentru ca, pe timpul copilariei mele toti cetatenii din orasel si-au facut, in jurul lui, gradini, cotete, magazii, garaje... se cresteau tot felul de pasari... porci, capre si chiar vaci.....adevarate fermisoare... improvizate (si acum mai sunt... dar nu ai sa mai vezi animale prea multe in ele... ). asa ca "ai mei" si-au procurat si ei o gradina si un teren pentru magazie si cotet.
am avut o gramada de pasari (mereu plangeam cand taiau vreuna...) , porci.... pentru care suferam amarnic....de Craciun, si catei....
acolo mergeam de primavara pana toamna, fie pentru ca ma puneau ai mei sa car apa sa udam (de la o pompa situata la vreo 300 m...) fie sa fac treaba (raneam la porci, le dadeam mancare, ii periam, vbeam cu ei, curatam la gaini, imi alintam pisicile si cateii) fie citeam la umbra pomilor fructiferi din gradina... un timp am scos puiuti la closca... si cand venea timpul sa iasa ramaneam noaptea, cu bunica sau mama, la magazie (unde aveam pat, dulap, lampa cu gaz) sa ii ajutam sa iasa si sa nu fie omorati de closca... taaare mult imi placea....
revenind la strada... in partea asta mai vedeam capetele la cateva blocuri... si multa, multa padure, verde, verde crud... minunat...apoi multe multe cotete, garaje si gradini....
pe la vreo 15 ani am descoperit saniusul.... "strada mea" , de la zona de cotete, urca in panta de 45 grade , prin padure catre un cartier select, de case... iarna strada devenea zona de sanius.... fiind inclinata pe o distanta lunga.. toti copiii din oras erau acolo... era luminata deci... o minune... cand reuseam sa plec de acasa, asta f rar... stateam pana la 2 noaptea cu copiii la sanius pe strada... faceam boburi lungi din cate 5 sanii... chiuiam cat ne tineau plamanii... cei mari, faceau stanga din strada mea si mergeau pe "deal" . acolo era periculos pt noi... fara lumina, cu zapada afanata, cu hopuri, cu copaci fructiferi in cale... nu ne aventuram... stateam pe strata ...
copiii de azi, desi strada acolo e la fel.... (nu prea mult ca o deszapezesc repede...) nu mai stiu ce e ala sanius... nu mai vezi copii sa se dea cu sania...
m-am dat pe strada cu sania si mare, la vreo 25 ani, cu un grup de prieteni... a fost minunat... am retrait feeria de copil....
tot in zona aceea, daca intrai in padure, tot pe stanga, dar putin mai jos de zona pentru dealuri... curgea un raulet - acum atat de poluat (atunci era curatat permanent de militarii din oras) - cu care, si petru care am asa niste sentimenteee....
intr-o zi de vara, eram in clasa a 5-a, si tocmai imi luase mama primii mei ciorapi de nylon....si o rochita frumoasa foc, alba cu flori verzi..... in clos.... m-am intalnit cu prietena mea cea mai buna.... si am hotarat sa mergem la rauletul cu pricina (plin de noroi ca nu fusese curatat) si sa ne dam in liane... (lianele erau niste cabluri groase, prinse de ramurile ce atarnau deasupra rauletului, cu care te puteai da pana pe celalat mal)... zis si facut, am mers si, tot dandu-ne, la un moment dat, tinand liana cu o mana m-am intors sa ii spun ceva prietenei mele... ea, crezand ca face o gluma, mi-a dat un vant drept in mijlocul raului ... am intrat in noroi pana la brau... noroi de petrol... va dati seama ce s-a ales de rochita mea si de ciorapi? si ca am ajuns acasa pe la 21 desi plecasem pe la 10?! ... cand m-a vazut mama... intai a incremenit, apoi... mi-a administrat ultima bataie ... cu tot ce a apucat in mana.....
in fine....au trebuit sa treaca 18 ani ca strada sa se largeasca si pentru mine, sa o vad pana la capat... fie si asa... a fost universul meu si l-am iubit mult.... amintirea lui este si acum atat de dulce...
sunt si raman....monica!

#28 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 16 iunie 2017 - 09:33

Ce pomi fructiferi ai avut la gradina, Moni?
Mi-ai amintit de pomii fructiferi de pe strada mea: nu stiu cum erau alti copii dar mie mi-au placut fructele: pe strada mea erau cativa pomi fructiferi aflati in curtile sau in gradinile consatenilor, apropiati de gardul de la strada. Asta facea ca o parte din crengile acelor pomi sa ajunga si in strada. Zarzari si pruni.
Primavara cand infrunzeau si apoi infloreau erau o frumusete. Toata strada era inmiresmata de parfumul florilor de zarzari.
Cand zarzarele incepeau sa cresca si ajungeam ca bobul de mazare, intrau in atentia mea si a celorlalti copii de pe strada. Cand ne intorcem de la scoala,
cu un ochi in curtea satenilor, sa vedem daca nu cumva este in curte sa ne vada, "furam" zarzare, prune...
Spun acum ca furam... Atunci, nu acceptam termenul "furt". Atunci consideram ca luam...Atat. Ce, ei cand treceau pe sub prunul sau nucul nostru, nu se intindeau sa ia prune sau nuci?

Ei, dar chiar la capatul celalalt al strazii, acolo unde strada se lega de soseaua principala a localitatii, era un nene care faurea butoaie, putini...era dogar.
In gradina lui, pe partea cealalta (nu pe partea de la strada) avea doi gutui mari. Doamne, ce gutui mari si galbene si multe faceau gutuii aceia.
Salivez si acum amintindu-mi imaginea gutuilor incarcati cu gutui galbene. Chiar imi spuneam: "zgarcitul asta a pus gutuii asa departe de drum, sa nu luam noi nicio gutuie". :emoticon-0102-bigsmile:
Cand erau coapte, o parte din gutui le "vindea" pe porumb: practic, le da la schimb, o gutuie pentru doi porumbi (doi "cotolani"- asa le spuneam noi la stiuletii de porumb)

Vecina noastra avea in curte zarzari. Unul mare cu zarzare rosii era chiar pe hotarul de la strada. Doamne, ce necazuri avea femeia aceea cu noi (mai era si vaduva pe deaspra),
cum disparea din curte, la zarzarele ei... Striga la noi, biata de ea, sa-i lasam zarzarele ca vrea si ea sa le faca tuica. Ei hasht... ea zicea ea auzea.
Adventistul din mine avea si pretextul forte: "este pacat sa bei tuica!" :emoticon-0140-rofl:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vezi postmonica, pe 16 iunie 2017 - 04:02 , a spus:

intorcandu-ne la animalute. de-a lungul timpului am avut multe. au plecat de aici invariabil, lasandu-mi goluri in suflet. ma leg de ele si daca stau cu mine 1 an si daca stau 20. acum am gasit un pisoias mic de tot, de 3 zile. il cresc de atunci si acum a "implinit" frumoasa varsta de 3 saptamani si vreo 5 zile. are probleme mari: face caca doar cu duphalac. manaca putin (ii dau laptic de cafea) are o rana urata la fundulet. mi-e si frica sa il mai frec sa faca pipi . asta ma face sa nu am control asupra la pipi. am mers cu el la un vet - dupa multe cautari am gasit unul care sa se uite la un pisis asa mic. si a zis ca nu are nic. are pb cu tranzitul.... si mi-a zis sa ii bag in fundulet ulei de parafina. nu am putut face asta si am preferat sa ii dau duphalac. nu stiu dc e bine... ce pot sa spun e ca atat m-am atasat de el. ochii micuri... el mic de tot, cat palma, alb cu o pata neagra in frunte....urechiuse cat o gamalie...
se uita la mine si miauna f incet. ma rog lui Dzeu sa il salveze, sa il faca mare....
am si ferma de catei... de curand cineva a vrut unul... si nu am avut curajul sa risc sa dau ... de frica de a nu ajunge bine. nu toti iubesc animalele....
ma intreb de ce iubim animalele? pentru ca ele ne daruiesc ceva: iubire... nu ne cer in schimb altele. noi avem doar datoria divina sa le numim si sa avem grija de ele....
Moni, de ce nu ne faci si noua poze cu animalutele tale?
In locul uleiului de parafina, nu poti incerca cu ulei de masline? Este mai natural si chiar cred ca ar putea sa ajute. Rana respectiva, de asemenea poti sa o ungi cu ulei de masline
(aminteste-ti ca samariteanul milos a uns ranile celui cazut intre talhari, cu unt-de-lemn!)
Nu le stiu pe toate !!!

#29 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.500 posturi

Postat 22 iunie 2017 - 05:33

Ce frumos ne-ai scris-descris Moni!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi