Sari la conținut

LIBER LA VORBE SI LA... RAFUIELI:

vorbe

140 răspunsuri la acest topic

#1 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 19 octombrie 2015 - 07:54

Unde dai si unde crapa....Era vorba de a lua atitudine si nu de a elimina pe cineva. Dar cum ziceam: fiecare cum poate si cum intelege....libertatea de exprimare e garantata iar prostia (necunostinta) combatuta !

#2 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 20 octombrie 2015 - 06:28

amice, daca tu ai reusi sa combati prostia si necunostinta eu ma inclin in fata ta dar din pacate tu nu faci decat sa-i intregesti randurile......nu am citit in acest forum macar o idee personala valoroasa de-a ta, macar un comentariu argumentat la o tema data, macar o parere exprimata justificat....
Imagine postată
veronikaImagine postată
Imagine postată

#3 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 20 octombrie 2015 - 04:08

,,Amic" e un termen siropos venit din partea ta mai ales cand nu reusesti sa pricepi ca prostia,necunostinta sau neinformarea este unul si acelasi lucru. Nici nu ma astept sa pricepi ceva din ce spun eu si sa nu-mi ceri sa-ti explic de ce !

#4 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 20 octombrie 2015 - 05:05

Wrong!
prostia
necunostinta
neinformarea
nu vor fi niciodata acelasi lucru......ba mai mult decat atat, e diferenta mare intre ele....
continua sa te faci de ras cu fiecare parere exprimata pe-aici! Realizez acum de ce esti incognito...

Imagine postată
veronikaImagine postată
Imagine postată

#5 Iliescu Bogdan

Membru avansat

• Members
  • 1.215 posturi

Postat 20 octombrie 2015 - 05:17

asta cu bla-bla-bla "este unul si acelasi lucru" mi-a placut si mie, e chiar tare... :emoticon-0140-rofl:

Imagine postatăE

#6 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 20 octombrie 2015 - 07:02

Vezi postVizitator, pe 19 octombrie 2015 - 07:54 , a spus:

Unde dai si unde crapa....Era vorba de a lua atitudine si nu de a elimina pe cineva. Dar cum ziceam: fiecare cum poate si cum intelege....libertatea de exprimare e garantata iar prostia (necunostinta) combatuta !
atitudinea ca atitudinea... da cu jignirile cum stam? de obicei oamenii care combat nu jignesc gratuit.
cel putin pe dana nu trebuia sa o faci om piftie asta numai si numai pentru ca nu reactioneaza ca tine....
dar vorba ta.... unde dai si unde crapa.....
in principiu a combate nu este egal cu a jigni. incearca sa combati nu prostia , aia nu se combate, ci se lasa in seama ei insasi,..... ci ideile....
sunt si raman....monica!

#7 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 20 octombrie 2015 - 07:18

Un om prost este un om neinformat in primul rand. De ce nu e informat e cu totul alt subiect si nu-l dezvolt pentru ca nu e nici locul si nici nucred ca reusesti sa pricepi.
Pe Dana nu am jignit-o chiar deloc pentru ca nu m-am referit la persoana ei ci doar am explicat cum sunt eu dar cum vad ca vorbesc singur ca nu intelege nimeni
va las in ,,seama voastra" nu va mai combat !

#8 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 20 octombrie 2015 - 07:43

daca mai apari pe aici , nu ma pot abtine si-ti spun urmatoarele:
1) nu prea se vede cum te-ai referit la tine vorbind de cat de mult nu-ti place omul piftie.... cand te referi la tine spui despre tine si atat... nu comentezi ce om nu-ti place....
2) ma tot intreb de unde stii tu cat de multe pricep eu si cate nu? am discutat oare atat de mult incat capacitatea ta de a "citi" oamenii a reusit sa ma inteleaga si pe mine?
sau poate, dupa discutie, vei spune ca nici pe mine nu m-ai jignit?
3) daca tot vrei sa egalizezi prostia cu neinformarea, egalizare total aiurea... refera-te fix la ceea ce spui ca e cu totul si cu totul alt subiect...
ASTA face viabila egalizarea ta.... altfel, apare o inegalitate mare de tot intre prostie si neintormare.
a fi informat nu te face destept, asa cum a fi neinformat nu te face prost. fiecare este informat intr-un domeniu si neinformat intr-altul.
conform egalitatii tale inseamna ca fiecare este prost intr-un domeniu si destept intr-altul.... ori asta este un mare sofism.
nimeni nu este prost si apoi destept/ ori este prost, ori destept.. dar, vba ta, nu este locul si, sincer, ma indoiesc mult de "putirinta" unora de a pricepe ceea ce spun.
4) parca spuneai ca prostia, pe care vad ca ai lungit-o si latit-o si asupra mea,nu numai asupra altora de pe aici, trebuie combatuta...
treci la combatere... cand fugi inseamna ca esti invins....si tu ce faci?
te lasi invins de prostie si neinformare?
sau, scuze - :emoticon-0110-tongueout: - te lasi invins de prostie alias neinformare?
sunt si raman....monica!

#9 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 20 octombrie 2015 - 08:00

PS
infatuarea este intr-adevar minunata... :AddEmoticons0423:
ma bucur totdeauna cand o intalnesc, fie la vara, fie la gabi, fie la bogdan, fie ... la tine...
nu stii cat de asemanatori sunteti!

asta insa va face nu prosti, nu neinformati, nu detepti, nu informati ci numai si numai... OAMENI. atat!
sunt si raman....monica!

#10 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 20 octombrie 2015 - 08:55

Monica oricum o dau tot nu-i bine...asta e ce sa mai zic....pe tine nu te multumeste nimeni. Cat despre fuga nu stiu de unde-ai scos-o. Nu fug nicaieri numai ca incetez sa continui aceasta discutie inutila cu interlocutori incapabili. Voi reactiona daca va fi ceva interesant si sincer altfel e doar pierdere de timp.

#11 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.093 posturi

Postat 21 octombrie 2015 - 04:13

Vezi postVizitator, pe 20 octombrie 2015 - 08:55 , a spus:

[...]
Nu fug nicaieri numai ca incetez sa continui aceasta discutie inutila cu interlocutori incapabili.
Voi reactiona daca va fi ceva interesant si sincer altfel e doar pierdere de timp.

Eu am niste curiozitati, vizitatorule; la care imi raspunzi, sau nu, cum doresti – alegerea este a ta:

Ce consideri ca ar putea insemna "interlocutori capabili"? Cu alte cuvinte… ce asteptari ai de la interlocutorii tai (in general, nu neaparat din forumul asta) astfel incat sa poti decide ca sunt "capabili"?

Pana acum, ai gasit lucruri interesante si sincere si de aceea ai reactionat, fara sa fi simtit ca-ti "pierzi timpul" pe-aici… iar acum, brusc, nu mai gasesti? Sau… cum sa inteleg acest "voi reactiona daca..."?

Care crezi ca ar putea fi un bun criteriu de departajare a sinceritatii / nesinceritatii care poate fi aplicat pentru un forum de socializare? Mai mult de atat… cum isi poate da seama un vizitator al unui forum, care poate accesa numai o parte din postari, de gradul de sinceritate / nesinceritate al membrilor, daca nici macar nu are o vedere de ansamblu asupra situatiei, cat timp "ii scapa" cuvinte, poze, amintiri, reactii, opinii, trairi… scrise si descrise in timp, de fiecare, in atat de multe si diverse topicuri?

#12 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 21 octombrie 2015 - 04:22

Totul e foarte simplu.Capabil inseamna sa ai capacitatea de a intelege subiectul despre care discuti in cazul de fata. De exemplu cand vorbesti de zei care s-au impreunat cu femeile oamenilor si nu stii ca zeii nu sunt personaje biblice dai dovada de incapacitate in a gestiona tema respectiva. Sau un alt exemplu din ultima discutie : daca cineva nu stie ca prostia este in primul rand lipsa de informatie ar trebui sa consulte un pedagog care sigur a invatat asa ceva in scoala si dupa aceea sa afirme ca eu habar nu am ce spun si nu in ultimul rand observ ca tot ce spun eu este tradus total aiurea din cauza prejudecatilor... si mai pot continua....Ca sa -mi dau seama daca cineva este sincer intr-o discutie nu trebuie sa-l fi cunoscut apriori ci ma ajuta creierasul meu care e destul de capabil sa prelucreze tema in cauza si modul in care se pune problema plus experienta de viata.

#13 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 22 octombrie 2015 - 06:43

Chiar daca am tacut, de citit, v-am citit, asta pt a nu se obosi cineva sa-mi aminteasca ca ma amestec intr-o discutie la care nu am participat.

Citat

observ ca tot ce spun eu este tradus total aiurea din cauza prejudecatilor... si mai pot continua...
Nu prejudecatile dau nastere acestor discutii ci limbajul agresiv.

Citat

De exemplu cand vorbesti de zei care s-au impreunat cu femeile oamenilor si nu stii ca zeii nu sunt personaje biblice dai dovada de incapacitate in a gestiona tema respectiva.
Gresit. Daca ar fi fost citit cu atentie ar fi fost inteles.Nu cred ca exista aici, cineva, care sa faca o astfel de confuzie.Diferenta o face unghiul din care abordeaza Bogdan, Vera, acest subiect. Si daca ei nu afirma ca cineva, pe aici, ar fi habotnic, de ce ar trebui sa fie considerati ca fiind incapabili de a gestiona o tema, fie ea si religioasa?Cat despre creieras, pe cei mentionati mai sus, chiar ii ajuta. Sa nu mai vb despre experienta de viata care nu poate lipsi la peste 40 de ani, totusi.

#14 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 22 octombrie 2015 - 03:59

A vorit si nea Ion ca e si el om ! Trage aer si tine-l in piept.

#15 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 22 octombrie 2015 - 04:48

Pfff!....vorba unui prieten de-al meu....da' nici nu-mi imaginam cat de taran poti sa fii....

Imagine postată
veronikaImagine postată
Imagine postată

#16 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 22 octombrie 2015 - 06:20

Inseamna ca esti lipsita de imaginatie....nu ma surprinde !

#17 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 22 octombrie 2015 - 07:56

Vezi postVizitator, pe 22 octombrie 2015 - 03:59 , a spus:

A vorit si nea Ion ca e si el om ! Trage aer si tine-l in piept.

A vorit, n-a vorit...nimic nu te obliga sa-l citesti.Eu sunt tare curioasa pana unde vei merge si mai ales cat ti se va permite sa mergi.

#18 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 22 octombrie 2015 - 09:03

Asa e cand n-ai ce spune gasesti greseli gramaticale, defecte fizice sau ameninti cu izolarea. Reminiscente comuniste....

#19 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 22 octombrie 2015 - 09:25

Nu, este o greseala de tastatura. Defecte fizice, niciodata. Cat despre izolare, cauta in debara, poate ca sunt deja acolo.
Ai dreptate, comunista din mine observa multe greseli dar isi vede de treaba ei, stie ce este acela defect fizic si este profund afectata de existenta lui si uneori ,
cand vrea sa-si linga ranile, se izoleaza pt ca asa a invatat ea acasa... ca," toata lumea are c-r dar mai c-r e al cui se vede".
Partea buna este ca toate acestea tin de cei sapte ani de acasa,de nobletea sufleteasca si de decenta, O fi rau, o fi bine, mai vedem...
Am o rugaminte, schimba-ti atitudinea sau scuteste-ne de distinsa-ti prezenta.
Sigur ca as vrea sa ramai, sa incerci sa ne cunosti si sa ne oferi sansa de a te cunoaste,sa te abtii de la a ne judeca dar daca nu este posibil...

#20 Guest_Vizitator_*

• Guests

Postat 23 octombrie 2015 - 01:22

Daca ti-ai vedea de treaba ta n-ai mai avea cum sa vorbesti ca nea Ion dar se pare ca.ti place rolul.

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi