Sari la conținut

Cand a fost ultima oara cand...?

182 răspunsuri la acest topic

#161 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 16 iunie 2017 - 05:00

demult... acum vreo 4 ani....
cand ati tremurat de frica ultima data?
sunt si raman....monica!

#162 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 16 iunie 2017 - 09:21

Nu am tremurat de frica... insa marti am avut oarece teama ca lucrurile nu vor iesi cum vreau eu. Au iesit ceva mai bine decat am presupus.
Nu le stiu pe toate !!!

#163 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 22 iunie 2017 - 07:06

Nu-mi amintesc sa fi tremurat de frica vreodata. Stiu senzatia de soc si de batai rapide ale inimii.
Banuiesc ca sa ajungi sa si tremuri, este o frica de mai lunga durata. Sa ne fereasca Dumnezeu!
Imi amintesc cand dupa un accident cu masina unde eu fusesem la volan, acum zeci de ani (nu aveam inca copii) m-am bucurat ca nu a trebuit sa urc eu la volan sa merg mai departe. Poate, de nevoie, as fi facut-o. Dar aveam asa...o slabiciune, emotie de nu mi-ar fi convenit sa mai am raspundere.
Aha, si-mi amintesc de un accident mult mai rau de cand eram mica, apoi mult timp mi-a fost frica in orice masina, nu stiu daca tremuram dar tipam la orice hop sau curba. Sau as fi tipat dar ma abtineam. Dar, banui, atunci frica dura pe toata perioada cat eram in masina.

Cand ai zambit ultima oara pe strada, in autobuz, in metrou la necunoscuti incat sa le atragi privirile si sa-i faci si pe ei sa zambeasca?

#164 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 23 iunie 2017 - 09:25

Saptamana trecuta, din cauza unui copilas strengar
--------------------------------
Cand ai avut ultima data o buba pe corp, de care ai dorit sa scapi?
Nu le stiu pe toate !!!

#165 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 25 iunie 2017 - 10:33

Ce intrebare! Cine nu vrea sa scape de o buba daca o are? Eu vreau sa scap de cate o alunita! Cand eram copil imi apareau negi la degetele de la mana si de vreo doua ori am avut in talpa. Nu mi-au mai aparut de cel putin 30 ani!

Sa va zic cum am aflat ca sunt alergica (desi doctorul nu m-a gasit nici acum alergicaq) la scortisoara. Am avut o vanataie pe pulpa de la picior, si o prietena ma intreaba daca nu am in casa un anumit ceai(aloe, scortisoara si nu mai stiu ce) pe care ea il bea cu placere, eu...ca deh, stiam ca-i bun. Deci aveam in casa. Ma pune sa-mi fac ceai, si plicul sa-l pun pe vanataie ca sa vad ce repede-mi trece! Zis si facut! Am baut ceaiul si plicul l-am legat pe picioar peste noapte. Vanataia nu stiu cand a trecut, a trecut ca orice vanataie. Dar a inceput sa apara ceva rozaceu pe piele, din ce in ce mai puternic. Asta asta asa, peste 2-3 zile. Se contura si inchidea la culoare pe zi ce trecea. La inceput n-am stiut ce este, dar am vazut CLAR forma plicului de ceai! :emoticon-0140-rofl: :emoticon-0140-rofl: Si cateva picaturi in jur, probabil picaturile ce le-am mai avut pe picior de la pliculet. In 3 saptamani aveam acolo o crusta vanata de cel putin 2 mm inaltime. Am ajuns la doctor, mi-a dat cortizon! Incet, incet, crusta s-a retras dar credeam ca raman cu semn, caci s-a vazut mai bine de un an. Apoi, cand si cand, aparea forma pliculetului pe pulpa mea. La frig, la cald, la emotii, la te miri ce, aveam forma aia pe picior. Nu mi-a mai apareut de mult. Pot sa spun ca desi nu mi-a placut si am vrut sa o tratez sa-mi treaca mai ales cand era ingrijoratoare caci tot crestea crusta aia, cand s-a mai retras, mereu ma distra sa-mi vad pliculetul ala pe picior.
De atunci mi-am dat seama ca mereu avusesem o oarecare reactie la scortisoara, ca niciodata nu-mi placuse mirosul, dar considerasem ca tine de gustul meu la mirosuri(gustul in sine nu ma deranja prea tare dar nici nu-mi placea).
Buba asta (nu a fost chiar buba) am avut-o acum vreo 6 ani.

Cand ai fost ultima oara pe o motocicleta? (unde o fi Bogdan?)

#166 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 25 iunie 2017 - 10:55

Am mai intrebat si eu de Bogdan dar a disparut ca...motociclistul, in ceata! Mie mi-a placut prezenta lui. Ca si prezenta noastra a celor ce inca suntem aici.
---------
Eu, tare de mult timp nu am mai urcat pe o motocicleta. Cred ca deja sunt decenii de atunci. In ciuda faptului ca am permis de motocicleta!
----------

Cand ai schimbat ultima data o parola?
Nu le stiu pe toate !!!

#167 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 27 iunie 2017 - 12:36

De curand! La cererea yahoo-ului!

-----------------------------------------------------------

Cand a fost ultima oara cand am pierdut notiunea timpului fiind intr-o compaie placuta?
Imagine postată

#168 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 29 iunie 2017 - 07:37

Ai uitat, Luna? :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#169 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 30 iunie 2017 - 02:31

Am cam uitat, Soare! Sincer ...in ultima perioada am avut parte numai de intalniri de la care voiam sa scap cat mai repede.
Imagine postată

#170 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 30 iunie 2017 - 10:07

Las`, te salveaza banchetul dintr- una din zilele urmatoare :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#171 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 03 iulie 2017 - 02:29

...zilele trecute! Nu m-a salvat! Mai sper! :emoticon-0140-rofl:
Imagine postată

#172 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 04 iulie 2017 - 09:20

Vezi postButterfly, pe 27 iunie 2017 - 12:36 , a spus:

Cand a fost ultima oara cand ai pierdut notiunea timpului fiind intr-o compaie placuta?
Zilele trecute... Vorbeam cu o prietena draga pe...Whatsapp :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#173 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 16 august 2017 - 09:03

Cand ai mancat ultima oara gelato?

#174 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 17 august 2017 - 09:28

Ieri (era asa de cald incat, o inghetata m-a inviorat)
Nu le stiu pe toate !!!

#175 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 17 august 2017 - 10:07

Heeeeei, nu trisa. Am zis gelato nu inghetata.

#176 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 18 august 2017 - 05:02

Eu nu umblu craina prin localuri ( :emoticon-0102-bigsmile: ), daca gelato nu este inghetata, habar nu am ce este.
Am cautat in Google si m-a dus la inghetata... D`aia am sarit repede cu inghetata :emoticon-0102-bigsmile:

Am cautat din nou si...uite: Imagine postată
Nu le stiu pe toate !!!

#177 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 14 septembrie 2017 - 01:40

Vezi postGabriel_S, pe 18 august 2017 - 05:02 , a spus:

Eu nu umblu craina

eu stiu expresia ....nu umblu creanga....
Imagine postată

#178 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 14 septembrie 2017 - 11:32

Depinde de zona sau...nu stiu, la mine a ajuns: "craina" si asa l-am folosit. Cum vad, sub forma asta este recunoscut si de DEX:
cráĭna adv. (sîrb. krajina, margine, țară de margine, rus. Ukráina, Ucraĭna. V. craĭ 2). Vest. A umbla craĭna, a umbla haĭmana (cranga, lela, hucĭ-margina).
Nu le stiu pe toate !!!

#179 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 16 septembrie 2017 - 09:21

eu tot umblat creanga foloseam. In dictionar asa este, cranga, nu creanga? :emoticon-0102-bigsmile: :emoticon-0102-bigsmile:
Fluturas, parintii tai din ce zone se trag? Cred ca de la ei avem tot felul de expresii, si am sesizat ca eu cu tine ne asemanam in felul cum le folosim. La cateva si cu Gabi, dar mi se pare normal fiind din zone foarte apropiate. Tatal meu a fost crescut tot in Arges, undeva mai departe de Costesti. Cred ca de la el am eu vocabularul folcloric. :) De la mama mai putin, ea fiind din Valcea, la granita cu Oltenia. Dar si de la ea am destule expresii!

#180 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 16 septembrie 2017 - 09:29

Vezi postGabriel_S, pe 18 august 2017 - 05:02 , a spus:

Eu nu umblu craina prin localuri ( :emoticon-0102-bigsmile: ), daca gelato nu este inghetata, habar nu am ce este.
Am cautat in Google si m-a dus la inghetata... D`aia am sarit repede cu inghetata :emoticon-0102-bigsmile:

Am cautat din nou si...uite: Imagine postată

M-am documentat putin, caci eu faceam mare diferenta intre inghetata si gelato dar se pare ca nu-i asa. Gelato se poate numi inghetata(deci ai dreptate), dar este un fel anume de inghetata, facuta initial de italieni (se cam face peste tot acum) si diferenta principala este temperatura la care se pastreaza. Ingredientele sunt cam aceleasi, doar ca gelato are mai mult lapte, oua mai putine sau de loc, densitatea mai mare. Nu este o limita clara intre inghetata si gelato. Oricum, este mai fina, mai cremoasa, mai gustoasa dupa parerea mea. Si mai mereu, mai scumpa.

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi