Sari la conținut

CE TE-A ENERVAT AZI?

79 răspunsuri la acest topic

#41 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 03 decembrie 2014 - 08:55

Nu ma mai mira de mult, insa continua sa ma deranjeze cand aud si chiar sa ma enerveze cand mi se intample mie, asa cum s-a intamplat azi.Poate ca Iulia, lucrand in sistem, ne poate explica de ce se intampla...ce se intampla.

#42 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 04 decembrie 2014 - 07:07

Dan, imi pare rau ca ai avut nevoie(tu sau cineva cunoscut tie) de serviciul de urgente. Sanatate maxima!

#43 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 04 decembrie 2014 - 08:27

apropos (daca u sunt f indiscreta) ce ai patit, dan, de ai ajuns la urgente?
in ce priveste chestia cu "Spaga" este o porcarie...
de ce? din mai multe motive mari:1. ai, la ora actuala 2 chestii (una e lege, alta e directiva de la ICCj) care se bat cap in cap (in ceea ce ii priveste pe medici... si a incadrare, si ca primire, dare de atentii, foloase, spaga, etc. aceasta situatie se intalneste in mote din actualele probleme ale societatii si te trezesti ca pentru aceeasi problema juridica doua instante dau doua solutii total diferite... o maaaaare aiureala si, as spune eu, "tara lui papura voda"
2. daca nu maresti salariile medicilor se vor intampla mai multe chestii conexe acestei decizii (ca nu au voie sa primeasca nimic, absolut nimic de la pacienti) - vor pleca multi din sistem si vor merge fie in particular unde te vor jupui de bani...fie peste hotare...cadrele medii (asistente, laborante, chimiste, etc) vor fi din ce in ce mai indiferente, mai ales ca nu au nici instrumentar, nici medicamente in spitale....si multe dintre ele vor pleca in particular sau peste hotare.
3. in sistemul privat, deocamdata necontrolat prea bine legislativ, vor creste exponential preturile, astfel ca multi dintre noi nu-si vor putea permite serviciile respective
4. in sistemul public casa de sanatate nu vamai face fata pentru ca sistemul privat ii va absorbi majoritatea cotelor, astfel ca in sist public nu vor mai ajunge bani pentru dotare, medicatie, constructii noi, etc...
chestii minunate izvorate din cativa factori mici ... si cativa mari..
zic eu ca e bine... foarte bine.
sunt si raman....monica!

#44 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 04 decembrie 2014 - 05:28

Nu eu am fost in situatia de a merge la urgenta, ci o persoana apropiata. Si nu e vb ca mi s-ar fi cerut spaga, insa indiferenta si totala detasare de situatie si de meseria pe care o practica, a angajatilor de la upu, e de-a dreptul strigatoare la cer. Nu stiu cum e in alte parti din romania, insa la deva la urgenta se sta cel putin o ora in fata usii, apoi pacientului i se pune o perfuzie, nimeni nu verifica starea acestuia dupa aceea, daca perfuzia merge bine, daca flaconul s-a golit si trebuie oprita sau schimbata, daca nu exista un apartinator sa aduca o asistenta, pacientul este pur si simplu uitat si neglijat. Se tot plang cei din spitale ca personalul e insuficient, insa la upu deva erau mai multe asistente si infirmiere decat pacienti si totusi se sta ore in sir pe culoare, in fata usii cabinetelor, personalul medical vb la telefon in interes personal, se plimba, bea cafea, probeaza haine si bijuterii, se machiaza, povestesc vrute si nevrute, adica face orice numai de pacienti nu se ocupa.

#45 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 05 decembrie 2014 - 06:19

asa e peste tot, multi dintre pacientii ajunsi la urgente mor acolo dupa ce timp de cateva ore nu se uita nimeni la ei in loc sa se intervina de urgenta....eventual li se spune :"ce, acum se vine?" :rolleyes:
veronikaImagine postată
Imagine postată

#46 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 06 decembrie 2014 - 08:27

Mai, voi profitati de absenta Iuliei?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Vezi postButterfly, pe 15 noiembrie 2014 - 07:16 , a spus:

Sa vezi ce o sa te enervezi cand o sa-ti cer si eu sa-mi stergi contul!! :emoticon-0136-giggle: Sau o sa scrii la ce te-a bucurat? :emoticon-0102-bigsmile:
Vrei sa te vezi la insectar (-ul meu)? :emoticon-0140-rofl:
Nu le stiu pe toate !!!

#47 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 06 decembrie 2014 - 08:28

Vezi postiulia, pe 15 noiembrie 2014 - 08:02 , a spus:

Gabi, dar imi trece. Ma apuc sa toc varza si-mi imaginez ca-l toc pe el, marunt-marunt! :emoticon-0140-rofl:
Dar daca nu ai varza in casa? :emoticon-0140-rofl:
Nu le stiu pe toate !!!

#48 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 07 decembrie 2014 - 06:53

Vezi postvara, pe 05 decembrie 2014 - 06:19 , a spus:

asa e peste tot, multi dintre pacientii ajunsi la urgente mor acolo dupa ce timp de cateva ore nu se uita nimeni la ei in loc sa se intervina de urgenta....eventual li se spune :"ce, acum se vine?" :rolleyes:

Din pacate, trebuie sa recunosc ca Vera ,Dan,au dreptate. Trist dar adevarat.Am simtit si inca mai simt, din plin, ce inseamna sa fii sarac si bolnav.

#49 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 08 decembrie 2014 - 08:38

nu se moare in upu.
daca se ajunge la asa ceva inseamna ca starea persoanei cu pricina era atat de rea incat murea oricum. la noi nu pot sa spun ca e indiferenta. nu pot numi indiferenta faptul ca ti se fac tot felul de analze in timp record (o zi), ti se fac investigatii imagistice (tomografii, ecografii, radiografii), chiar si biopsii..
dar.. se sta. o zi cel putin.
daca una din analizele de baza (sa le spun asa) cum ar fi glicemia, iti iese mare, nu se mai ocupa upu de tine, iti face internarea la boli de nutritie... daca la tomo sau eco iese ceva, la fel esti internat, dupa caz.
daca insa nu iese de la inceput nimic concludent se continua cu investigatiile.
ca stai mult asta da.
si ca nimeni nu=ti spune nimic asta iar da. si ca, daca esti un caz mai usor, de multe ori esti ignorat un timp iar da.
trebuie insa sa spun ca la ploiesti totdeauna sunt zeci de salvari care vin intr-una parca ploua cu salvari... oameni care vin ei singuri stau pe holuri iar sunt multi,
sunt si raman....monica!

#50 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 08 decembrie 2014 - 05:57

Ferice de ploiesteni ca au un serviciu de urgenta atat de eficient si bine organizat, cu personal bine pregatit, serios si dedicat meseriei si pacientilor.
Din pacate situatia de la UPU Deva e foarte departe de asa ceva si nu spun asta din auzite, ci din proprie experienta de asigurat si n-am niciun alt motiv sa critic sau sa laud aceasta institutie si personalul sau.

#51 Guest_scorpion 8_*

• Guests

Postat 08 decembrie 2014 - 08:13

Serviciul de urgenta ca Spitalul Judetean e dezastru......

#52 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 09 decembrie 2014 - 07:14

nu e dezastru, e prea aglomerat.
nu pot sa critic niste oameni si asa putini, carora le sosesc 5 sau 8 salvari pe ora (urgente de prim rang) - uneori si mai multe.... care trebuie sa se ocupe de sute de pacienti pe zi.
nu stiu daca ai fost vreodata acolo. ti se face o fisa cu tot felul de analize.
ce te supara pe tine, camelia (parca?) este ca se sta?
pai se sta...
am si spus.. uneori si cate 12 ore....
ca nu se comunica deloc cu pacientul sau cu familia lui (care de f multe ori este fff impacientata si se baga pur si simplu peste cadrele medicale), desi nu e normal asta (tre sa stie s el/ei ce are, cum ii e starea...) - iar da.
ca nu au medicamente pentru upu, poate cateva calmante si perfuzii.. iar da.
ca mai sunt si cazuri de neglijenta, mai ales pentru cazurile mai usoare - iar da.
cred eu insa ca un serviciu cu personal f putin, care iti face tot felul de investigatii in timp record - tinand cont de cat personal este si de cati pacienti sunt - e de apreciat, daca nu de laudat.
hai sa nu ne mai uitam doar la faptul ca se sta mult.... noi am vrea ca totul sa se faca batand din palme si, stiti voi vba aceea "din... bici" dar, daca tot vrem asta sa fim constienti ca si noi tre sa facem pentru ceilali tot la fel de repede ceea ce ne cer si tot asa "din nimic bici"....
spre exemplu iarna trecuta, cand am cazut si am avut problemele pe care le stiti, am mers la upu. si, atat timp cat la ortopedie erau 50 persoane intinse in paturi asteptand sa li se imobilizeze picoarele.mainile rupte, cat, intr-o ora, cat am stat acolo, au venit 10 salvari , din care 4 de la accidente rutiere, cat pe holuri erau zeci de pacienti cu pb, ce sa cer de la un personal subdimnsionat?
sunt si raman....monica!

#53 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 12 decembrie 2014 - 08:50

1) Moni, de ce este personalul medical "subdimensionat"? Nu are Romania sau nu a avut suficient de multi studenti la medicina?
2) " care trebuie sa se ocupe de sute de pacienti pe zi." Nu stiu daca sunt chiar sute de pacienti pe zi. Dar, in fine...
pacientii astia, multi sau putini, sunt platitori de asigurari de sanatate. Sa nu-mi spui mie ca o Casa de asigurari de sanatate nu are bani sa plateasca personalul medical sau sa investeasca in modernizarea unitatilor spitalicesti si de sanatate.
Iulia, care anul trecut era una dintre cele mai inversunate aparatoare ale sistemului medical din Romania, cum inteleg,
a trebuit sa simta personal nedrepatile ce se fac in aceste institutii aflate, culmea ironiei, sub juramant de credinta si devotament suprem fata de pacient.
3) "ca stai mult asta da.
si ca nimeni nu=ti spune nimic asta iar da.
si ca, daca esti un caz mai usor, de multe ori esti ignorat un timp, iar da.
ca nu se comunica deloc cu pacientul sau cu familia lui... desi nu e normal asta - iar da.
ca mai sunt si cazuri de neglijenta, mai ales pentru cazurile mai usoare - iar da.

Apropo de " stiti voi vba aceea "din...rahat sa faci.. bici si sa pocneasca" parerea mea este ca, cu atati "Da!",
Ministerul sanatatii din Romania a reusit mareata performanta de a face.. "din bici...rahat si sa...duhneasca" :emoticon-0136-giggle:
Nu le stiu pe toate !!!

#54 Gina

Membru avansat

• Moderators
  • 4.305 posturi

Postat 24 decembrie 2014 - 07:35

DISPERAREA OAMENILOR PENTRU CUMPARATURI...PARCA S-AR TERMINA TOTUL ,SAU PARCA VOR MANCA MAI MULT DECAT IN ALTE ZILE ..... AGLOMERATIE , VACARM, NEBUNIE.......

#55 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 30 decembrie 2014 - 07:26

Vai Gina, mie asta-mi place! :)

#56 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 30 decembrie 2014 - 04:30

...si mie!
Imagine postată

#57 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 01 ianuarie 2015 - 08:14

gerul cumplit, -22 grade....mi s-a blocat respiratia de cateva ori si parca mi-au inghetat ochii, cumplita senzatie....
veronikaImagine postată
Imagine postată

#58 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 08 ianuarie 2015 - 06:13

Vezi postGabisoleil, pe 12 decembrie 2014 - 08:50 , a spus:

1) Moni, de ce este personalul medical "subdimensionat"? Nu are Romania sau nu a avut suficient de multi studenti la medicina?
2) " care trebuie sa se ocupe de sute de pacienti pe zi." Nu stiu daca sunt chiar sute de pacienti pe zi. Dar, in fine...
pacientii astia, multi sau putini, sunt platitori de asigurari de sanatate. Sa nu-mi spui mie ca o Casa de asigurari de sanatate nu are bani sa plateasca personalul medical sau sa investeasca in modernizarea unitatilor spitalicesti si de sanatate.
Iulia, care anul trecut era una dintre cele mai inversunate aparatoare ale sistemului medical din Romania, cum inteleg,
a trebuit sa simta personal nedrepatile ce se fac in aceste institutii aflate, culmea ironiei, sub juramant de credinta si devotament suprem fata de pacient.
3) "ca stai mult asta da.
si ca nimeni nu=ti spune nimic asta iar da.
si ca, daca esti un caz mai usor, de multe ori esti ignorat un timp, iar da.
ca nu se comunica deloc cu pacientul sau cu familia lui... desi nu e normal asta - iar da.

Apropo de " stiti voi vba aceea "din...rahat sa faci.. bici si sa pocneasca" parerea mea este ca, cu atati "Da!",
Ministerul sanatatii din Romania a reusit mareata performanta de a face.. "din bici...rahat si sa...duhneasca" :emoticon-0136-giggle:

bati campii, gabi.
vrei sa spui ca la voi e totul lapte si miere.
cumva daca ai numai asigurarea de stat te baga cineva in seama pentru analize si operatii complicate? sau poate, daca n-ai asigurare medicala deloc, iti face cineva ceva la voi? nu cumva esti lasat sa mori practic pe la usi?
am impresia ca de atat par in ochi nu prea mai vezi bine.... ( :emoticon-0110-tongueout: )
sunt si raman....monica!

#59 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 08 ianuarie 2015 - 07:24

tot gerul......azi chiar a exagerat.. :emoticon-0102-bigsmile: ....-33 grade....Imagine postată
veronikaImagine postată
Imagine postată

#60 Iliescu Bogdan

Membru avansat

• Members
  • 1.215 posturi

Postat 08 ianuarie 2015 - 08:20

:AddEmoticons04240: Vara

Unde locuiesti ? Unde au fost -33 grade?

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi