Sari la conținut

CE TE-A BUCURAT AZI?

102 răspunsuri la acest topic

#41 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 24 ianuarie 2015 - 10:11

Desi a doua zi dimineata(dupa ziua mea) m-am pomenit cu fie-mea cea mare la usa. Era vorba ca ne mai vedem de Paste. Si prima data, din iunie anul trecut probabil, suntem toti 5 in casa, doar noi, si-am stat la masa si taclale ca in vremea copilariei lor. De Craciun i-am avut pe toti, dar cu verisori si prieteni pe langa ei.

#42 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 30 iunie 2016 - 10:44

Astazi am facut verificarea tehnica la masina.
Narodul ala de mecanic s-a legat chiar si de un bec care da o lumina de alta culore, pe faza lunga (era un bec cu halogen).
Pana nu l-am schimbat, nu a vrut sa-mi dea placheta.
Nu le stiu pe toate !!!

#43 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 02 iulie 2016 - 07:20

Vigilent omul, ...de ce narod? Sa te opreasca politia ca faci cu ochiul in alta culoare?

Imi aduc aminte ca in urma cu cativa ani veneam cu Fluture de la un chef...noaptea pe la 2-3. Si ....apare si un control de politie. Trag pe dreapta ....politistul vigilent incepe sa se uite la toate farurile, la stopuri ...si in final imi cere permisul de conducere. Aveam pe vremea aceea o borsetuta mica necompartimenta in care imi tineam toate actele si hartiile pe care le consideram importante. Si incep si caut ...trec prin toate ....sub privirea lui ....mai trec odata ....apoi inca o data ....suprind o privire intre Fluture si politist ....il asigur pe politist ca am permisul la mine si este sigur in borsetuta ....ma asez pe scaunul soferului si caut in continuare ...si in final ...imi spune politistul: Va cred doamna ...mergeti!

Acasa l-am gasit imediat dar atunci pe loc nu am dat de el. De emotie cred! :emoticon-0136-giggle:
Imagine postată

#44 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 04 iulie 2016 - 09:45

In cazul tau, nu ai gasit nici ce trebuia (permisul)... In cazul meu, am gasit si ce nu trebuia...
Imi amintesc de un necaz care se putea sfarsi foarte urat: mergeam cu masina la sora mea, casatorita in Peretu (langa Alexandria).
Era cu cateva luni inainte sa plec din tara.
Veneam dinspre Bucuresti si intram in Alexandria, urmand ca undeva fac la dreapta catre Peretu.
La intrare in Alexandria este o panta iar undeva, pe dreapta,
ascuns dupa niste copaci era un "borcan" in care se afla un punct de control al militiei de la rutiera.
Taman in ziua aceea era acolo un militean rau-rau, spaima soferilor.
Imi iese in fata si ma trage pe dreapta. Imi cere actele la control iar eu, neatent, ii dau actul de inmatriculare al masinii,
buletinul si dovada pentru permis (aveam permisul suspendat de un alt nerod din Ploiesti).
I-am dat buletinul fara sa ma uit ce am in el. Iar in el, sub coperta, aveam si vechea dovada de la Ploiesti care se expirase deja.
Rautatea, in loc sa se uite doar la datele personale si sa ia ce ii trebuia (ma gasise cu 2 canistre in care ii duceam sorei mele niste gaz / petrol lampant
si vrea sa-mi faca proces verbal de amenda) s-a apucat sa scotoceasca in buletin.
Mi-a gasit dovada primita cand mi-a fost suspendat permisul -in Ploiesti si care era deja expirata.
"Dovada cu care circulam, era una obtinuta pe "spaga".
Mamma-mia, ce mi-a facut, ce m-a bestelit si pe mine si pe cel ce mi-a dat a doua dovada...ce m-a amenintat... si in final nu s-a lasat.
Mi-a facut acte de trimitere in judecata.
Nu stiu cum as fi scapat atunci daca nu facea Dumnezeu ca dupa cca 2 luni sa-mi iasa pasaportul si sa "fug" din tara...
Nu le stiu pe toate !!!

#45 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 05 iulie 2016 - 03:42

Vezi ce inseamna sa te emotionezi?! Bine ca ai scapat.

Aaa, ...sa ai in vedere ca judetul Alxeandria nu exista! E cunoscut ca Teleorman! Pe acolo prin zona sunt si socrii mei.
Imagine postată

#46 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 09 iulie 2016 - 09:35

Imagine postată Nu stiu cum de am scris "judetul".... Am vrut sa scriu "langa".
Nu le stiu pe toate !!!

#47 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 25 iulie 2016 - 04:47

Sunteti tare surprinzatori! pe voi asta va bucura, politisti si masini cu becuri schimbate? :emoticon-0140-rofl:
Bucuria mea este ca am aflat cum ca mi s-a nascut o nepotica( de la fiul fratelui meu), si o cheama Lina Odelle (trebuie sa ma obisnuiesc cu numele asta! ciudatenii de nume! :cool: )

#48 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 25 iulie 2016 - 02:13

Pe mine ma bucura cand tot ce inseamna masina si cheluieli aferente le rezolva Fluture.

Sa-ti traiasca nepotica si sa va aduca numai bucurii! :emoticon-0152-heart: :emoticon-0152-heart: :emoticon-0152-heart:
Imagine postată

#49 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 25 iulie 2016 - 03:17

Multumesc, Fluturas!
Eu am fost dintre primii care au aflat, acum nepotul, fericitul tatic, da vestea in lumea mare.
Eu am rugat nepotii mei care au deja copii, ca daca pun doua nume pruncilor lor, unul sa fie cel ce le place lor si ar dori sa il foloseasca pentru copil, dar al doilea, ce rost isi are daca nu poarta numele cuiva anume (nasul cum se folosea inainte, dar nu ca o obligatie ci ca respect si increderea ca nasul a fost ales tocmai ca era o persoana deosebita) un bunic, unchi, matusa sau oricine a avut un rol bun, un model in viata tinerilor parinti, cineva cu care ar dori ca copilul lor sa semene.
Nepotul meu este casatorit cu o fata de origine olandeza, locuiesc la "granita" America cu Canada (familia ei este in Canada) si-s tare curioasa daca Odelle este un nume purtat de una din rudele ei.
Fetita am s-o vad rar, dar sper sa fie o bucurie pentru parintii ei si pentru noi toti!

#50 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 25 iulie 2016 - 03:43

Eu am vrut pentru baiatul meu numele Alexandru. Si il cheama si asa.....dar nasul a vrut musai sa-i pun si numele lui si desi...nu sunt genul care fac ce-mi zice altul ...i-am pus si numele nasului. Nimeni nu il striga pe Fluturel Alexandru toata lumea a preferat primul prenume, chiar si eu.
Dar cand ma supara eu ii mai zic ....."Ai grija, Sandele!!" :emoticon-0102-bigsmile:
Imagine postată

#51 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 26 iulie 2016 - 09:28

Vezi postButterfly, pe 25 iulie 2016 - 02:13 , a spus:

Pe mine ma bucura cand tot ce inseamna masina si cheluieli aferente le rezolva Fluture.
Daca stau putin sa ma gandesc, sunt si cele mai neinsemnate cheltuieli. Cred ca ai facut o alegere buna, vorb`aia, asa il feresti si de palpitatii :emoticon-0102-bigsmile:

Nu le stiu pe toate !!!

#52 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 27 iulie 2016 - 01:47

Nuu,.....barbatului trebuie sa-i dai palpitatii si cad te vede si cand nu te vede...altfel intervine rutina si plictiseala. Deci si Fluture are partea lui de emotii pentru ca am ales un abonament la telefonul fix cu Tv si internet pentru tot "neamu"....adica pentru parintii mei si pentru socrii. Grija probabil pentru ai lui il face mereu sa iimi aduce mereu amininte ca ii las pe toti fara TV daca nu platesc. Si ce sa zic ...s-a intamplat o data sa nu platesc 2 luni si m-a sunat mama sa-mi spuna ca nu mai merge televizorul si nu stie de ce. A mers dupa ce am platit. Acum ...cand se intampla sa pice semnalul ...toata lumea ma intreaba daca sunt la zi cu facturile!

S-a oferit Fluture la un moment dat ...."Nu vrei sa....?." si i-am spus ..."Nu, nu vreau!" ...sa-i dau palpitatii in continuare....
Imagine postată

#53 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 28 iulie 2016 - 03:25

Azi m-am bucurat ca mai aveam doua briose facute zilele trecute, si nu a trebuit sa ma mai gandesc ce mananc de dimineata :emoticon-0102-bigsmile: (m-am sculat - dat jos din pat, de foame!)

#54 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 29 iulie 2016 - 10:41

Eu m-am bucurat ca franzelele mele au iesit foarte gustoase, iar optic, binisor...

Imagine postată
Nu le stiu pe toate !!!

#55 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 29 iulie 2016 - 10:42

Vezi postButterfly, pe 27 iulie 2016 - 01:47 , a spus:

Nuu,.....barbatului trebuie sa-i dai palpitatii si cad te vede si cand nu te vede...altfel intervine rutina si plictiseala. Deci si Fluture are partea lui de emotii pentru ca am ales un abonament la telefonul fix cu Tv si internet pentru tot "neamu"....adica pentru parintii mei si pentru socrii. Grija probabil pentru ai lui il face mereu sa iimi aduce mereu amininte ca ii las pe toti fara TV daca nu platesc. Si ce sa zic ...s-a intamplat o data sa nu platesc 2 luni si m-a sunat mama sa-mi spuna ca nu mai merge televizorul si nu stie de ce. A mers dupa ce am platit. Acum ...cand se intampla sa pice semnalul ...toata lumea ma intreaba daca sunt la zi cu facturile!

S-a oferit Fluture la un moment dat ...."Nu vrei sa....?." si i-am spus ..."Nu, nu vreau!" ...sa-i dau palpitatii in continuare....
Se poate in Romania asa un abonament colectiv, pentru mai multe familii cu locatii diferite?
Nu le stiu pe toate !!!

#56 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 02 august 2016 - 01:05

Uite ca se poate si in Romania! Problema a fost ca fiecare si-a cumparat receiver-ul.
Imagine postată

#57 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 06 august 2016 - 06:45

Problema a fost ca fiecare si-a cumparat receiver-ul".
Ar fi fost culmea sa se poata pe un singur reciver... :emoticon-0102-bigsmile:

"Uite ca se poate si in Romania!
Aici nu se poate. Probabil, numai in Romania se poate.
Citeam zilele trecute ca tot in Romania se va introduce o perioada de proba pentru abonamentele de telefonie mobila.
Tu ai spus ca in unele retele exista deja o perioada de proba.
Nu le stiu pe toate !!!

#58 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 15 august 2016 - 05:59

ca m-am trezit dimineata odihnita. Si ca nu mi-a fost lene sa iau lenjeria de pe pat sa o schimb cu alta(de obicei o fac cand este cineva sa ma ajute).

#59 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 15 august 2016 - 11:44

Haha... Cand te ajuta, cum te ajuta? Sa stiu sa rog si eU pe cineva sa maajute.
Nu le stiu pe toate !!!

#60 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 18 august 2016 - 09:36

mai bine sa nu "te spurci" la ajutorul altuia, apoi sa nu-ti mai placa s ale faci singur.
Pai! Nu-mi place sa ma invart in jurul patului, sa trag de elestice sa le bag pe sub saltea, etc, etc. Asa, cand este cineva in partea opusa, eu pun pe-o parte, el/ea pe cealalta. La fel cand punem cuvertura pe pat dimineata, dar m-am obisnuit sa o intind singura in timpul saptamanii. Dar cand stiu ca-i colegul de pat prin preajma, in weekend, lalai pana suntem amandoi in dormitor sa facem patul.
Si daca trec pe langa camera fie-mii si ea face patul, ma duc sa "stau pe partea cealalta" sa intind cu ea cerceaful, etc. La fel face si ea cand ma vede pe mine singura, stie ca este important pentru mine sa nu fiu singura. Iar la schimbat de lenjerii, totdeauna ceream ajutorul.
Neimportanta, dar asta-i povestea :))

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi