Sari la conținut

CE TE-A BUCURAT AZI?

102 răspunsuri la acest topic

#101 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 30 mai 2017 - 07:15

Vezi posttudor, pe 27 mai 2017 - 09:09 , a spus:

Vezi postGabriel_S, pe 11 octombrie 2016 - 08:38 , a spus:

Nu cred ca aduc in Romania sortimentul acesta. Din doua motive: pentru cei mai multi romani sunt (probabil) necunoscute, apoi, pentru ca atunci cand sunt coapte si deci foarte gustoase,
sunt foarte sensibile, nu rezista la transport pe distanta mare. Nu rezista mult nici daca nu sunt puse la rece (in cazul in care nu sunt consumate in 2-3 zile de la cumparare).
Spre deosebire de multe alte fructe, Kaki nu pot fi culese mai verzi, sa se coaca in timp (precum bananele). Alte soiuri mai rezistente, ar putea sa se gaseasca si in Romania dar nu sunt la fel de delicioase.
Acestea sunt trei fructe kaki din cele de ieri pe care le-am cumparat:

Atașament IMG_0339.JPG

Iar in interior sunt asa:
Atașament IMG_0343.JPG

Vezi, sunt atat de sensibile cand sunt coapte incat, dupa ce le-am cumparat le-am asezat intr- o cutie de carton sa nu le zdrobesc pe drum pana acasa.
Astea cred ca sunt persimmon... sunt peste tot pe aici dar nu inteleg ce poate placea la ele... sunt doar dulci - chiar foarte dulci dar complet lipsite de orice aroma...
Tudor, ieri am cumparat Rhabarber (cred ca stii ce este). Nu are aroma speciala. In schimb, din ea se paote face un compot si o dulceata de exceptie.
In Austria, dulceata de rhabarber este dintre cea mai cautate si deci mai scumpa.

Imagine postată

Nici toate sortimentele de struguri nu au aroma la fel de puternica.
Nu mi-a trecut prin minte sa fiu atent dar presupun ca orice fruct are o aroma a lui.
Soiul acesta de kaki are aroma dar este mai suava. Remarc insa ca ca esti mai orientat catre aroma alimentelor decat, probabil, sunt eu.
Sau, nu iti plac aceste kaki in mod deosebit si de aici lipsa aromei... :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#102 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 05 iunie 2017 - 06:05

Am reusit sa ma duc la sala sa fac ceva miscare.

#103 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 05 iunie 2017 - 10:07

Astazi a m vorbit cu o prietena draga! :emoticon-0105-wink:
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi