Sari la conținut

AI ACCEPTA ASA CEVA?

124 răspunsuri la acest topic

#121 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 24 martie 2017 - 05:16

Depinde despre ce ajutor vorbim, Silvia: este voluntariat sau este remunerat.

Recent, m-am ocupat putin de cineva in varsta care chiar avea nevoie sa fie asistat 24 de ore din 24. Plus necesitatea rezolvarii unor probleme in oras.
Pentru asistenta i-am cautat pe cineva care sa-l asiste 24 din 24, contra cost, iar cele ce necesitau sa fie rezolvate in oras,
le-am rezolvat eu voluntar, cand mergeam sa-mi rezolv problemele mele. De ramas casa sau bani, pe urma persoanei, nici vorba.
(sau, poate nu stiu eu ca este un bogatan si urmeaza sa-mi puna Dumnezeu mana in cap... :emoticon-0140-rofl: )
Era foarte necajita deoarece nu avea pe nimeni care sa-i ofere macar simtamantul ca nu a ramas complet singura
Nu le stiu pe toate !!!

#122 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 24 martie 2017 - 07:58

Gabi, ipotetic.
O persoana in varsta dar nu foarte neputincioasa (inca) care locuieste intrun apartament de bloc(sa zicem 3 camere) care sa nu aiba pe nimeni sau sa aiba rude indiferente, care sa-ti ceara sa te ingrijesti de ea cand va fi nepuntincioasa, pana moare, si-n schimbul acestui serviciu sa-ti lase tie apartamentul ala mostenire. Sau, sa zicem, in Austria sa aiba o casuta, proprietate personala, pe care sa ti-o lase. La asa ceva m-am referit, nu la ajutorul dat voluntar.

#123 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 26 martie 2017 - 11:25

Daca o astfel de persoana iti lasa un apartament sau o casa (o "casuta") cu atat mai bine. Decat sa mergi la munca zi de zi, sa obtii banii pentru un apartament sau casa / casuta, bani care, foarte probabil, nici dupa o viata de munca nu-i vei avea ches (adica, sub forma de economii), dupa ce scazi toate cheltuielile...nu este mai bine sa te ocupi de o astfel de persoana binevoitoare?
Depinde si de caracterul persoanei in varsta, daca este sau nu mofturoasa, daca nu este exagerat pretentioasa...
Dar, daca este o persoana cu bun simt, ar fi pacat sa nu o ajuti, mai ales in situatia in care nu faci degeaba acest serviciu.
Nu le stiu pe toate !!!

#124 tudor

Membru avansat

• Members
  • 1.031 posturi

Postat 02 aprilie 2017 - 08:10

acest tip de contract exista si in legislatia romaneasca - se numeste contract de intretinere viagera cu titlu oneros.
Stiu ca in Franta este foarte popular...

http://legeaz.net/no...-de-intretinere
Model contract aici:
http://www.model-con...ie-viagera.html
the only thing i know for sure is that i know nothing

#125 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 02 aprilie 2017 - 10:34

Nu am stiut cum arata un astfel de contract...pare destul de cuprinzator.
Mai trebuie sa gasim persoana care sa detina casa sau apartamentul si care sa vrea sa fie intretinutA. :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi