Sari la conținut

Hai sa ne imaginam.....

joc imaginatie

131 răspunsuri la acest topic

#41 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 12 decembrie 2014 - 10:05

Vezi postButterfly, pe 10 iulie 2014 - 11:51 , a spus:

Haideti sa ne imaginam ca organizam o masa festiva la care avem ca invitati 10 musafiri. Conditia este ca acesti 10 musafiri sa fie modele pentru tine, persoane care te-au influientat pozitiv, iti stimuleaza imaginatia, pe care le apreciezi, de la care ai vrea sa inveti sau chiar ai invatat...Nu conteaza din ce epoca sunt, rangul sau conditia sociala... Si mai frumos este sa-ti motivezi alegerea ca si noi celilalti sa putem afla despre ei.
Eu l-as invita pe Tomas Alva Edison un om plin de orgolii dar cu o minte sclipitoare.
El este intruchiparea proverbului: unde este minte multa, este si prostie multa!

TOMAS ALVA EDISON
A electrocutat animale, a sprijinit pedeapsa cu moartea pe scaunul electric şi a încercat să comunice cu morţii.
Dar Vrăjitorul este venerat pentru contribuţia sa la inventarea becului electric, a fonografului, a telefonului şi a camerei de filmat.
Thomas Edison este, probabil, cel mai mare inventator pe care l-a avut vreodată America. Şi ca toate geniile,
era capabil uneori să ia decizii spectaculos de greşite." Maury Klein, istoric

Thomas Alva Edison s-a născut în anul 1847, dintr-un activist politic canadian în exil şi o profesoară.
Scarlatina îi provoacă, în copilărie, o deteriorare a auzului care îl va lăsa, ca adult, aproape surd. A fost un copil hiperactiv,
aşa că mama lui l-a retras de la şcoală şi l-a educat acasă
La 12 ani, începe să vândă dulciuri şi ziare pasagerilor din trenuri şi mai târziu îşi va publica propriul ziar. Foloseşte câştigurile pentru a face experimente la subsolul casei sale şi îşi ţine surplusul de substanţe chimice în vestiarul său dintr-un tren. După ce aceste substanţe cauzează un incendiu, este gonit din tren şi obligat să se limiteze la gări.

EDISON ŞI TELEGRAFUL
După ce îl salvează pe fiul unui şef de gară din calea unui tren, tatăl băiatului îl învaţă să folosească telegraful. Animat de această nouă abilitate, Edison pleacă în Midwest, experimentând cu tehnologia telegrafului şi cu electricitatea. În 1868,
se întoarce acasă lefter, găsind-o pe mama sa aproape nebună şi pe tatăl său şomer.
Aşa că, în anul următor, Edison se mută la New York, se angajează cu normă întreagă ca telegrafist şi îşi brevetează prima invenţie.
Dar nimeni nu cumpără maşina sa de numărat voturi. Însă următorul său brevet, pentru un telex îmbunătăţit, îi aduce tânărului de 22 de ani 40.000 $. Acum independent financiar, el îşi dă demisia şi devine inventator. Printre primii săi clienţi se numără Jay Gould,
unul din puţinii oameni care l-au păcălit pe Cornelius Vanderbilt.

BECUL ELECTRIC
Edison va înregistra peste 1.000 de brevete. Într-o perioadă de creativitate prolifică, în doar opt ani, între 1879 şi 1886,
înregistrează 400.
Unul dintre ele, din 1877, este pentru fonograf, primul aparat capabil să înregistreze şi să redea sunete şi precursorul pickup-ului.
În 1879, el produce primul bec electric cu durată lungă de viaţă folosind curentul continuu. Dar acesta nu este potrivit pentru distribuţia pe distanţe lungi. Unul dintre angajaţii lui Edison, Nikola Tesla, găseşte soluţia: curentul alternativ. În următoarele două decenii, orgoliile şi electronii se vor ciocni
;Războiul curentului electric este partea întunecată a lui Thomas Edison. Tactica adoptată de Edison a fost să convingă oamenii că periculos era curentul alternativ. Jill Jones, istoric

EDISON ŞI SCAUNUL ELECTRIC
Edison a devenit obsedat de discreditarea lui Tesla. El invită publicul şi presa la experimente în care animale precum elefanţii sunt ucişi prin electrocutare folosind curentul alternativ al lui Tesla. Tesla răspunde cu spectacole magice de lumini
în care electricitatea îi străbătea inofensiv, corpul. Când un penitenciar solicită o alternativă la spânzurătoare,
angajaţii lui Edison concep scaunul electric şi încurajaţi de Edison, folosesc curentul alternativ al lui Tesla.
În 1890, Edison invită presa să urmărească prima execuţie cu electricitate.
Dar condamnatul supravieţuieşte la prima încercare şi este nevoie de câteva minute pentru a-l ucide.
Pe scurt, l-au prăjit de viu... Jill Jones, istoric
Înfricoşătorul spectacol l-a făcut să vomite pe unul dintre spectatori.
Şi publicul leagă acest act barbar nu de Tesla şi curentul alternativ, ci de Edison.
Finanţistul JP Morgan reuneşte companiile lui Edison şi în 1892 este înfiinţată corporaţia General Electric. Edison trăsese 1.000 m de fire prin casa lui Morgan, prima casă luminată electric din lume. Această "casă de prezentare" a popularizat electricitatea în rândul elitei şi apoi, cu ajutorul centralelor electrice, electricitatea a devenit accesibilă maselor. Reţeaua energetică a lui Edison a devenit standardul pentru distribuţia electricităţii în SUA
În 1889, Edison îşi înfiinţează prima companie producătoare de ciment, care se dovedeşte foarte profitabilă.
Dar câteva dintre invenţiile sale legate de ciment nu sunt. El încearcă să producă în masă clădiri de beton gata turnate şi face şabloane de case de 140 mp, care mai au nevoie doar de instalaţii şi de firele electrice. Dar o casă obişnuită costă, în medie, doar câteva mii de dolari şi cele fabricate de Edison costau peste 100.000. A produs numai 11 şi apoi a dat faliment
Dar nu toate invenţiile târzii ale lui Edison sunt eşecuri. În 1912, el proiectează o baterie pentru demarorul Fordului Model T
(Edison îl încurajase şi îl sprijinise pe Ford în anii anteriori). Dar după masacrul din Primul Război Mondial,
Edison crede că multă lume
va dori să ia legătura cu rudele decedate. Şi, convins că există o electricitate invizibilă care leagă lumea noastră de cea de apoi, Edison proiectează un dispozitiv pentru comunicarea cu morţii. Dar aceştia nu îi răspund...
Edison moare acasă în 1931, la vârsta de 84 de ani. Se spune că mulţi au micşorat lumina becurilor inventate de el
, în memoria Vrăjitorului

In 1889, Edison a creat o păpuşă vorbitoare, dar care era prea delicată ca să se poată juca copiii cu ea. O altă problemă era că înregistrările de ceară se consumau repede şi înlocuirea lor era dificilă şi necesita mult timp. Şi chiar când funcţiona, acul de metal scotea un scârţâit neplăcut şi pentru copii, şi pentru adulţi. Păpuşa nu a fost un succes şi, doi ani mai târziu,
compania producătoare a dat faliment.
Canalul Panama şi stadionul Yankee sunt făcute cu ciment furnizat de Edison.
Profiturile din ciment îl susţineau financiar pe inventator când multe dintre noile sale invenţii eşuau
Unul dintre eşecurile lui Edison a fost mobila de beton, care urma să fie folosită în casele sale turnate.
Ambele invenţii s-au dovedit nepopulare.
Edison a refuzat să îşi corijeze deficienţa de auz, temându-se că zgomotul lumii îi va afecta capacitatea de a inventa.
Principalul său regret era, însă, că nu auzea cântecul păsărilor nici măcar în aviariul său de peste 5.000 de păsări.
Tatăl lui Edison l-a încurajat să citească oferindu-i 10 cenţi pentru fiecare clasic pe care îl citea.
Nu le stiu pe toate !!!

#42 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 13 decembrie 2014 - 06:44

Da....si mie imi placea cand eram copil! Apoi....dupa ce am mai crescut si am trecut la altfel de carti ....am citit ca era un pic cam profitor. Infiintand un Institut de cercetare ....cam tot ce se facea in acel institut purta semnatura lui. Si nu era chiar asa. De aici conflictul cu Tesla si alti cercetatori!
Imagine postată

#43 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 17 decembrie 2014 - 10:25

Recunosc, si eu am avut o mare apreciere pentru Edison. Ulterior, destul de recent adica, am inteles ca desi a avut o minte stralucita, a avut probleme grave de caracter. Regretabil.
Insa, "eu l-am invitat la mine la masa", tocmai sa inteleg si, eventual sa evit greselile lui...
Nu le stiu pe toate !!!

#44 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 05 ianuarie 2015 - 11:57

Daca tu te-ai casatori cu tine, ti-ar placea sa traiesti cu tine?"
Imagine postată

#45 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 24 ianuarie 2015 - 09:51

Grea intrebare. Cred ca mai am inca de lucru la mine sau cu mine ca sa ma pot suporta 24 de ore din 24!

#46 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 24 ianuarie 2015 - 05:15

mie mi-ar placea la nebunie.......dar daca as fi barbat evident....
veronikaImagine postată
Imagine postată

#47 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 24 ianuarie 2015 - 10:15

Foarte grea intrebare. Raspunsul ar fi ca NU. Desi sotul spune ca-i fericit pentru ca eu il ajut sa fie, cred ca doua ca mine, impreuna, nu ar fi bine. Mi-ar lipsi misterul, surpriza celuilalt. N-as avea pe cine completa. Cu cat ma gandesc mai mult, cu atat spun ca NU, nu mi-ar placea sa traiesc cu mine.

#48 Iliescu Bogdan

Membru avansat

• Members
  • 1.215 posturi

Postat 25 ianuarie 2015 - 01:59

...

Eu l-as invita la masa pe Woody Allen alaturi de voi, dragilor. :AddEmoticons04240:

#49 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 29 ianuarie 2015 - 11:16

intrebarea este : "TU te-ai casatori cu TINE".
doua personalitati identice unite prin casatorie...
nu ar mai fi 2 ci unul. si in unul nu stiu daca se poate trai o viata de doi.
sunt si raman....monica!

#50 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 21 februarie 2015 - 08:18

Fara sa ai limite realistice, este vorba de imaginatie: cum si unde ti-ai vedea casa in care vei locui la pensie? Cine ar fi in jurul tau?

#51 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 25 iulie 2015 - 10:53

Eu ma vad intr-o casuta la munte .... cu iarba verde in curte si un balanosar rustic din care sa pot privi culmile muntoase. As avea in jur cativa nepotei galagiosi si plini de viata alergand in jurul balansoarului si-l vad si pe domnul Fluture facand treaba prin curte si spunand:......"relaxeaza-te un pic si apoi sa ne apucam de treaba ca sunt atatea de facut" :emoticon-0105-wink:
Imagine postată

#52 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 25 iulie 2015 - 06:14

Intr-o casuta pe plaja, una mica de tot dar sa pot atinge marea.

#53 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 05 august 2015 - 11:52

La varsta bunicutei ......ati putea face asta ......?

Citat

Imagine postată

#54 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 06 august 2015 - 04:07

Daca mi-as pierde mintea as face acum. :))
Sper sa nu mi-o pierd nici la varsta bunicutei. Tanti asta nu danseaza, se scalambaie :))

#55 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 18 august 2015 - 01:54

Daca raspunsul ar fi "da" ...ce intrebare ati pune?
Imagine postată

#56 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 14 septembrie 2015 - 04:23

Vezi postsieup'aici, pe 21 februarie 2015 - 08:18 , a spus:

Fara sa ai limite realistice, este vorba de imaginatie: cum si unde ti-ai vedea casa in care vei locui la pensie? Cine ar fi in jurul tau?

Gabi a postat in alta parte poza asta. In casa mea d ela pensie, mi-as dori muuuult o astfel de camera(chiar cu paturi mai multe) pentru nepoti :)

Imagine postată

#57 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 14 septembrie 2015 - 04:25

Vezi postButterfly, pe 18 august 2015 - 01:54 , a spus:

Daca deja stiu raspunsul, cum sa mai pun intrbearea?
Sau...ce mi-as dori sa fie da?
De exemplu, sa nu ma imbolnavesc niciodata?...

#58 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 24 ianuarie 2016 - 10:27

Vezi postButterfly, pe 18 august 2015 - 01:54 , a spus:

Cui, tie...Imagine postată
Nu le stiu pe toate !!!

#59 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 26 ianuarie 2016 - 10:32

Nu mie, Soare!! Evei!! :emoticon-0102-bigsmile:
Imagine postată

#60 Gabriel_S

Admin

• Administrators