Sari la conținut

Hai sa ne imaginam.....

joc imaginatie

131 răspunsuri la acest topic

#1 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 06:18

Diferite jocuri de imaginatia.
Imagine postată

#2 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 07:03

ce sa ne imaginam?
sunt si raman....monica!

#3 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 11:51

Haideti sa ne imaginam ca organizam o masa festiva la care avem ca invitati 10 musafiri. Conditia este ca acesti 10 musafiri sa fie modele pentru tine, persoane care te-au influientat pozitiv, iti stimuleaza imaginatia, pe care le apreciezi, de la care ai vrea sa inveti sau chiar ai invatat...Nu conteaza din ce epoca sunt, rangul sau conditia sociala...

Si mai frumos este sa-ti motivezi alegerea ca si noi celilalti sa putem afla despre ei.
Imagine postată

#4 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 08:20

Sa ii prezentam cu numele lor real ?
Nu le stiu pe toate !!!

#5 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 08:26

Soarele vrea ....incognito?! :emoticon-0136-giggle:
Imagine postată

#6 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 08:26

1. Benjamin Franklin
Benjamin Franklin, una dintre cele mai stralucite minti ale omenirii, a fost politician, satirist, editor si autor al unor lucrări importante printre care şi a primului best-seller din Statele Unite; a participat la conceperea Declaratiei de Independenta a SUA si a fost creatorul unor inventii care au marcat evolutia lumii. Paratrăsnetul, contorul de parcurs, lentilele bifocale iar dupa unii chiar electricitatea, sunt doar câteva din rezultatele descoperirilor marelui inventator american.
Eu l-am descoperit pe la 14 ani cand am citit o carte despre viata lui in care prezenta modul cum si-a educat voita si alte virtuti. Modelul lui l-am aplicat si eu si uneori si acum mare mai aplic din cele citite la el.

2. Gabrielle Bonheur „Coco” Chanel
Una dintre cele mai creative minti din moda, Coco si-a folosit flerul si experienta de viata pentru a-si pune o amprenta defintiva asupra stilului feminin. Ideile sale au fost geniale tocmai prin simplitatea si eleganta lor, incluzand aici si initiativa de a "imprumuta" haine barbatesti si de a le adapta nevoilor unei femei. A stiut mereu sa se reinventeze si atunci cand toti o credeau retrasa si iesita la pensie, da lumea modei peste cap si apare cu o colectie surprinzatoare ...prezentand taiorul!!
Cred ca as avea foarte multe de invatat de la ea! Stil, atitudine, respect de sine.

3. Paracelsius
Paracelsus (Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus von Hohenheim) (n. 1493 sau 1494 - d. 24 septembrie 1541, Salzburg) a fost un celebru alchimist, medic, fizician, astrolog, teolog, filozof elvețian. Pentru Paracelsus exista o legătura profunda intre om si Univers, legatura care se ascunde in existenta spiritului. A avut o conceptie interesanta despre medicina considerand ca Arta medicinii isi are radacinile in inima. Daca inima ta e nesincera, atunci si doctorul din tine este nesincer. Daca inima ta e sincera, tot asa va fi si doctorul tau din interior.

4. Gertrude Belle Elion 1918 - 1999
a fost cercetator american. In 1988 a primit Premiul Nobel pentru Fiziologie sau Medicina. A creat o diversitate de medicamente, printre care și AZT, un antiretroviral utilizat pentru combaterea HIV. Mi-ar prinde bine sa invat din experienta ei!

5. Leonardo da Vinci
Intre picturile sale ce au ajuns capodopere ale perioadei renascentine, Leonardo da Vinci isi gasea timpul necesar pentru schitarea propriilor inventii. Printre notitele sale, majoritatea scrise in oglinda, s-au descoperit desene ce intruchipau masinarii ciudate si scheme extraordinare, trasate pana in cel mai mic detaliu. Multe dintre ideile ce au stat la baza acestor schite nu au fost puse in practica niciodata, dar altele au fost costruite la cateva secole mai tarziu, cum este cazul elicopterului rudimentar.

6. Nicola Tesla
a fost un inventator, medic și inginer cunoscut în toată lumea. Tesla e privit ca unul dintre cei mai importanți inventatori din istorie, inventiile sale fiind atat de avansate si de greu de inteles. Odata, pe cand lucra cu rezonanta magnetica, a descoperit frecventa Pamantului si ar fi provocat un cutremur atat de puternic incat aproape a demolat cladirile din vecinatatea laboratorului sau din New York, de pe 5th Avenue, si a trebuit sa distruga dispozitivul cu un baros inainte sa ajunga politia. Mai tarziu se lauda ca ar fi putut sa construiasca o masinarie atat de puternica incat sa desparta Pamantul in doua. Nimeni nu a indraznit sa-l provoace sa demonstreze asta.
In ciuda unor idei care par putin probabile chiar si in ziua de astazi, precum iluminarea oceanului, controlarea vremii sau fotografierea gandurilor, multe dintre inventiile sale sunt de-a dreptul uimitoare si dovedesc capacitatile de geniu ale lui Nikola Tesla.

7. Winston Churchill Sir Winston Leonard Spencer
(n. 30 noiembrie 1874 - d. 24 ianuarie 1965) a fost un om politic britanic, prim-ministru al Regatului Unit in Al Doilea Razboi Mondial. Deseori apreciat ca fiind unul din cei mai mari lideri de razboi ai secolului, a servit ca prim-ministru in doua mandate (1940-1945) si (1951-1955). A fost ofiter in Armata Britanica, istoric, scriitor si artist. Este singurul prim-ministru britanic laureat al Premiului Nobel pentru Literatura (in 1953) si a fost prima persoana care a primit titlul onorific de Cetatean de Onoare al Statelor Unite. Desi Winston Churchill a fost unul dintre fondatorii din umbra ai Uniunii Europene si a sustinut inca din 1946, crearea "Statelor Unite ale Europei" in ideea promovarii relatiilor dintre statele europene si "a creării unei identitati europene" eu l-as ivita pentru tactul si diplomatia de care a dat dovada in intreaga lui viata!

8. Anna Eleanor Roosevelt
(n. 11 octombrie 1884 - d. 7 noiembrie 1962) a fost Prima Doamna a Statelor Unite ale Americii, sosia Presedintelui Statelor Unite ale Americii Franklin Delano Roosevelt, diplomata si activista pentru drepturile omului, una dintre femeile cele mai influente ale secolului al XX-lea. Nici frumoasa, nici eleganta ... in plus si timida, a stiut sa-si faca remarcata prezenta prin felul ei de a fi si propria filozofie de viata.
"Viata te invata" o carte care merita citita!!

9. Un japonez de la care sa invat artele traditionale japoneze inspirata de un coleg care spunea ca la o vizita in Japonia insotitorul lui nu a spus niciodata cuvantul nu!

10. Arsenie Boca parinte ieromonah, teolog si artist plastic, a fost staret la Manastirea Brancoveanu de la Sambata de Sus si apoi la Manastirea Prislop, supranumit de credinciosi Sfantul Ardealului. As avea atat de multe de ascultat si de invatat de la el.
Imagine postată

#7 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 08:47

Butterfly, pe 10 iulie 2014 - 08:26 , a spus:

Soarele vrea ....incognito?! :emoticon-0136-giggle:
Eu am crezut ca trebuie "sa invit" persoanele pe care le-am cunoscut in mod real, cu care am avut tangenta si care, prin ceva, m-au impresionat.
Nu pot spune ca m-au marcat fiindca, asa cum cred, am fost prea capos sa ma las.
Poate de acum incolo... :emoticon-0136-giggle:
Nu le stiu pe toate !!!

#8 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 09:06

1) Regele Mihai-omul pe care-l admir cel mai mult- pentru blandetea, verticalitatea si modestia lui, pentru respectul care-l impune, pentru ca nu are niciun aer de superioritate regala, pentru comportamentul ireprosabil.
2) Florin Piersic-actorul meu preferat-omul care m-a facut sa plang si sa rad in acelasi timp. Pentru iubirea nemarginita pentru parinti si pentru tara.
3)Julia Roberts-actrita mea preferata-pentru naturaletea ei
4)Tatal meu-pentru ca stie exact ce si cat sa vorbeasca, pentru umorul lui, pentru atmosfera placuta pe care stie s-o creeze, pentru multitudinea cunostintelor cu care reuseste sa faca fata oricarei conversatii, pentru respectul lui fata de oameni.
5) si 6) prietenii mei -Nicu si Dana-pentru spontaneitatea lor, simtul umorului, pentru ca avem povesti comune, pentru modul in care canta si danseaza, pentru ca avem incredere unii in altii
7)Nikola Tesla-pentru inteligenta lui, pentru memoria lui fotografica, pentru intuitia si inspiratia lui ciudata din vise, pentru capacitatile lui paranormale
8)Johann Strauss-ador sa valsez (poate ar fi scris un vals si pentru mine :emoticon-0100-smile: )-pentru ca s-a putut ridica atunci cand totul parea pierdut, pentru ca a fost atat de inspirat, incat a creat nemuritoare valsuri
9) Draga Olteanu-Matei-mi-e draga de mor!!! Pentru veselia ei contagioasa, pentru ca e mereu pregatita sa raspunda oricarei provocari, pentru talentul ei
10) In capul mesei mi-ar placea sa fie Iisus, inutil sa mai specific de ce.

#9 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 11 iulie 2014 - 06:44

hai sa nu mai reiau si eu unii din invitatii de mai sus, cum ar fi tesla sau Iisus (desi El ar fi in capul mesei).
sa ii enumar: Jung, Einstein, Da Vinci, Beethoven, Mozart, Moise, Dian Fossey, apostolii crestini (cei 12 plus 1 - adica Petru ) - ii consider un singur invitat (sic), dostoievski, michelangelo. (ar mai fi fost f mult, printre care si cei apropiati mie, care m-au influentat.)
nu cred ca tre sa scriu din biografia lor, oricine poate da search pe net si gaseste tot ce vrea. o sa spun cum m-au impresionat si influentat.
1. Jung - inteligenta, puterea si ambitia de a lucra cu oameni considerati pierduti (intr-un cuvant "nebunii"). puterea de a se aventura intr-o zona noua, necunoscuta (psihicul uman). ideea lui permanenta ca Dzeu exista adanc in psihicul omului, intr-o forma sau alta (imago Dei) si ca fara El omul, psihicul lui nu poate exista.
2. Einstein - originalitatea, inteligenta, dorinta de a cunoaste, puterea de a patrunde necunoscutul, de a dori sa il explice si apoi sa il modeleze.
3.Da Vinci - geniul perfect, bun in orice domeniu. ce sa spun mai mult?!
4. Beethoven - titanicul, debordand de vointa, vointa in stare sa mute si muntii.... dragostea pentru muzica, imperialul....
5.Mozart - veselia si bucuria de a trai, reflectata aproape in toate compozitiile lui, chiar daca in realitate el a fost dominat si condus....suflet liber in chingi de om.
6. Moise - caracterul puternic, dorina de liberate, puterea de a lupta chiar si atunci cand nu intrevezi nicio speranta, CREDINTA.
7. Fossey - sacrificul pentru alta fiinta.... puterea de a vedea frumosul si dincolo de om (nu suntem buricul pamantului chiar daca ne place sa credem asta)
8. Apostolii crestinismului - sacrificiul pentru credinta si om, munca si lupta de a propovadui ideile credintei crestine
9.Dostoievski - cautarea (atat in scris cat si in realitate)..."idiotul" ...
10. Michelangelo - moise si david... poate si pieta.... (oricum de la el toate sunt frumoase)
sunt si raman....monica!

#10 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 28 iulie 2014 - 06:39

Ce mai face copilul din tine?
Imagine postată

#11 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 29 iulie 2014 - 04:57

Se joaca-n nisipul fierbinte; se lasa racorit de valurile ce-i uda gleznele...

#12 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 31 iulie 2014 - 07:24

sta pe o buturuga in gradina, si scrie o carte. Cartea vietii mele. Acum, vrea nu vrea, trebuie sa fososeasca personaje reale, chiar daca aventurile sunt imaginare

#13 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 04 august 2014 - 06:17

Copilul din mine... e inca acolo... si isi cere zilnic drepturile...
Vrea sa râdă, sa se joace, sa danseze, sa descopere lucuri noi...
Ii place sa (-mi) puna multe intrebari; despre trecut, despre prezent, despre viitor...

#14 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 04 august 2014 - 12:36

Copilul ce inca-mi zburda prin suflet ar vrea sa alerge cu talpile goale prin iarba inrourata a diminetii si sa manance inghetata, ciocolata si prajituri :emoticon-0111-blush:

#15 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 04 august 2014 - 04:50

va citesc pe toti si ma bucur cand ma gandesc ca-i putem oferi copilului din noi ce-si doreste! :)) Si cred ca ce-ti doresti tu, Dan, este chiar usor sa-i oferi copilului din tine. Bine, nu in fiecare zi, dar din cand in cand...Si tu Iulia...si Dana... :liebe_erotik_14:

#16 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 04 august 2014 - 05:01

copilul din mine.... plange.
vede prea multa rautate si violenta, prea multa indiferenta scursa peste jucariile lui de plus albicios cu albastru....
sunt si raman....monica!

#17 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 06 august 2014 - 11:56

Copilul din mine alearga si canta prin ploaie cu picioarele desculte sa-i intre noroiul printre degete!
Imagine postată

#18 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 06 august 2014 - 09:45

Copilul din mine isi deschide bratele sa imbratiseze vantul si ploaia si sa le multumeasca pentru ca exista.

#19 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 08 august 2014 - 07:22

Cum va imaginati voi .....vacanta ideala?
Imagine postată

#20 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 11 august 2014 - 05:54

undeva intr-o insula cu padure ecuatoriala.., cu mare/ocean la dispozitie, fara tot ce inseamna "tehnologie", cu case de stuf/sau ce folosesc cei de acolo pt case, cu hrana culeasa direct de la sursa.... cu mult soare si multa viata...
sunt si raman....monica!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi