Sari la conținut

JOCUL IMAGINATIEI

68 răspunsuri la acest topic

#41 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 24 mai 2016 - 10:34

Eu nu le mai coc. Inainte le coceam si eu. Si inca cu putina sare.
Am citit ca atunci cand semintele sunt coapte (de altfel ca oricare alt miez, de nuci, de alune, de migdale, etc) uleiurile din ele sunt distruse la fel ca atunci cand respectivele
uleiuri ar fi prajite. Nu tot asa ar fi daca semintele (cele de dovleac) ar fi fierte.
Mai nou am descoperit ca semintele de floarea soarelui, daca inainte de a fi consumate in stare cruda, cum obisnuiam cand eram copii,
daca le lasam 2-3 ore in apa sa se hidrateze, apoi le lasam sa se zvinte sau sa se usuce (putin, nu pana revin la forma in care erau inainte de a fi puse la hidratat)
se desfac mai usor, sunt mai gustoase si devin fragede ca toamna cand abia au fost curatate de pe "palarie".

Ati mancat seminte de dovleac, fierte?
Nu le stiu pe toate !!!

#42 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 26 mai 2016 - 03:42

Io n-am mancat seminte de dovleac fierte niciodata, doar coapte.

#43 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 26 mai 2016 - 12:53

Nici eu nu am mancat seminte de dovleac fierte. Suna si tare nashpa!
Imagine postată

#44 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 29 mai 2016 - 06:25

Inercati odata de proba, cu cateva seminte. Vedem daca mai este naspa...
Sa nu mai vorbim de miezul de seminte de dovleac in sarmalele de post.

Pentru o succinta documentare ( http://www.csid.ro/d...ditie-10225935/ ) :
"Pentru cistită se prepară 200 g de seminţe cu 500 ml de apă clocotită – se infuzează seminţele pisate în apa clocotită timp de 8-10 ore. Se consumă fierbinte, câte 100 ml, de patru ori pe zi, în intervalul dintre mese.
Seminţele infuzate, pisate, fierte pot fi considerate o binecuvântare şi pentru optimizarea digestiei şi lactaţiei.
Toate trăsăturile terapeutice sunt, de fapt, meritele compoziţiei bogate în magneziu, fier, potasiu, calciu, siliciu, fosfor, vitamine, carotenoizi, acizi, zaharuri, lecitină, rezine şi enzime cu rol antihelmintice"
Nu le stiu pe toate !!!

#45 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 02 iunie 2016 - 02:42

Eu am o lipsa de fier pe care am inceput sa o simt. Am luat ceva fier dar ...cred ca trebuia sa iau si lecitina sa tin minte sa continui!
Imagine postată

#46 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 02 iunie 2016 - 11:06

Mie imi place salata verde cu suc proaspat de lamaie. Bogata in fier...
Mai nou, intr-o astfel de salata razuiesc si putin hrean...plus un morcov...
Nu le stiu pe toate !!!

#47 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 08 iunie 2016 - 08:04

Vezi postButterfly, pe 02 iunie 2016 - 02:42 , a spus:

Eu am o lipsa de fier pe care am inceput sa o simt. Am luat ceva fier dar ...cred ca trebuia sa iau si lecitina sa tin minte sa continui!

In loc de lecitina, tot semintele de dovlec sunt bune, cica ajuta la memorie.

#48 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 10 iunie 2016 - 04:07

Nu ma omor dupa semintele de dovleac. Dar pentru memorie ...e bun si acidul folic.
Imagine postată

#49 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 12 iunie 2016 - 05:15

Vezi postButterfly, pe 02 iunie 2016 - 02:42 , a spus:

Imi place tare asta! :emoticon-0102-bigsmile:
Seminte de dovleac, sau acid folic... pana la urma, multe ar fi bune pentru memorie... daca nu uitam sa le luam... :emoticon-0136-giggle:

Eu am o puternica tendinta de a uita, asa ca pana una alta ma ajut uneori de notite.
Dar ce sa vezi... cateodata imi scriu diverse lucruri prin agenda, ca sa nu uit cand, si ce, si cum am de rezolvat... si imi prinde bine ca fac asta... doar ca uneori uit sa-mi consult agenda. :emoticon-0102-bigsmile:
Alteori, aleg sa-mi imi fac cate o listuta cu lucruri de cumparat, sau de rezolvat, deci pe vreo bucatica de hartie, iar asta ma sustine de asemenea sa stiu, rapid si comod, ce am finalizat de rezolvat si ce mai am de rezolvat... doar ca apar situatii cand ratacesc lista pe undeva, uitand unde am lasat-o... :emoticon-0140-rofl:

#50 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 13 iunie 2016 - 05:05

Si eu am o agenda pe care am personalizat-o cu diverse citate si apoi am inceput sa o folosesc pentru diverse activitati ....Problema este ca geanta...desi este o agenda obisnuita ...parca are 1kg. Cred ca problemele care sunt in agenda sunt foarte grele si a inceput sa ma doara spatele purtand-o!! Acum ce sa zic ..in afara de agenda, o carte si o multime de alte lucruri pe care le are o femeie in geanta ...nu am nimic in plus. :emoticon-0136-giggle: . Am inceput sa scriu pe post-it-uri dar au inceput si astea sa se adune pe birou...

Aaa...... si am constat ca acidul folic chiar ajuta! :emoticon-0140-rofl: Cu fierul insa nu am rezolvat problema pentru ca voiam sa fac niste analize sa vad cum stau ...dar nu am facut din asta o prioritate pana acum.
Imagine postată

#51 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 15 iunie 2016 - 08:23

Sa-ti aducem aminte, Fluturas, sa mergi la analize sa vezi cum stai cu fierul?
Da' sa ne aduci aminte sa-ti aducem aminte... :emoticon-0110-tongueout:

#52 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 16 iunie 2016 - 11:24

"sa nu uitam sa ne-amintim..."
Complicat!
Nu le stiu pe toate !!!

#53 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 18 iunie 2016 - 05:56

Da' pe asta o stiti? Cand iti amintesti brusc ca mai era ceva... hmmm... ceva ce ti-ai propus ca e musai sa-ti amintesti, ca ti-ai propus sa tii minte si sa nu uiti, pentru ca trebuie rezolvat... si stii sigur ca mai e ceva de amintit... ceva... ceva... dar oare ce?... si te tot gandesti... dar la acel moment iti vine in minte doar gandul ca mai e ceva si... pentru cateva secunde (sau minute :emoticon-0111-blush: ) pur si simplu nu iti amintesti ce anume...
Io si pe asta o stiu. :emoticon-0102-bigsmile:
Posibil ca mi-ati recomanda ceva lecitina... :emoticon-0136-giggle:

#54 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 18 iunie 2016 - 09:18

Ai dreptate. Mie mi se intampla des. Una din situatii in care mi se intampla, este atunci cand imi vine in minte o idee pe care as putea deschide un nou topic.
Sau o abordare diferita a unor idei pe care le discutam deja...
Nu sunt pregatit sa mi-o notez, alteori as putea sa fac un efort sa caut o.. ceva pe care... si un... ceva cu care... sa notez, dar imi zic: lasa ca ideea este destul de bine conturata si nu o voi perde din minte; cand voi fi la calculator, o pun pe tapet. Iar cand ajung la calculator, ia ideea de unde nu-i. Si nu odata mi s-a intamplat asta... :emoticon-0102-bigsmile:
Cred ca si voua...de aceea nu prea mai vine nimeni aici cu idei noi sau abordari noi si interesante... :emoticon-0136-giggle:
Nu le stiu pe toate !!!

#55 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 19 iunie 2016 - 04:51

Eu spun drept ca in ce priveste "inviorarea" forumului... pana acum nu mi-a trecut prin cap nicio idee noua, utila si interesanta.
Si nu asa... ca as fi avut vreo idee minunata si ca as fi uitat-o... ci nici macar n-am ce sa-mi amintesc, pentru ca inca nu mi-a aparut vreo idee interesanta.
Dar astept si sper. Poate-mi apare una, brusc. Si dupa ce apare, sper sa n-o uit.. :rolleyes:

#56 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 19 iunie 2016 - 09:28

La ora de dirigentie, rogi clasa sa te ajute :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#57 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 22 iunie 2016 - 07:41

....rabdare!
Imagine postată

#58 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 27 iunie 2016 - 10:36

Va imaginati concediul, ce veti face, cum il veti petrece?
Nu le stiu pe toate !!!

#59 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 10 iulie 2016 - 08:10

Eu da! De ani de zile am acelasi ritual. Merg o saptamana la ai mei....merg cateva zile la munte si cateva zile ma ocup de casa...si gata concediul meu.

Apropo....aveti idee de o cabana la munte..? Prefer muntii Fagarasi sau Bucegii.
Imagine postată

#60 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 10 iulie 2016 - 02:43

Eu, chiar nu stiu in Romania o posibilitate. Dar cand vrei sa petreci in Austria, imi spui.
Cunosc o olteanca de-a noastra casatorita cu un austriac, au o vila in creierii Alpilor, undeva in zona Bludenz (vezi pe o harta), o zona foarte frumoasa, cu piste pentru schiuri... Au si un grajd cu vaci si multe pasari, am vazut. Ea inchiriaza o parte din vila aceea la un pret destul de convenabil. Din cate stiu, inchiriaza apartament, nu camera.

O alta posibilitate pentru cine doreste sa petreaca la ocean: fiica mea din Spania (Castellon de la Plana) are doua case de vacanta chiar pe malul oceanului,
la cca 300 m de plaja Benicasim. Am inteles ca inchiriaza una din aceste case (cu vreo 4 camere plus dependinte) pentru cine doreste. Pretul ar fi undeva la 500 € / saptamana / toata casa -inclusiv curte. Pentru un grup de 3-4 persoane, ar fi chilipir (zic eu, fara sa fiu in pielea unui roman din tara).
(arca avem noi un topic cu destinatii turistice....sa pun si informatiile aceasta, poate ajuta cuiva, vreunui canadian sau bucurestean...)

Cateva imagini cu casa aceasta de vacanta: https://www.facebook...12050014&type=3
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi