Sari la conținut

DE CE? ... Pentru ca...

175 răspunsuri la acest topic

#161 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 07:41

Două teorii fundamentale care răspund întrebării noastre sunt interferenţa şi degradarea.
Interferenţa se referă la faptul că în fiecare moment se întâmplă mai multe lucruri aşa încât ele concureză pentru un loc în memorie şi nu de fiecare dată se califică amândouă. Adică dacă în timp ce înveţi pentru un examen îţi face una sex oral, e puţin probabil să reţii ceea ce vroiai să înveţi, mai degrabă vei reţine peste ani treaba cu sexul. Zic.

Degradarea, ne spun cercetătorii de la Stanford, înseamnă practic că uitarea ne ajută să memorăm. Ciudat, nu? Da, ne ajută să memorăm lucrurile importante. Capacitatea de memorare este totuşi limitată şi fără posibilitatea de a uita ceva mai puţin important am avea o mare problemă. Conform studiului lor, de fiecare dată când are loc un proces de memorare, amintirile sunt “recântărite” ca importanţă, pentru ca următorul act de memorare să decurgă rapid, eliminând ce nu este relevant şi devenind astfel mult mai eficient. De exemplu, ai o parolă de acces în reţea la servici. Politica IT de multinaţională presupune schimbarea ei la intervale regulate. După ce ai memorat-o pe prima vine momentul când trebuie s-o schimbi. Acum trebuie să reţii noua parolă. Procesul de reamintire a parolei devine mai greu deoarece creierul ştie două variante, cea veche şi cea nouă. Activitatea cerebrală este intensă în acest caz, consumând resurse inutil. De aceea, procesul de memorare slăbeşte importanţa primei parole astfel încât, în scurt timp, o vei uita şi o vei reţine doar pe ultima. E mai greu la început când încă eşti obişnuit(ă) cu cea veche, după care se rezolvă de la sine. Deci uităm ca să ţinem minte mai eficient. Tare asta.
http://pauzamea.ro/blog/de-ce-uitam/

#162 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 10 iulie 2014 - 08:10

Da, este interesant...!
Nu le stiu pe toate !!!

#163 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 19 decembrie 2014 - 08:28

De ce uneori ...ne amagim singuri?
Imagine postată

#164 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 12 martie 2015 - 05:49

Pentru ca nu ne place realitatea.

De ce asteptam primavara?

#165 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 22 martie 2015 - 08:12

Pentru ca e frumoasa; e soare, cald si bine.

De ce mentionam si celui / celor de langa noi ca ne doare ceva (de exemplu capul, mana, piciorul...),
de ce simtim nevoia sa-i "informam" si nu tacem pur si simplu, mai ales in situatiile in care n-au cu ce sa ne ajute? :rolleyes:

#166 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.680 posturi

Postat 24 martie 2015 - 05:22

Eu una o fac sa stie si ei motivul pentru care nu sunt "eu insami", cel putin la durere de cap, pot sa fiu artagoasa. Dupa ce le spun, parca si artagul mai imi trece. Apoi, uneori, este nevoie sa fiu protejata, sau este neputinta de a face ceva ce ei se astepata ca eu sa fac. Si, nu in ultimul rand, celor ce le sunt draga, stiu ca le pasa si vor sa stie!

De ce ne ingrijim de aspectul nostru fizic?

#167 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 02 aprilie 2015 - 08:08

Nu o fac toti dar unii o fac...
Pentru ca ne simtim bine atunci cand avem un aspect ingrijit.

De ce sughitam?
Nu le stiu pe toate !!!

#168 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 16 mai 2015 - 01:18

Sa ne gandim ca ...ne pomenteste cineva!
Imagine postată

#169 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 24 mai 2015 - 05:59

Ca daca sughitul n-ar fi... noi nici nu ne-am gandi... ca cineva ne-ar pomeni.... :emoticon-0102-bigsmile:

#170 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 26 mai 2015 - 12:30

da, nu? :emoticon-0102-bigsmile:
Imagine postată

#171 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 15 mai 2016 - 07:47

De ce se spune "ma doare-n cot!"?
Nu le stiu pe toate !!!

#172 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 23 mai 2016 - 05:35

:emoticon-0102-bigsmile:
Ei, uite ca asta si eu as vrea sa stiu.
Din cate cunosc, expresia aduce a... "nu-mi pasa, nu ma intereseaza", ca si cum durerea din cot nu ar conta.
Dar eu, cand m-am lovit la cot, numa' stele verzi am vazut. :emoticon-0136-giggle:

#173 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 23 mai 2016 - 02:05

Asta este surprinzator, ca este o expresie ce pare contradictorie.
Ca si "Ma doare in fund!" Numai cine a avut o durere in fund stie cat face replica respectiva :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#174 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.184 posturi

Postat 26 mai 2016 - 03:50

Am cazut odata pe scari, nu stiu cum am procedat dar am luat o treapta direct in poponel. Asa ca stiu cam cum e. Pfffff... vreo cateva zile nu stiam cum sa ma asez pe scaun, de-a latul sau de-a lungul, pe fata sau pe spate... :emoticon-0136-giggle:

#175 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 26 mai 2016 - 12:52

Eu nu am avut o asa experienta ..dar am fost de fata la o lovitura in popnet. La bazin ...prin liceu ...un prieten sarea la trambulina ...si-si dadea aere ca stie sa o faca excelent desi nu mai urcase niciodata pe una. Evident ca in saritura a nimerit cu fundul pe trambulina ...care l-a lovit...cu toata puterea elanului pe care si-l luase. Cred ca l-a durut rau!
Imagine postată

#176 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 29 mai 2016 - 07:00

Am avut un verisor mai mare ca mine cu vreo 3-4 ani. Ce va povestesc se intampla cu oarece timp inainte sa plec din tara...
Cu ocazia unei vizite la el, am vazut ca se tot plangea de durere in zona popului. Dar era asa acuta durerea incat literlamente, cum spune Dana,
nu stia cum sa se aseze pe ceva sa se poata relaxa.
Cand am aflat ce i s-a intamplat, recunosc ca m-am simtit indignat.
Mi-a povestit cum cu 2-3 zile in urma era la munca impreuna cu colegii. Cativa dintre ei erau verisorii nostri, ii cunosteam si eu.
Era iarna iar acolo unde lucrau nu era cald. Asa ca au luat ceva material lemnos obtinut din cativa paleti pe care i-au demontat si, la amiaza,
sa se poata incalzi putin... sa manance, au aprins un mic foc in jurul caruia s-au asezat, fiecare pe ce a gasit (lucrau in Otelaria Targoviste, intr-o hala neincalzita).
El (verisorul asta) a gasit un "butoias" rotund, gol, din metal, in care a fost vopsea.

S-a asezat pe el si s-au dat la taclale in timp ce mancau.
La un moment dat, el a avut nevoie sa se ridice, sa mearga sa-si aduca ceva din geanta .
La intoarcere, cand s-a pozitionat sa se aseze pe butoias, un nemernic dintre verisorii care erau cu el, cunoscut ca face tampenii,
a vrut sa-i indeparteze butoiasul, sa-l faca pe verisorul asta sa cada, sa aiba ceilalti de ce sa rada.
Numai ca, nu a avut suficient timp sa-l indeparteze complet. L-a indepartat doar atat cat... verisorul, vrand sa se aseze, si-a dat seama intr-un moment ca butoiasul nu mai este unde trebuia
dar nu a mai reusit sa se ridice si a cazut cu "noada fundului" pe muchia de sus a acelui butoias din metal. In clipa aceea a simtit ca si cum ceva l-a taiat acolo.
Durere groaznica!
Luni de zile a suferit din cauza acelei nebunii pana cand s-a mai linistit. Insa, mereu simtea ca acolo ceva nu este in ordine.
A murit in urma cu un an dar nu din cauza aceea.

O gluma proasta poate cauza urmari grave si de durata.
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi