Sari la conținut

Cine stie ...raspunde!

cutura generala

247 răspunsuri la acest topic

#1 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 06:56

Imagine postată

Reguli:

Se raspunde la intrebarea precedenta, dupa care se pune o alta intrebare de cultura generala. In cazul in care raspunsul nu apare cel care a postat intrebarea trebuie sa raspunda.
Imagine postată

#2 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 06:58

Cea mai mare cascada din lume?
Imagine postată

#3 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 07:48

Angel

De ce manusile stramte pe mana nu tin cald?

#4 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 09:03

Nu permit existenta unui strat de aer termo-protector intre piele si manusa.

Care este cel mai lung sarpe din lume?
Nu le stiu pe toate !!!

#5 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 09:52

Pai avand Google la indemana probabil ca toata lumea va da raspunsuri corecte, insa eu va propun sa facem un exercitiu de imaginatie si de sinceritate, in primul rand fata de noi insine si sa raspundem ca si cum am fi la un examen scris sau in fata unei comisii de examinare si n-am avea posibilitatea sa ne "inspiram" din diverse surse gen fituici sau sa copiem. Ce ziceti?
Poate ca nu intotdeauna vom da raspunsurile corecte, poate vom mai si gresi, doar suntem oameni, nu roboti sau calculatoare ( desi si astea mai gresesc :emoticon-0102-bigsmile: ), dar cum bine zicea Seneca "Errare humanum est sed perseverare diabolicum", adica e omenesc sa gresesti, dar e diabolic sa perseverezi in greseala.
Eu personal voi face asa cum am facut si in scoala, adica voi incerca sa raspund fara sa "copiez".Copiiind poate ca as lua o nota mai mare ( mai multe like-uri :emoticon-0102-bigsmile: ), insa am invatat ca din copiat si plagiat nu ramai cu mare lucru, dupa ce copiezi nu esti nici mai destept, nici mai informat, ca sa nu mai vorbesc de satisfactia unei "note" luate pe ce stiu si ce pot, pe bune, nu din ce stiu altii.

#6 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 10:00

Vezi postGabisoleil, pe 21 noiembrie 2013 - 09:03 , a spus:

Nu permit existenta unui strat de aer termo-protector intre piele si manusa.

Care este cel mai lung sarpe din lume?
Anaconda.
Toata lumea stie ca ursul alb si pinguinul sunt animale polare, ca ursul alb este unul din cei mai mari si temuti pradatori carnivori iar pinguinul este aproape inofensiv si se hraneste cu peste.
Si totusi pinguinii nu se tem de ursul polar!
De ce oare?

#7 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 10:36

Aici citim ca cel mai lung sarpe din lume este Pitonul Reticulat
Anaconda, fiind cel mai greu. http://stiati.ca/cel...sarpe-din-lume/

Despre ursii polari si pinguini, nu cunosc un raspuns certificat. Stiu ca se hranesc cu foci (in primul rand).
Presupun doar: ursul polar, in apa, este mai greoi la inot pe cand pinguinii sunt mai ageri si astfel, pinguinii nu se lasa prinsi.
Al doilea motiv poate fi faptul ca pinguinii stau "in picioare" si astfel au posibilitatea sa vada la timp apropierea unui urs polar, moment in care se ascund in apa. Focile, stand in pozitia "culcat", nu au posibilitatea sa vada cand un urs polar se apropie si astfel, sunt surprinse inainte sa se mai poata salva. Daca nu cumva, focile au si dezavantajul vederii mai scurte.
Nu le stiu pe toate !!!

#8 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 21 noiembrie 2013 - 10:52

Vezi, e exact cum spuneam eu :emoticon-0102-bigsmile:
Raspunsul corect la intrebarea lui Gabi e luat dintr-o sursa de pe net :emoticon-0136-giggle:

Despre ursi polari si pinguini, acum.
Raspunsul e unul extrem de simplu si n-are legatura cu viteza in apa sau pozitia bipeda : arealul natural al ursului polar e in emisfera nordica, iar al pinguinului in cea sudica, deci e practic imposibil sa se intalneasca in mediul natural.
Poate la zoo sau la circ.... :emoticon-0102-bigsmile:

#9 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 22 noiembrie 2013 - 07:09

Ha, ha, doar dupa ce am citit raspunsul tau "simplu" am realizat cum ne "pacaleste" intrebarea.
Gabi ar trebui felicitat, a dovedit ca nu a google sa afle raspunsul.
Nu mai este Niagara cea mai mare cascada? Stiam ca ea ar fi, cel putin cu cea mai mare cantitate de apa chiar daca nu si cea mai inalta.

Care este cea mai ingusta strada din Brasov?

#10 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 22 noiembrie 2013 - 07:17

si eu spun ca jocul n-are farmec pentru ca raspunsurile oricum se gasesc pe net si nu exista nicio metoda de a depista de fapt cine stie cu adevarat, pur si simplu e un fel de "stiati ca" si cel care intreaba poate da si raspunsul dar ca joc nu prea merge, parerea mea, altfel cui ii face placere n-are decat sa -l joace!
veronikaImagine postată
Imagine postată

#11 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 22 noiembrie 2013 - 01:19

Vezi postvara, pe 22 noiembrie 2013 - 07:17 , a spus:

si eu spun ca jocul n-are farmec pentru ca raspunsurile oricum se gasesc pe net si nu exista nicio metoda de a depista de fapt cine stie cu adevarat, pur si simplu e un fel de "stiati ca" si cel care intreaba poate da si raspunsul dar ca joc nu prea merge, parerea mea, altfel cui ii face placere n-are decat sa -l joace!

Mie imi place sa aflu lucruri noi! Si pot invata si din ce spun ceilalti si din ce caut eu pe net!
Imagine postată

#12 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 22 noiembrie 2013 - 01:21

Vezi postsieup'aici, pe 22 noiembrie 2013 - 07:09 , a spus:

Ha, ha, doar dupa ce am citit raspunsul tau "simplu" am realizat cum ne "pacaleste" intrebarea.
Gabi ar trebui felicitat, a dovedit ca nu a google sa afle raspunsul.
Nu mai este Niagara cea mai mare cascada? Stiam ca ea ar fi, cel putin cu cea mai mare cantitate de apa chiar daca nu si cea mai inalta.

Care este cea mai ingusta strada din Brasov?

Starda Sforii! Nu stiam! Imagine postată

Singurul aliment care nu se deterioreaza?
Imagine postată

#13 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 22 noiembrie 2013 - 06:35

Eu banui ca-i SAREA, fiind cea care si conserva alte alimente si o luam din natura unde-i existenta prin ea insasi, la fel de "cand se stie".

Cea mai mica tara din lume?

#14 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 25 noiembrie 2013 - 10:30

Vezi postvara, pe 22 noiembrie 2013 - 07:17 , a spus:

Jocul are potential si farmec DOAR daca cei ce-l joaca sunt sinceri cu ei si cu ceilalti si incearca sa raspunda din ce stiu ei si nu din "surse", doar asa e amuzant, interesant si instructiv, altfel exista riscul de a-l transforma in "Stiati ca.....?".
Eu voi continua sa joc si sa dau raspunsuri din ce stiu, sper ca si ceilalti sa faca la fel.

#15 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 25 noiembrie 2013 - 10:33

Vezi postButterfly, pe 22 noiembrie 2013 - 01:21 , a spus:

Singurul aliment care nu se deterioreaza?
Eu cred ca e mierea, stiu ca s-a gasit miere in amfore inchise ermetic acum 2000 de ani.

#16 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 26 noiembrie 2013 - 06:01

Acum, sa ne spuna Fluturasul.
Consider ca cine intrebarea stie si raspunsul.
Dan, si eu ma gandisem si la miere, dar am ales sarea, fiind si conservant, apoi gandind la citatul "daca sarea si-ar pierde puterea de a sara..." ceea ce ma face sa cred ca nu si-o pierde.

#17 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 26 noiembrie 2013 - 03:52

Mierea este alimentul care nu se degradeaza! Ok, dan fara net! Intrebam doar ce avem in minte!

pinguinul....mamifer sau pasare?
Imagine postată

#18 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 26 noiembrie 2013 - 05:42

Pasare (una din pasarile care nu pot zbura, da-i pasare)

Cea mai mica tara din lume?

#19 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 26 noiembrie 2013 - 07:30

Ar trebui sa ne dam si un like! Ca la rebus. Asa stim ca am dat raspunsul corect!

Monaco?

Poti sa stranuti cu ochii deschisi?
Imagine postată

#20 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 27 noiembrie 2013 - 01:56

Vezi postButterfly, pe 26 noiembrie 2013 - 03:52 , a spus:

Mierea este alimentul care nu se degradeaza! Ok, dan fara net! Intrebam doar ce avem in minte!

pinguinul....mamifer sau pasare?

Daca insinuezi ca de pe net am aflat, te inseli, stiam de miere inca inainte de aparitia internetului in Romania.

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi