Sari la conținut

PUTEM TRAI FARA POLITICA SI POLITICIENI?

Politica Politicieni

877 răspunsuri la acest topic

#1 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 12 octombrie 2013 - 09:09

Putem trai fara politicieni si fara politica acestora?
Nu le stiu pe toate !!!

#2 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 13 octombrie 2013 - 07:13

:emoticon-0140-rofl:
veronikaImagine postată
Imagine postată

#3 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 15 octombrie 2013 - 10:21

Tu, Veraaaa..., razi? :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#4 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 05 noiembrie 2013 - 07:59

Imagine postată

#5 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 05 noiembrie 2013 - 11:15

Diferenta dintre scutece si politicieni: pe politicieni, oricat i-ai spala, tot nespalati raman.
Imagine postată
Nu le stiu pe toate !!!

#6 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 06 noiembrie 2013 - 07:54

Tocmai de aceea, in tarile cu un nivel ridicat de cultura si civilizatie, s-a inventat in urma cu multi zeci de ani, scutecul de unica intrebuintare, celebrul "pampers", pe care nimeni nu se oboseste si nu consuma timp si resurse sa-l spele, cand se murdareste pur si simplu il arunca.
La fel ar trebui facut si cu politicienii astia care nu fac altceva decat sa manance, sa produca si sa murdareasca cu c.....t tot ce ating. :emoticon-0149-no:

#7 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 09 noiembrie 2013 - 10:49

Asa ar trebui dar au ajuns prea puternici pentru a mai putea fi indepartati.
Ok...sa spunem ca poporul ar putea, daca ar fi unit, sa-i indeparteze si sa puna altii.
Necazul este ca acesti "altii" nu exista. Cum ajung la putere, cum fac ce au facut si cei alungati de ei.
Asa cum se vede astazi cand, acesti USL-isti care, in urma cu 2 ani, promiteau marea cu sare, astazi fac exact ce au facut si cei pe care ii criticau si ii anatemizau.
Nu le stiu pe toate !!!

#8 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 10 noiembrie 2013 - 07:17

Nu este chiar asa...Eu il privesc pe Alex, il ascult si-mi dau seama ca deja ceva s-a schimbat, ca altfel vad ei lucrurile.Ca inca nu pot face ceva, concret, este clar . Dar copiii copilior lui, cu siguranta vor reusi.Timpul ne este aliat.

#9 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 11 noiembrie 2013 - 05:10

Puterea, banul, faima, in general corup. Spun in general, sunt si cazuri particulare cand un om poate sa ramana integru, si pentru asta cred ca toti ar trebui sa-l apreciem in mod deosebit. Nu stim cum am fi fiecare dintre noi, ajunsi in pozitiile respective.
Pe de alta parte, Iulia are mare dreptate. Si eu vad o schimbare in bine la noua generatie. Pe langa relele care au venit odata cu explozia de posibilitati si naivitatile parintior de a le oferi cat mai multe odraslelor tocmai ca ei nu au avut (generatia mea de exemplu, greseste fata de generatia urmatoare), dupa ce se vor maturiza si nu vom mai fi noi sa le gadilam coarnele, am speranta ca nu vor mai face la fel cu copiii lor si deja vor fi scuturati de o parte din coruptie si idei preconcepute de care noi nu am scapat. Am generalizat, nu ma refer la cazuri particulare.

#10 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 12 noiembrie 2013 - 09:25

Vezi postiulia, pe 10 noiembrie 2013 - 07:17 , a spus:

Nu este chiar asa...Eu il privesc pe Alex, il ascult si-mi dau seama ca deja ceva s-a schimbat, ca altfel vad ei lucrurile.Ca inca nu pot face ceva, concret, este clar . Dar copiii copilior lui, cu siguranta vor reusi.Timpul ne este aliat.
Nu trebuie sa fii asa de sigura Iulia.
Totdeauna vor fi cativa care vor gandi corect (gen Alex). Dar totdeauna vor fi atat de putini si fara influenta incat nu vor schimba nimic.
Istoria se repeta.
Probabil Claudia, Dana si cei care lucreaza in invatamnt ne pot prezenta un punct de vedere mai obiectiv cu privire la perspectiva societatii de maine vazuta din tendinta generala a tineretului pe care il consideram viitorul de maine al societatii.
Nu le stiu pe toate !!!

#11 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 29 noiembrie 2013 - 10:01

Pe cale de consecinta, punctul de vedere al unui asistent medical ar fi de luat in seama atunci cand vine vorba de o problema medicala, raportat la al unei persoane din afara sistemului? :AddEmoticons04240:

#12 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 29 noiembrie 2013 - 08:15

Nu neaparat. Este o forma de provocare sa se implice. :emoticon-0105-wink:
Nu le stiu pe toate !!!

#13 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 29 noiembrie 2013 - 10:01

Vezi postGabisoleil, pe 12 noiembrie 2013 - 09:25 , a spus:

Vezi postiulia, pe 10 noiembrie 2013 - 07:17 , a spus:

Nu trebuie sa fii asa de sigura Iulia.
Totdeauna vor fi cativa care vor gandi corect (gen Alex). Dar totdeauna vor fi atat de putini si fara influenta incat nu vor schimba nimic.
Istoria se repeta.
Probabil Claudia, Dana si cei care lucreaza in invatamnt ne pot prezenta un punct de vedere mai obiectiv cu privire la perspectiva societatii de maine vazuta din tendinta generala a tineretului pe care il consideram viitorul de maine al societatii.

Copiii sunt destul de derutati de ceea ce se intampla in tara. Sigur ca ar vrea sa se schimbe ceva, unii dintre ei chiar au elanul tineretii si isi promit ca vor creste si se vor implica direct in diferite activitati care vor aduce armonia mult visata, pe toate planurile. Pe cei mai multi insa nu-i intereseaza. Pentru ei cuvantul fericire e legat direct de bani. Asta au vazut ca se intampla in lume, ca banul are putere si asta isi doresc. Si-si doresc doar sa termine liceul sau poate facultatea si sa plece in alte locuri in care pot castiga usor sau mai usor decat aici.

#14 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 10 decembrie 2013 - 09:20

Cand eu spun Iuliei, ea... nu si nu. :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#15 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 11 decembrie 2013 - 08:54

Vezi postGabisoleil, pe 29 noiembrie 2013 - 08:15 , a spus:

Nu neaparat. Este o forma de provocare sa se implice. :emoticon-0105-wink:

Vrei sa-mi pui rabdarea la incercare, sa-ti arat unde m-ai contrazis chiar si atunci cand a fost vorba despre diabet?

#16 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 11 decembrie 2013 - 08:57

Gabi, faptul ca eu si Clau, avem puncte de vedere diferite, nu inseamna ca una dintre noi greseste.

#17 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 12 decembrie 2013 - 12:42

Sunt observatii diferite, Iulia. Eu, ca si Claudia, cred ca mediul are influenta asupra individului.
Chiar o influenta determinanta.
In unele aspecte, determinanta asupra oricarui individ, in alte aspecte, influenta este determinanta doar asupra unora...
Nu le stiu pe toate !!!

#18 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.919 posturi

Postat 19 decembrie 2013 - 04:53

Ce ziceti? Il votati?
Un scenariu de coşmar pentru Crin - Klaus Johannis contracandidat
Prezent la un post de televiziune, fostul ministru de interne Ioan Rus a declarat că este posibil ca primarul Sibiului, Klaus Johannis să facă o mişcare de putere la desemnarea candidatului PNL pentru prezidenţiale şi să intre în conflict direct cu Crin Antonescu.
Plauzibilitatea declaraţiei este destul de evidentă chiar dacă în prezent semnele unui eventual conflict în interiorul PNL sunt foarte puţin vizibile. Mai mult, majoritatea celor care analizează scena politică de astăzi se grăbesc să lanseze ipoteza că atunci când Crin Antonescu va fi contrat, lucru care se va petrece mai devreme sau mai târziu, Tăriceanu va fi cel care o va face.

Când ne întrebăm însă dacă Antonescu are de ce să se teamă, răspunsul este da. Perspectivele politice ale lui Klaus Johannis sunt mult mai luminoase decât ale liderului actual al PNL. Johannis şi-a dovedit performanţa administrativă timp de trei mandate la conducerea unui oraş bine gospodărit, în timp de Antonescu a dormit în Parlament din anii ’90. Johannis a fost nominalizat pentru funcţia de premier în timp ce Antonescu nu a reuşit nici măcar un tur 2 în 2009, la prezidenţiale. Nu în ultimul rând, Johannis beneficiază de o cotă de încredere sănătoasă în timp ce Antonescu tocmai ce este depăşit de Băsescu în sondaje, la acelaşi capitol.

Toate acestea ar trebui să-i dea preşedintelui PNL serios de gândit la perspectivele unei posibile lupte interne începând in vară. Calculele politice arată în felul următor: Johannis nu poate aspira decât la două funcţii, de premier sau de preşedinte. Cum cea de premier este departe de posibilităţile PNL-ului în viitorul apropiat şi îndepărtat, primarului Sibiului nu-i rămâne decât o opţiune clară de promovare politică. Antonescu i-a oferit în avans funcţia de preşedinte al PNL, dar putem postula că Johannis are ambiţii mai mari decât să conducă un partid băgat în pământ de actualul său lider.

Crin Antonescu continuă să adâncească un conflict politic cu Victor Ponta şi asta îl slăbeşte chiar mai mult. Din postura de singur candidat nominalizat de USL la preşedinţie, Antonescu scade în sondaje cu viteza unui bob pe o pârtie de gheaţă bine şlefuită. O apariţie a unui candidat surpriză din partea PNL ar revitaliza partidul şi ar readuce o încredere pe care mulţi din membri activului PNL au pierdut-o de când Antonescu este la butoane.

Pe ce ne bazăm când spunem că Antonescu pică? Simplu, pe sondaje. CSCI publică un studiu realizat în perioada 11-13 decembrie, pe un eşantion de peste 1.000 de subiecţi, deci cu relevanţă sociologică. Rezultatele studiului sunt neaşteptat de proaste pentru liderul PNL. Antonescu scade la 23% la capitolul încredere politică şi este depăşit chiar de preşedintele în funcţie Traian Băsescu, care obţine 25% la acelaşi capitol. Mai grav este însă faptul că 70% din cei intervievaţi spun că Antonescu nu mai are şanse să ajungă preşedintele României, asta şi din cauza relaţiei pe care o perpetuează în interiorul USL.

PNL va avea şansa să pună un candidat susţinut la prezidenţiale, un candidat care poate beneficia de sprijinul întregului USL, dacă ştie cum să-şi gestioneze atuurile. Acest candidat poate fi foarte bine Klaus Johannis. Încrederea de care acesta se bucură, reputaţia ireproşabilă pe care o are, dar şi statutul de nou venit în PNL îi oferă toate premisele să încerce să-l scoată pe Antonescu din cursa pentru Cotroceni. Gândiţi-vă, dumneavoastră pe cine aţi susţine? Pe Crin Antonescu, un parlamentar de carieră care nu a scos o lege memorabilă în viaţa lui? Sau pe Klaus Johannis, un primar cu o reputaţie foarte bună, care câştigă mandatele cu peste 70% din voturile exprimate pentru că a dezvoltat oraşul pe care a fost ales să-l gestioneze din 2001 şi până astăzi?

- See more at: http://www.obiectiv.info/un-scenariu....AiNsTwLh.dpuf
Imagine postată

#19 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 20 decembrie 2013 - 10:24

Daca nu as avea de ales decat intre cei doi, de departe as alege pe Klaus Iohannis.
Pentru mine, Crinul Antonesc este un om "de mamaliga" desi, la nervi este destul de obraznic in exprimare.
Nu cred ca este doar cinism in observatia ca este un politician care doarme pe el si doarme mult.
De cand cu USL-ul acesta si pozitia pe care o ocupa, nu a urmarit altceva decat sa-i fie lui caldut.
Nu le stiu pe toate !!!

#20 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 20 decembrie 2013 - 10:46

S-a afirmat, in pragul nesfarsitei crize economice, ca aceasta se datoreaza conjuncturii proaste in care se afla si biata Romanie,
in relatiile ei economice cu tarile vecine, in relatiile cu celelalte state ajunse si ele in criza.
Spuneam mai demut ca aceasta justificare este o minciuna gogonata si demonstram cu exemplificarea:
daca moare capra vecinului, nu este musai sa moara si a mea.
Este o aberatie politicianista acest scenariu devenit "praf in ochii" celor care nu gandesc logic.
Lasata de "Parintele Ceausescu", fara datorii externe, Romania a ajuns inglotata pana in gat in datorii,
a ajuns distrusa de oportunisti nemernici care au urmat comunistilor, la conducerea tarii.
Dar sa revenim la minciuna despre criza economica in care se afla Romania, datorata faptului ca si alte tari din Europa sunt in criza.
Asa sa fie? Asa sa functiineze?
Cand altii stranuta, noi facem febra?

Iata ce spune articolul de mai jos despre cum altora (respectiv, acelor tari care ar fi impus criza si Romaniei) le merge mai bine iar noua mai prost:
Pericolele lui 2014: noi prăbuşiri pe piaţa bancară, imobiliară şi de capital.

Întreaga lume îşi revine după şocul economic resimţit acut în ultimii cinci ani.
Numai la noi, în loc să mergem spre mai bine, se întrevede posibilitatea de a ne adânci în problemele actuale.
Mai mulţi experţi de talie mondială au lansat studii care demonstrează că lumea se îndreaptă spre o nouă bulă economică.
Vizate sunt acum, ca şi în 2009, piaţa creditelor, piaţa imobiliară şi cea bursieră.
Avertismentele sunt pe termen scurt şi se adresează inclusiv României.

Activitatea de creditare s-a desfăşurat restrâns şi condiţionat de o mulţime de precauţii, în ultimii ani.
Totuşi, aceasta trebuie în continuare monitorizată cu atenţie, pentru a evita o recădere.
Guvernatorul Băncii Naţionale a Austriei a lansat un avertismente direct pentru România, precum şi pentru ţările din regiune.
Potrivit acestuia, creditele au recăpătat un avans nesustenabil, în unele dintre statele Europei de Est şi acest lucru trebuie monitorizat cu atenţie,
de către organismele de reglementare.
„Există o linie foarte subţire între procesul de recuperare şi apariţia unei noi bule speculative.
Pe termen mediu, se vizează un proces de recuperare şi avem condiţiile necesare pentru această manevră.
Dar există mai multe ţări unde avem un ritm mare de creştere a cererii. Acolo trebuie să fim atenţi.
Polonia, Ungaria, Cehia, Bulgaria, România şi Croaţia, ţări care sunt state membre UE, dar nu şi membre ale zonei euro,
ar trebui să ia în calcul ideea aderării la procesul de supervizare bancară, condus de Banca Centrală Europeană.
Astfel s-ar putea limita fragmentarea care, în acest moment, direcţionează capitalul şi lichiditatea din regiunile unde este cel mai mult nevoie de ele”, a declarat Ewald Nowotny, guvernatorul Băncii Naţionale a Austriei.

Un alt semnal îngrijorător a fost dat de Raiffeisen Bank International, care a anunţat că ia în calcul retragerea de pe pieţele din Ungaria,
Ucraina şi Slovenia. În cazul primeia dintre ele, există deja discuţii cu clienţi care vor să cumpere Raiffeisen Bank Aval,
unde banca are peste trei milioane de clienţi, 820 de sucursale şi un portofoliu de credite de 3,8 miliarde euro.
Uniunea Europeană pregăteşte un mecanism de recapitalizare a băncilor din statele membre din afara zonei euro.
Există un fond de asistenţă cu resurse totale de 50 de miliarde de euro, dintre care 10 miliarde au fost deja folosite în acorduri de finanţare externă pentru România, Ungaria şi Letonia.

Brazilia, una dintre ţările care pot compromite stabilitatea economică precară a momentului
Similar, noi semnale îngrijorătoare de pe piaţa imobiliară au început să vină din Brazilia.
Preţurile proprietăţilor de acolo au avut o evoluţie năucitoare, pentru contextul economic mondial iar situaţia a ajuns să fie comparată cu nivelul la care era SUA, în 2004. Situaţia trebuie ţinută sub control, pentru a nu deveni o ameninţare generală.
„Momentan, nu trag un semnal de alarmă. Subliniez însă că preţurile au crescut abrupt pe anumite pieţe imobiliare,
iar acest lucru se poate termina prost. Acesta este un comportament tipic pentru o bulă imobiliară,
iar întreaga lume este vulnerabilă în faţa unor noi bule”, a avertizat Robert Schiller, deţinător al Premiului Nobel pentru Economie,
obţinut împreună cu o echipă de specialişti cu care a elaborat un studiu referitor la bule ale pieţei de capital şi imobiliare.

Nu doar piaţa bancară şi cea imobiliară dau semnale de supraîncingere, ci şi pieţele de capital.
Valoarea monedei virtuale Bitcoin evoluează din record în record, depăşind 1.200 de dolari pe bursă.
Preţul monedei Bitcoin s-a dublat în doar două săptămâni, în luna noiembrie, moment în care aproape că a egalat uncia de aur.
Aceasta se vinde cu 1.253 dolari, un preţ relativ stabil, fără mari oscilaţii în al doilea semestru al acestui an.
Riscul, în această situaţie, este o posibilă scădere la fel de amplă a monedei, ceea ce ar putea conduce la o prăbuşire greu de redresat, pe piaţa banilor virtuali.
Sursa:www.imopedia.ro – 17.12.2013
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi