Sari la conținut

PUTEM TRAI FARA POLITICA SI POLITICIENI?

Politica Politicieni

864 răspunsuri la acest topic

#861 tudor

Membru avansat

• Members
  • 1.012 posturi

Postat 14 iunie 2017 - 06:50

Vezi postmonica, pe 14 iunie 2017 - 03:56 , a spus:

am si eu o intrebare: de ce cei mai infocati adversari si luptatori contra comunismului sunt astia de pana la 30 ani...? ei nu prea au prins mai nimic din comunismul ala impotriva caruia lupta.....
si apoi de ce tot astia vantura cliseul de care m-am saturat "comunistii... cand e f clar ca picior de comunist nu mai pe cam nicaieri... (poate prin vietnam si coreea de nord... dar cred ca deja acolo e despotism..., absolutism...nu comunism..)
PS ma fascineaza discutia voastra, dar , cu febra, nu prea am starea sa o urmaresc atent. promit sa revin....
comunism la scara nationala nu a existat nicaieri, niciodata....
cei tineri sunt mult mai susceptibili de a cadea victime manipularilor, mai ales acum cu retelele sociale, in mare parte controlate de servicii secrete...
the only thing i know for sure is that i know nothing

#862 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.513 posturi

Postat 22 iunie 2017 - 06:43

Vezi postmonica, pe 14 iunie 2017 - 03:56 , a spus:

am si eu o intrebare: de ce cei mai infocati adversari si luptatori contra comunismului sunt astia de pana la 30 ani...? ei nu prea au prins mai nimic din comunismul ala impotriva caruia lupta...
si apoi de ce tot astia vantura cliseul de care m-am saturat "comunistii... cand e f clar ca picior de comunist nu mai pe cam nicaieri... (poate prin vietnam si coreea de nord... dar cred ca deja acolo e despotism..., absolutism...nu comunism..)
PS ma fascineaza discutia voastra, dar , cu febra, nu prea am starea sa o urmaresc atent. promit sa revin....

Datorita unor conjuncturi am fost invitata sa vorbesc elevilor la un liceu. Un liceu bunut. Am avut cateva ore de vorbire libera la clasa de Stiinte Sociale - fara sa le vad si nici nu am vrut sa ma uit pe programa lor. Am vorbit cu ei, cu elevii, in mod special despre comunism. Din experienta personala am inteles asa: pentru ca nu au trait vremurile alea, li se pare ridicol si inadmisibil ca oamenii sa ajunga sa traiasca intr-o societate care desi suna idealistic, rezultatele sunt cele care...au fost la noi si la altii. Vorbind cu ei, se exprimau de parca ei nu ar mai ingadui asa ceva. In sbconstientul lor ne vad slabi ca nu am reactionat mai devreme si am acceptat atat de mult.
Desi au dreptate, in subconstientul meu stiu ca si ei ar fi facut ceea ce am facut noi.
Noi am trait vremurile alea si suntem mai ingaduitori cu noi insine. Si ne aducem aminte si de vremuri frumoase si ne mintim (uneori) ca erau frumoase datorita sistemului. Erau frumoase ba ca eram tineri, ba ca asa le vedeam noi, ba pentru ca aveam o familie sau o comunitate frumoasa, ba ca se intampla sa fie si ceva frumos.

Daca cineva ne taie mainile si picioarele dar apoi ne da zilnic sa mancam ceva, ne baga in gura cu lingurita fie ele si laturi, peste o vreme vom fi multumitori ca suntem hraniti pentru ca noi nu am fi putut sa ne mai hranim Si-o sa ne amintim ce bun a fost acela ce ne hranea.
Copiii astia nu au mainile si picioarele taiate, nu pot fi multumiti sa fie hraniti cu lingurita la alegerea si mila cuiva.

#863 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.513 posturi

Postat 22 iunie 2017 - 06:47

Pe scurt la o discutie a voastra mai dinainte: cand un viitor presedinte promite marea si sarea, de fapt isi prezinta platforma lui. Eu p'aia o votez. Ca din ea va reusi sa faca doar cat va reusi, este cumva omeneste si de inteles. Cu platforma lui ader, si pe cat imi sta in putere, pun umarul sa-l ajut, nu astept sa le faca el pe toate. Dar macar stiu ca am un presedinte care ma sustine nu va lupta impotriva mea.

#864 tudor

Membru avansat

• Members
  • 1.012 posturi

Postat 22 iunie 2017 - 08:20

Citat

Noi am trait vremurile alea si suntem mai ingaduitori cu noi insine. Si ne aducem aminte si de vremuri frumoase si ne mintim (uneori) ca erau frumoase datorita sistemului. Erau frumoase ba ca eram tineri, ba ca asa le vedeam noi, ba pentru ca aveam o familie sau o comunitate frumoasa, ba ca se intampla sa fie si ceva frumos.

Nu neaparat.
Cateva experimente sociale au demonstrat ca divergentele tind sa se estompeze cand grupurile sunt supuse unei amenintari colective favorizand relatiile interumane, deci nu a fost doar o iluzie a unei comunitati mai legate decat astazi.
Vezi - Robbers Cave experiment din anii '50:
https://en.wikipedia...conflict_theory
https://youtu.be/8PRuxMprSDQ

Citat

cand un viitor presedinte promite marea si sarea, de fapt isi prezinta platforma lui. Eu p'aia o votez

Cu alte cuvinte, votezi pe cel ce minte mai mult?
the only thing i know for sure is that i know nothing

#865 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.513 posturi

Postat 22 iunie 2017 - 11:14

Nu Tudor, votez cu cel cu a carui platforma agreez.
Ca o gluma pot spune ca-l aleg pe cel ce ma minte mai frumos. Dar este numai o gluma.
Orice viitor presedinte cu intentia reala de a face ce spune ca va face, ar fi onest sa spuna ca "voi incerca sa fac p'asta si p'astalalta". Si noi sa fim realisti si sa realizam ca nu va putea sa faca tot ce spune, din obstructionari personale sau ale altora.
Dar macar platforma este aia, si eu ader la ea. Ar fi culmea sa-l aleg pe unul de care nu-mi place ce spune si sa sper sa minta cat mai mult! :emoticon-0136-giggle:

Ca in vremea comunista oamenii erau mai legati intre ei, si asta sa fi fost o parte pozitiva, asa o fi! Dar sa nu uitam ca am trait "alte vremuri alte timpuri", si daca asculti un austriac, american, canadian sau francez, oricare va spune ca lumea s-a racit ca relatii - a venit tehnologia peste noi toti si ne-a mai incordat putin. Putin mai mult pe unii.
Ca neajunsurile leaga oamenii in dorinta de a ajuta(sau a fi ajutat la nevoie, si aici vedem interesul dar exagerez si eu putin) este adevarat, banui ca asta au facut si in lagarele naziste prizonierii. Sa ni le dorim cum ca lagarele au avut si partea lor buna? Tot in astfel de sitiuatii, ajungi din om caine(ei, caine d'ala rau, adica inrait, nu catelusii lu' Moni) cand esti in stare sa faci orice sa-l pui pe copilul tau intr-o situatie favorizata, iti acoperi constiinta cu orice justificari sa poti sa faci mojicii in interesul tau si alor tai. Stim si astfel de exemple o multime, nu?
De fapt linkul dat de tine acopera cam ambele aspecte, dar vazute ca grupuri.

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi