Sari la conținut

CU CAT VOM STI MAI MULT DESPRE NOI, CU ATAT VOM FI MAI SANATOSI SI MAI FRUMOSI

438 răspunsuri la acest topic

#421 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 20 iulie 2017 - 08:09

Cafeaua se impaca bine cu lamaia?
Nu le stiu pe toate !!!

#422 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.962 posturi

Postat 22 iulie 2017 - 05:24

Pe rand ...toate merg! :emoticon-0105-wink:
Imagine postată

#423 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 25 iulie 2017 - 10:47

Dar nu amandoua de dimineata, sau? :emoticon-0105-wink:
Nu le stiu pe toate !!!

#424 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.962 posturi

Postat 05 septembrie 2017 - 06:19

Eu beau apa in fiecare dimineata. Aproape e primul lucru pe care il fac. Cafeaua .... dupa o ora, doua. Deci merg amandoua...Incearca.
Imagine postată

#425 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 06 septembrie 2017 - 04:45

Eu nu vreau sa ma invat cu cafea. Imi este mai drag calciul din oase... :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#426 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.962 posturi

Postat 14 septembrie 2017 - 01:36

Atunci bea apa! Multa! ....sa ramai vesnic tanar!
Imagine postată

#427 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 14 septembrie 2017 - 11:22

Ma straduiesc. Dar nu-mi iese totdeauna...
Nu le stiu pe toate !!!

#428 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 16 septembrie 2017 - 09:30

Gabi, dar uneori iti iese? Adica sa ramai tanar. :emoticon-0105-wink:

#429 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 19 septembrie 2017 - 03:50

Cred ca tot ce putem este sa incetinim procesul. Mai mult...!? Nimeni nu a ramas tanar.

Un predicator adventist a pus odata o intrebare: "daca Isus nu ar fi fost crucificat, ar fi imbatranit si El ca oricare dintre noi?
Voi ce credeti?
Nu le stiu pe toate !!!

#430 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 19 septembrie 2017 - 02:45

Da, eu cred imbatranea cu anii ce-i mai traia pe pamant.
Dar nu-mi pun intrebarea despre El pentru ca planul a fost clar sa fie asa, sa moara cand si cum a murit, nu de batranete, boala sau accident.

#431 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.215 posturi

Postat 27 septembrie 2017 - 04:14

Adica... ucis de oameni? Dar daca asta era planul, iar lucrurile se desfasurau exact conform "planificarii", oare de ce a spus: "Tata, iarta-i caci nu stiu ce fac"... si cum ar trebui intelese aceste cuvinte?...

#432 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 28 septembrie 2017 - 04:21

Silvia, subscriu si eu la intrebarea Danei.
Eventual, mai adaug un detaliu: de ce mai sunt considerati vinovati cei ce L-au ucis pe Isus, daca oamenii aceia
s-au pus la dispozitia planului despre care ai vorbit?
Nu le stiu pe toate !!!

#433 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 28 septembrie 2017 - 05:09

Banuica si voi credeti in prestiinta in ceea ce-L priveste pe Dumnezeu. Eu cred ca El a stiut cum va fi inima oamenilor si ce vor decide sa faca.
In putine, foarte putine cazuri se spune ca Dumnezeu a impietrit inima cuiva. Dar si in cazurile acelea dupa ce acel "cuiva" a avut o atitudine impotrivitoare lui Dumnezeu, indelungata. Cumva "i-a lasat in voia mintii lor".

#434 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 28 septembrie 2017 - 05:22

Nu-i chiar asa... Ai vazut ca Pilat a avut dorinta sa-l elibereze. Deci nu este vorba de o impietrire a tuturor care au contribuit la moartea Lui.
Iar, daca ar fi asa cum ai spus, nu ar fi un raspuns la intrebarile de mai sus. Ce rost avea ca Isus sa se roage pentru niste oameni despre care stia ca sunt impietriti?
Nu le stiu pe toate !!!

#435 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 28 septembrie 2017 - 05:44

Imi pare rau ca s-a inteles gresit. Nu am vrut sa spun ca oamenii ce au participat la rastignirea lui Isus au fost impietriti. Ba chiar cred ca nu erau, si aveau sansa sa-si recunoasca greseala, absolut toti. Si Iuda. Si sa fie iertati.
Cand m-am referit la impietrirea inimilor, am vrut sa punctez ca se poate intampla si ca Dumenzeu sa faca asa ceva(nu m-am referit la cazul asta) dar ca si atunci, va fi pentru ca omul acela a dovedit indelung ca este impotrivitor lui Dumnezeu, si a fost alegerea lui sa fie asa.

#436 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 28 septembrie 2017 - 06:51

Vezi postsieup'aici, pe 28 septembrie 2017 - 05:44 , a spus:

[......................]Cand m-am referit la impietrirea inimilor, am vrut sa punctez ca se poate intampla si ca Dumenzeu sa faca asa ceva (nu m-am referit la cazul asta)
dar ca si atunci, va fi pentru ca omul acela a dovedit indelung ca este impotrivitor lui Dumnezeu, si a fost alegerea lui sa fie asa.
Vrei sa spui ca se poate ca Dumnezeu sa impietreasca inimile unor oameni?
Nu le stiu pe toate !!!

#437 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 28 septembrie 2017 - 03:42

De ce sa mai spun eu? :cool: Scrie in Biblie, si scrie si conjuncturile, care-s importante. Eu doar am reamintit.
Dar, din nou, nu are legatura specifica cu discutia noastra de dinainte.

#438 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 29 septembrie 2017 - 05:35

Predestinarea este iluzia pe care omul prins în cauzalitate o are când încearcă să se gândească la inmutabilitatea lui Dumnezeu. E imposibil de vorbit filozific de predestinare dpdv a lui Dumnezeu. El nu vede așa lucrurile, ca și cum le-a hotărât dinainte și acum așteaptă să se întâmple, iar noi nu avem nici un cuvânt de zis. La el totul ESTE, din cauza preștiinței. Mai corect, dar tot incomplet e să zicem că Dumnezeu a hotărât mai dinainte să ia în calcul și considerație toate deciziile noastre și ale restului de persoane celeste, și în ciuda tuturor, să iasă tot cum vrea El.
Cam asa!

#439 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 30 septembrie 2017 - 07:15

Vezi postsieup'aici, pe 28 septembrie 2017 - 03:42 , a spus:

De ce sa mai spun eu? :cool: Scrie in Biblie, si scrie si conjuncturile, care-s importante. Eu doar am reamintit.
Dar, din nou, nu are legatura specifica cu discutia noastra de dinainte.
Aici este baiul, Silvia, ca alegem sensurile cuvintelor Bibliei dupa cum ne place noua. Cineva spunea ca alegem senul cuvintelor Scripturii dupa valorile caracteristice omului care suntem... dar eu nu vreau sa merg atat de departe. Sau dam sensuri dupa convingerile noastre. Care convingeri, bineinteles, tin si de cunoasterea lui Dumnezeu, a caracterului Lui.
Uitam... sau nu stim, sau nu vrem sa acceptam ca multe exprimari ale Bibliei sunt metafore... Sau sunt determinate de cultura si de convingerile celui ce a scris,
care nu a fost nici el infailibil. Eu nu pot sa accept ca Dumnezeu impietreste inima unui om, oricat de pacatos, de impotrivitor si persistent in neascultare ar fi acesta.

Defapt, daca sesizez bine, este un nonsens sa credem ca Dumnezeu a impietrit inuma lui Faraon sau a altui impotrivitor. Daca Faraon era deja pozitionat ca impotrivitor lui Dumnezeu, pentru ce i-ar mai fi impietrit Dumnezeu inima? Faraon isi impietrise inima prin deciziile personale.
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi