Sari la conținut

- - - - -

FRICA NOASTRA CEA DE TOATE ZILELE... !

Frica Teama Spaima cauze efecte consecinte

474 răspunsuri la acest topic

#1 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 04 decembrie 2012 - 11:20

"Frica pazeste pepenii!"
- Care pepeni?
- Nu conteaza...sunt multi si de multe soiuri.
Important este ca frica ii pazeste!
Intr-un fel sau altul, frica ne insoteste intocmai ca o umbra.
Ne este frica de cel de langa noi, ne este frica de ziua de maine, ne este frica de moarte si ne este frica de viata.
Ne este frica de demoni si ne este frica de Dumnezeu, ne este frica de boala, de saracie...
Ne este frica chiar si de noi.

Este frica o conditie existentiala pentru viata noastra?
Nu le stiu pe toate !!!

#2 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 08 decembrie 2012 - 04:38

"Un singur fricos dăunează unei armate întregi.'(proverb turcesc)

#3 nickyteach

Membru avansat

• Members
  • 52 posturi

Postat 15 decembrie 2012 - 04:09

Citind acest topic dupa cateva zile , constat ca s a ajuns la "n" alte probleme adiacente subiectului initial....
Acum ca se aproprie sarbatoarea Nasterii Domnului, simt si sustin ca IIsus s a nascut pentru noi toti: si pentru baptistul care se roaga in liniste, si pentru penticostalul care si striga ruga inspre cer, pentru ortodoxul care isi face cruce, pentru cel care are frica de Dumnezeu sau pentru cel care prefera sa l vada doar ca pe o oaza nesfarsita de iubire! Dumnezeu are un gand bun pentru toti! Poate trebuie ca in saptamana aceasta sa incercam sa fim mai buni si nu doar declarativ! Sa incercam sa sarbatorim Craciunul pentru ceea ce inseamna el si nu pentru socializare, traditii si o masa mai bogata! Este frustrant sa vezi cum in secolul 21, in apropierea unei zile care ne aminteste de Iisus si sacrificiul Lui pentru noi, o intreaga omenire sa vorbeasca despre sfarsitul lumii dupa calendarul mayas, despre teorii ciudate, care eludeaza complet ideea de credinta ! Si , probabil , nu va veni sfarsitul cand prezic mayasii si ne vom trezi cu toti in 25 decembrie, colindand, vorbind despre nasterea domnului, mergand la spectacole care dramatizeaza scene din Biblie ........Totul o forma absurda fara fond!!!! Ce perspective sa mai avem cand sarbatorim Nasterea Domnului fara invitatul pe care L sarbatorim! Nu vreau sa jignesc pe nimeni , chiar daca generalizez, dar asta e radiografia pe care o pot face eu acum, azi , societatii in care traim! Dar ramane speranta si credinta ! Oricum daca nu mai intru, vreau sa va urez tuturor celor de pe acest forum un Craciun linisit, cu lumina multa in suflet si multa bunatate! Nicu

#4 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 15 decembrie 2012 - 04:23

Sarbatori fericite, Nicu!Doar ganduri bune!

#5 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 19 decembrie 2012 - 08:23

orice institutie, fiind formata din oameni nu are cum sa fie altfel decat in neregula.
daca asociem institutie cu credinta nu prea rimeaza.....
biserica-mireasa din biblie se refera la altceva decat orice institutie crestina din zilele de astazi.
sunt si raman....monica!

#6 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 19 decembrie 2012 - 12:48

Si, cu toate acestea, una din fricile celor mai multi crestini vine din convingerea ca nu au facut ceea ce le cere biserica.
Nu le stiu pe toate !!!

#7 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 19 decembrie 2012 - 09:40

De unde ai scos-o?

#8 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 19 decembrie 2012 - 10:04

Din biseici.
Nu le stiu pe toate !!!

#9 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 20 decembrie 2012 - 04:23

Ei na.....din BISEICI? ce-s alea? :emoticon-0102-bigsmile:
Si...lasand gluma la o parte, poate ca ai dreptate, dar mi-as permite totusi sa-ti corectez putin fraza. In loc de :"una din fricile celor mai multi crestini" poate ca ar fi mai ok sa spui "unora dintre crestini."Ca ai avut o clara tendinta de a generaliza. Din nou. :emoticon-0100-smile:

#10 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 20 decembrie 2012 - 04:46

aici are dreptate, claudia. foarte multi din membrii unei biserici sunt rosi de frica de a nu incalca cecerile bisericii respective.
as mai spune eu, in plus decat cele spuse de gabi, si ca foarte multi oameni indeplinesc anumite canoane, cereri ale unei biserici nu din convingere ci din cu totul si cu totul alte motive (spre exemplu la noi la ortodocsi, toti isi boteaza copilul - pentru ca asa se face. nu au nicio tresarire la petrecerea evenimentului. poate doar dorinta de a benchetui dupa botez. si nasii - habar n-au ca a boteza un copil inseamna a-i fi parinte spiritual, mai ceva decat parintele natural. inseamna ca tie iti va cere socoteala Dzeu de educatia religioasa pe care i-ai dat-o finului....)
sunt si raman....monica!

#11 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 20 decembrie 2012 - 10:50

Vezi postclaucristi, pe 20 decembrie 2012 - 04:23 , a spus:

Ei na.....din BISEICI? ce-s alea? :emoticon-0102-bigsmile:
Si...lasand gluma la o parte, poate ca ai dreptate, dar mi-as permite totusi sa-ti corectez putin fraza. In loc de :"una din fricile celor mai multi crestini" poate ca ar fi mai ok sa spui "unora dintre crestini."Ca ai avut o clara tendinta de a generaliza. Din nou. :emoticon-0100-smile:
Clau, hai sa o luam "babeste":
in urma cu doar doua saptamani, intr-o biserica crestina, se discuta daca trebuie sa te speli pe picioare, in biserica, atunci cand te impartasesti.
Eu care nu fac lucrul acesta, am sustinut ca nu este niciun pacat.
Am fost singurul care am sustinut asta. Toti ceilalti (intr-o grupa de 15-20 de crestini) au afirmat ca este pacat sa nu te speli pe picioare(in biserica...subliniez asta), la impartasanie.
Pentru ca, argumentau ei, si Isus ar fi facut la fel si ar fi cerut sa se faca asa la Impartasanie.
Mergi intr-o biserica in care membrii se inchina la icoane si spune acolo ca o astfel de inchinare nu ajuta nimanui la nimic.
99% dintre crestinii aceia vor sari la tine si iti vor spune ca este pacat sa nu te inchini la icoane si sa nu le saruti.
Mergi intr-o biserica in care mebrii platesc zeciuiala bisericii si spune-le ca asa ceva, in Noul Testament, nu se face.
90-95 % vor sari la tine si iti vor spune ca este pacat sa nu platesti zeciuiala bisericii.
Si atunci, despre ce vorbim, despre general sau despre "unii crestini"...???
Nu le stiu pe toate !!!

#12 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 21 decembrie 2012 - 07:39

Dar nu e vorba de frica aici,Gabi, e vorba de convingeri.Doar stii ca ceea ce e convingere e greu de daramat. Uita-te la tine,ai convingeri clare si nu accepti schimbari decat daca ti se aduc argumente forte.Poate si ei au nevoie de argumente forte.

#13 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.646 posturi

Postat 21 decembrie 2012 - 08:10

nu clau. putini sunt cei care au nevoie de argumente forte (sau orice fel de argumente, numai rationale si logice sa fie) ca sa inteleaga o cutuma bisericeasca.
multi o practica numai si numai pt ca " asa fac toti", "sa nu fie exclus din randul membrilor" , "sa nu cumva sa fie pedepsit public" (adica sa cunoasca toti ce a facut el, ba inca si altele...). ti-am dat exemplu mai sus, dar probabil, nu l-ai citit. reiau pentru o mai buna lamurire.

Vezi postmonica, pe 20 decembrie 2012 - 04:46 , a spus:

aici are dreptate, claudia. foarte multi din membrii unei biserici sunt rosi de frica de a nu incalca cecerile bisericii respective.
as mai spune eu, in plus decat cele spuse de gabi, si ca foarte multi oameni indeplinesc anumite canoane, cereri ale unei biserici nu din convingere ci din cu totul si cu totul alte motive (spre exemplu la noi la ortodocsi, toti isi boteaza copilul - pentru ca asa se face. nu au nicio tresarire la petrecerea evenimentului. poate doar dorinta de a benchetui dupa botez. si nasii - habar n-au ca a boteza un copil inseamna a-i fi parinte spiritual, mai ceva decat parintele natural. inseamna ca tie iti va cere socoteala Dzeu de educatia religioasa pe care i-ai dat-o finului....)

sunt si raman....monica!

#14 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 21 decembrie 2012 - 09:53

Vezi postclaucristi, pe 21 decembrie 2012 - 07:39 , a spus:

Dar nu e vorba de frica aici,Gabi, e vorba de convingeri.Doar stii ca ceea ce e convingere e greu de daramat. Uita-te la tine,ai convingeri clare si nu accepti schimbari decat daca ti se aduc argumente forte.Poate si ei au nevoie de argumente forte.
Este exact asa cum spune Monica, Clau. Nu au nevoie de argumente. Pur si simplu cred ca este asa cum vad ei si, de teama de a nu pierde mantuirea, fac ceea ce cred ca trebuie sa faca.
Mai este un aspect: in conditiile in care, dupa o apreciere a mea, hai sa-i spunem, oarecum subiectiva
desi, eu o cred foarte obiectiva,
peste 90% dintre crestini cred ca Dumnezeu pedepseste cu suferinte fizice, cu boli, cu moartea, cu iadul vesnic...
Cine ma poate convinge ca in spatele docilitatii acestor crestini sta simpla convingere ca asa este moral sa faca
si nu sta teama de pedeapsa divina, fie aici si acum, fie atunci, la Judecata de apoi?
Nu le stiu pe toate !!!

#15 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 22 decembrie 2012 - 08:07

Eu vorbesc din punctul meu de vedere si nu traiesc in jungla ca sa nu cunosc pe nimeni.Si spun ca au fost crescuti intr-o anumita religie si li s-a format convingerea ca...asa trebuie, asa se face. Eu nu zic ca nu sunt si din cealalta categorie. Unii fac de frica, altii din convingere.

#16 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 22 decembrie 2012 - 03:14

si altii din multe alte motive...
veronikaImagine postată
Imagine postată

#17 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.513 posturi

Postat 22 decembrie 2012 - 07:05

Si eu cred ca majoritatea oamenilor ce merg intr-o biserica (poate ca trebuie sa specific ca-i o biserica aleasa de ei, nu nepaarat ca s-au nascut acolo) fac ce fac din convingere si poate(spun poate) ca le este frica ca n-ar fi bine sa faca ceea ce tine de doctrina respectivei biserici, dar asta va fi tot convingerea ca precis doctrina este buna, ei nu sunt.
Cei ce o fac de frica, sunt crestinii(ca la ei ne referim) superficiali care nu gandesc prea mult, sunt nascuti intr-o biserica si cred ca facand ce li se cere, poate, poate, se pun si ei bine cu Dumnezeu.
Poate ca in biserici exista fatarnicia, rusinea, teama de neacceptare de catre ceilalti, dar as considera asta alt fel de teama.

#18 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 22 decembrie 2012 - 10:34

Exista mai multe feluri de teama, Silvia?
Nu le stiu pe toate !!!

#19 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 25 decembrie 2012 - 05:15

Pentru cei interesati de acest sentiment uman si din alt pdv decat cel religios , iata cateva din cele mai putin cunoscute fobii de care sufera unii din semenii nostrii.

Gerontofobia
Aceasta fobie este una des intalnita, dar nu indeajuns de tratata . Persoanele care sufera de gerontofobie prefera sa o treaca sub semnul tacerii.
Gerontofobia se refera la o frica anormala , chiar dezgust fata de batrani -in general si fata de propria imbatranire -in particular. Simptomele bolii sunt din cele mai grave , deoarece in momentul in care persoanele suferinde se gandesc la batranete pot avea atacuri de panica,stari de sufocare si transpiratie.

Antofobia
Pentru multe persoane gestul de a primi sau darui o floare este unul cat se poate de frumos. Nu este insa si cazul celor care sufera de antofobie,deoarece aceste persoane dezvolta o frica anormala fata de flori . Ceea ce este surprinzator la aceasta fobie e faptul ca nu exista o specie anume de flori care sa o declanseze si nici macar o parte anume a florii.
Cei care manifesta antofobia au trait in trecut un eveniment traumatic legat de flori si inconstient fobia s-a manifestat ca mecanism de aparare.

Arahnofobia
Fobia de paianjeni este foarte raspandita,dar exagerata.Intr-adevar muscaturile de paianjeni sunt neplacute,dar de cele mai multe ori nu sunt periculoase.
Persoanele cu arahnofobie se tem chiar daca vad numai o panza de paianjen sau o simpla poza.Teama lor incontrolabila se transforma adesea in atacuri de panica.

Fagofobia
Fagofobia se refera la teama de a inghiti alimente in stare solida. Cei care sufera de aceasta fobie pot ajunge la un deznodamant tragic, reflectat in malnutritie si pierdere semnificativa a greutatii.
Persoanele cu fagofobie consuma doar alimentele sub forma lichida,pasate si adesea beau apa in timpul alimentarii.

Hilofobia
Hilofobia se refera la o frica anormala de paduri si are in vedere cumularea unor factori declansatori, cum ar fi teama de copaci,teama de zonele intunecate sau teama de obiectele din lemn.
Persoanele care sufera de hilofobie pot manifesta simptome diverse, de la atacuri de panica si respiratie rapida pana la greata sau imposibilitatea de a mai articula cuvintele.

Coulrofobia
fobia este teama nejustificata in fata clovnilor.O fobie des intalnita la copii, dar prezenta si la adulti , coulrofobia este un fenomen neobisnuit. Explicatiile pentru aceasta teama pot sa rezide in aceea ca mediul agitat si galagios al circului sau petrecerilor sunt poveri greu de suportat pentru un copil.In aceasta atmosfera se contureaza imaginea clovnului ca individ ciudat, impunator.

Didaskaleinofobia
Didaskaleinofobia se refera la frica de a merge la scoala.
Aceasta teama cumplita atinge punctul culminant in cel de-al doilea an de scoala si se refera mai mult la teama de a pleca de acasa decat la teama de a fi la scoala.

Cromofobia sau Cromatofobia
Cromofobia se refera la teama de culori.Cei care sufera de aceasta fobie sunt nevoiti sa evite tot ceea ce este colorat.

Logizomecanofobia
Logizomecanofobia se traduce prin frica de computere. Psihologii evolutionisti nu au gasit explicatii satisfacatoare pentru aceasta fobie.Lumea a devenit tehnica si globalizata si de aceea este mai putin inteleasa.Temerile secolului nostru oglindesc caracterul omului modern.

Autofobia sau monofobia
In cazul celor care sufera de autofobie exista o frica incontrolabila in fata ideii de a ramane singuri.In permanenta aceste persoane au nevoie de companie,deoarece au credinta nejustificata ca sunt panditi de pericole.
Autofobia implica o serie de simptome fizice si emotionale,cum ar fi atacurile de panica,anxietatea extrema si regurgitatia.

#20 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 25 decembrie 2012 - 07:21

interesant, nu stiam despre toate aceste tipuri de frica.....doar de unele dintre ele.
veronikaImagine postată
Imagine postată

2 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi