Sari la conținut

Arta spirituala: PICTURA si orice alte forme ale artei vizuale culte.

55 răspunsuri la acest topic

#41 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 01 octombrie 2013 - 07:08

In orice caz, pare interesanta si nu ar fi de mirare sa aflam ca a devenit un fel de Mecca pentru fratii ortodocsi.
Nu le stiu pe toate !!!

#42 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 15 octombrie 2013 - 05:49

cred ca mai degraba pentru catolici....
veronikaImagine postată
Imagine postată

#43 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 18 octombrie 2013 - 07:31

Mi se pare mie sau in jurul acestei statui, tot pecetea neglijentei si a delasarii se vede?
Cam asa arata postamentul sub aceasta statuie: Imagine postată
Nu le stiu pe toate !!!

#44 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 18 octombrie 2013 - 07:32

Si, cam asa arata terenul din jurul ei: Imagine postată

De unde si concluzia: romanul este consecvent !
Nu le stiu pe toate !!!

#45 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 31 mai 2014 - 08:17

Iata alte cateva creatii ale lui Leonid Afremov, o surpriza foarte placuta, o revelatie pt mine.
Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

#46 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 03 iunie 2014 - 08:39

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată
veronikaImagine postată
Imagine postată

#47 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 03 iunie 2014 - 08:41

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată
veronikaImagine postată
Imagine postată

#48 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 18 iunie 2014 - 09:02

Imagine postatăMARTA si MARIA, surorile lui Lazar.
Nu le stiu pe toate !!!

#49 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 30 aprilie 2015 - 06:41

Povestea românului care a sculptat statuia Mântuitorului din Rio de Janeiro

Imagine postată

Celebra statuie a lui Iisus din Rio de Janeiro este cunoscuta de toata lumea lumea, însă foarte puţini ştiu că sculptorul chipului Mântuitorului este românul Gheorghe Leonida.
Acesta provine dintr-o familie care a dat ţării numeroase personalităţi (inginerul Dimitrie Leonida si Elisa Leonida Zamfirescu, de asemenea inginer). Gheorghe Leonida s-a născut la Galaţi, în 1892 (1893, după alte surse).

Cum tatăl său, ofiţer de carieră, a fost nevoit să plece din Galaţi, Gheorghe a absolvit liceul la Bucureşti, unde apoi a urmat Conservatorul de Arte Frumoase, secţia sculptură. Şi-a făcut debutul în 1915, la un salon naţional. După ce a luptat în Primul Război Mondial, şi-a continuat studiile de artă în Italia, timp de trei ani, iar operele sale au fost încununate cu mari premii la Roma (pentru lucrarea „Reveil”) şi la Paris („Le Diable”).

În 1925, s-a mutat în capitala Franţei, unde Paul Landowsky tocmai primise comanda pentru statuia Cristo Redentor (Cristos Mântuitorul). Unanim recunoscut pentru expresivitatea chipurilor pe care le realiza, Gheorghe Leonida a fost angajat de Landowsky să sculpteze capul monumentalei statui a lui Iisus. Începută în 1926, întreaga lucrare a fost finalizată în 1931 şi a devenit în timp un adevărat simbol al Americii Latine. Cu o înălţime totală de 38 de metri (numai capul are 3,75 metri) şi o greutate de 1.145 de tone, Cristo Redentor este considerată una dintre minunile lumii moderne.
Întors în ţară, Gheorghe Leonida a continuat să sculpteze, însă a murit la 49 de ani, în primăvara anului 1942, căzând de pe acoperişul casei sale din Bucureşti, în timp ce culegea flori de tei.
Regimul comunist i-a minimalizat opera, din cauza faptului că Leonida a sculptat mai multe busturi ale membrilor Casei Regale, astfel că faimoasa sa contribuţie la minunea din Rio a rămas uitată de români. Lucrările lui Gheorghe Leonida se află în principal la Castelul Bran şi la Muzeul Naţional de Artă.
veronikaImagine postată
Imagine postată

#50 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 25 mai 2015 - 09:37

Nu am stiut ca chipul statuii lui Isus din Rio de Janeiro a fost sculptat de un roman.
Nu le stiu pe toate !!!

#51 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.751 posturi

Postat 21 noiembrie 2015 - 06:54

Un film in care multe lucruri sunt spuse in gluma..... Comentariile dupa.....vizionare!

http://voxfilmeonline.net/pk-2014/
Imagine postată

#52 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 08 ianuarie 2016 - 08:49

Voi incerca sa-l vad. Foarte lung metrajul, peste doua ore. Pare incitant.
Nu le stiu pe toate !!!

#53 Butterfly

Membru avansat

• Members
  • 9.751 posturi

Postat 10 ianuarie 2016 - 07:25

Foarte fain! Mi-a placut mult scena cu terminatul bateriilor la statueta!
Imagine postată

#54 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 10 ianuarie 2016 - 11:42

Da, intr-adevar, este una din scenele tari ale filmului.
Mie mi-a placut tot filmul. Poate si pentru ca se pliaza aproape perfect pe intelegerea mea cu privire la absurditatea si perversitatea tuturor sistemelor religioase
din lumea noastra. Cred ca acesta este mesajul central al filmului.
Regizorul a prins foarte bine aceste forme de intunecime a mintii promovate tocmai de oamenii ce afirma ca sunt luminati si sustin luminarea celorlalti.
L-am recomandat si altora si deja mi-au venit reactii: au fost incantati.
Nu le stiu pe toate !!!

#55 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.093 posturi

Postat 13 ianuarie 2016 - 04:41

Aseara, am vazut si eu filmul. Multumesc pentru recomandare. Chiar ati reusit cumva sa-mi starniti curiozitatea, altfel e posibil sa nu ma fi oprit vreodata asupra lui avand in vedere ca nu ma dau in vant dupa scenariile indiene.
Pot spune linistita ca nu m-a dezamagit deloc. Dimpotriva. Printre picatelele de cantec si dans specifice acestor filme, impletit cu povestile de iubire dintre personaje si chiar cu ceva umor, de fapt firul filmului urmareste sa atraga atentia asupra modului in care oamenii au invatat sa se raporteze la Creator.
Pe parcurs am inteles si de ce era nevoie de acel rol de extraterestru, era o modalitate de a provoca aparitia brusca in lume a unui personaj care sa nu fie implicat in nicio religie existenta pe planeta asta, cu ajutorul caruia au incercat sa mentina echidistanta, el oferind posibilitatea de a formula cu franchete intrebari pe care cred ca oamenii refuza sa si le puna.
As putea scrie mai multe despre acest film, pe care eu il gasesc de o surprinzatoare profunzime, desi ar putea parea altfel la prima vedere, dar poate ca in loc sa intru in detalii ar fi mai bine sa las pe fiecare sa-l "descopere" singur, daca isi gaseste timpul si curiozitatea necesare.

#56 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.695 posturi

Postat 02 martie 2016 - 11:56

DA si NU
Da şi nu, nu şi da
nu se pot înmănunchea.
Nu poţi fi
cum vrei tu:
nu poţi fi şi da şi nu!
Când iubirea spune: hai!