Sari la conținut

Biserica, o masina de spalat creiere!? Biserica sustine gandirea logica sau o desfiinteaza?

379 răspunsuri la acest topic

#1 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 08 februarie 2012 - 07:41

Biserica sustine gandirea sanatoasa, logica, sau o ocoleste intronand in locul ei absurdul, misticismul?
Este Biserica o masina de spalat creiere?
Nu le stiu pe toate !!!

#2 nodola

Membru avansat

• Members
  • 213 posturi

Postat 09 februarie 2012 - 09:52

Din punctul Bisericilor de vedere , da ..fiecare sustine gandirea sanatoasa.Fiecare crede ca Biserica lui detine adevarul asupra crestinismului.I Fiecare adept al unei dogme sustine asta! DAr aceste dogme ...vin din interpretarea unei pesoane a unui text din Biblie ...din viziunea si logica acelei persoane Si spuneam undeva , ca acceptarea acestor dogme , principii, se face dupa personalitatea fiecaruia ...cultura lui....Misticismul? cred eu ca este acceptat tacit...sau mai bine zis la pachet!

#3 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 10 februarie 2012 - 02:31

Dupa observatia mea, toate bisesricile se feresc de oamenii care isi permit sa gandeasca, asa cum se fereste diavolul de tamaie...
Nu le stiu pe toate !!!

#4 nodola

Membru avansat

• Members
  • 213 posturi

Postat 10 februarie 2012 - 08:08

OAre tote merg pe principiul...crede si nu cerceta?

#5 ivone

Membru avansat

• Members
  • 2.725 posturi

Postat 10 februarie 2012 - 08:42

Merg daca au cu cine si cred intr-adevar tot inainte de a si cerceta ,altfel nu ai cum sa mergi pe un drum doar ca spune cineva din biserica ca acesta-i cel bun.Spiritul de turma fuctioneaza foarte bine si cum multe religii lasa o libertate ucigatoare de altfel pentru om chiar daca la suprafata pare relaxanta si placuta,sunt destui care merg unii dupa altii ,fara sa stie exact unde,ca oile la pascut,

#6 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 11 februarie 2012 - 11:50

Vezi postnodola, pe 10 februarie 2012 - 08:08 , a spus:

OAre tote merg pe principiul...crede si nu cerceta?

Nu, nu sunt atat de ridicoli. Principul lor de intelegere a Scripturii este altul: "Cerceteaza, cerceteaza, cerceteaza...dar, in final, trebuie sa ajungi la concluzia la care am ajuns noi. Altfel, esti anatema!"
Nu le stiu pe toate !!!

#7 nodola

Membru avansat

• Members
  • 213 posturi

Postat 12 februarie 2012 - 11:28

DA, GAbi... daca nu ajungi la aceeasi concluzie...te ajuta ei ;) .DAca nici asa nu vrei sa ajungi la concluzia lor...atunci esti un proscris. :(
DAr mantuirea este personala! Ce importanta are ce crede preotul(pastorul) despre ceea ce simti tu sau cum vezi tu lucrurile.
Eu cred ca mai mult...atunci cand exista un alt rationalment mai logic ...care face ca lucrurile sa para in esenta altfel decat spun ei...de fapt le e frica ca vor piarde controlul asupra celorlati...le e frica de nou..de ce ar putea aduce el in viata bisericii...Implicit in viata lor... :rolleyes:

#8 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 12 februarie 2012 - 04:55

Ella, gandirea logica, sanatoasa nu este dorita aproape niciunde in lume. De la guverne, senate si parlamente, de la Decanate ale facultatilor, pana la biserici si primarii, sau pana la firme de mana a treia, peste tot sunt preferati prostii si docilii. De aceea, lumea a ajuns pe buza prapastiei. Si, doar mila lui Dumnezeu o mai tine sa nu se prabuseasca. Sa vedem cat o va mai putea tine. Fiindca, Duimnezeu nu forteaza constiinta si vointa nimanui.
Nu le stiu pe toate !!!

#9 viktx

Membru avansat

• Members
  • 1.021 posturi

Postat 19 februarie 2012 - 06:30

Dupa ISTORICI notiune de religie a aparut in timpul gimtei ..sau chiar mai devreme se temeau de fulger ,de animale pradatoare,de vulcani..iar in spatele lor trbuia sa fie un zeu sau o fiinta atotputernica..apoi treptat lucrurile au ..evoluat cum bine stim toti in mai multe directii. DAR CE E MAI CLAR bine si rau ...lumina si intuneric....zambet sau plans.. teama sau incredere ..sunt lucrurile ce definesc absolut toate religiile...........lucruri comune ,,aproape palpabile.......

#10 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 19 februarie 2012 - 10:44

Bine... cand nu se poate "pipai" ceea ce a fost in urma cu mii de ani, pentru a intelege un fenomen atat de persistent in timp cum este religia, istoricii pot emite diferite ipoteze, una mai nastrusnica de cat alta. Ceea ce este clar, este faptul ca dupa mii de ani, fenomenul religios a supravietuit avand un impact in social, inegalabil. Mai mult: in era moderna, cand se stie ce este fulgerul, cum se naste tunetul, ce face sa erupa un vulcan, etc, etc, religia continua sa triumfe la fel de victorioasa ca din totdeauna, adunand sub "mantia" ei capete si minti dintre cele mai stralucite.
Problema religiei este aceea ca ea a cazut in minile unor indivizi pervertiti care o speculeaza, o folosesc ca mijloc de dominare a omului de catre om.
Nu le stiu pe toate !!!

#11 viktx

Membru avansat

• Members
  • 1.021 posturi

Postat 21 februarie 2012 - 06:47

adevarul e ca putem privii religia din atat de multe,, unghiuri,,incat ii uitam uneori esenta pe.care poate o avem in noi tot timpul-IZVORUL binelui sau al raului

#12 vara

Avansat

• Members
  • 17.685 posturi

Postat 21 februarie 2012 - 06:22

Vezi postviktx, pe 21 februarie 2012 - 06:47 , a spus:

adevarul e ca putem privii religia din atat de multe,, unghiuri,,incat ii uitam uneori esenta pe.care poate o avem in noi tot timpul-IZVORUL binelui sau al raului

Oare stim cu adevarat ce este bine si ce este rau, v-ati gandit vreo data ca s-ar putea ca lucrurile sa stea exact invers fata de ceea ce credem noi oamenii?.......Cineva spunea ca nu exista rau sau mai bine zis definea raul ca absenta binelui.... ;)
veronikaImagine postată
Imagine postată

#13 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 22 februarie 2012 - 01:20

Vezi postvara, pe 21 februarie 2012 - 06:22 , a spus:

Oare stim cu adevarat ce este bine si ce este rau, v-ati gandit vreo data ca s-ar putea ca lucrurile sa stea exact invers fata de ceea ce credem noi oamenii?.......Cineva spunea ca nu exista rau sau mai bine zis definea raul ca absenta binelui.... ;)
Am sa revin la intrebarea ta si imi voi spune si eu punctul de vedere.
Nu le stiu pe toate !!!

#14 valericanicolescu

Membru avansat

• Members
  • 693 posturi

Postat 10 martie 2012 - 04:01

Gandirea sanatoasa in religie este atunci cand Dumnezeu iti dezleaga plinatatea adevarului Sau "Ti-am aratat mai mult ,iti cer mai mult".Pace si lumina de la Dumnezeu.

#15 Guest_maria_treizecisiunu_*

• Guests

Postat 11 martie 2012 - 07:04

Cred, Doamne, ajuta necredintei mele.

[post=''][/post]

#16 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 12 martie 2012 - 11:33

Vezi postvara, pe 21 februarie 2012 - 06:22 , a spus:

Cum inteleg eu raspunsul la intrebarea ta:
fara indoiala, este bine sa ramanem deschisi unor noi dimensiuni ale intelegerii cu privire la realitatile in contextul carora traim. Insa, faptul acesta, disponibilitatea aceasta spre aflarea unor noi informatii, nu poate fi un argument suficient de solid pentru a desfiinta convingeri si norme morale in care credem avand in vedere prespectiva ca, in viitor, s-ar putea sa ajungem la alte concluzii despre viata si morala decat cele pe care le avem acum. Intelepciunea populara spune: "Sa nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard!" Convingerea mea este: in timp ce respectam ceea ce avem, suntem deschisi intelegerii avansate a unor realitati pana acum necunoscute. Pe de alta parte, am convingerea ferma ca morala este imuabila, nu se poate schimba. Altfel nu mai este morala.
Nu le stiu pe toate !!!

#17 valericanicolescu

Membru avansat

• Members
  • 693 posturi

Postat 13 martie 2012 - 09:28

Vezi postivone, pe 10 februarie 2012 - 08:42 , a spus:

Merg daca au cu cine si cred intr-adevar tot inainte de a si cerceta ,altfel nu ai cum sa mergi pe un drum doar ca spune cineva din biserica ca acesta-i cel bun.Spiritul de turma fuctioneaza foarte bine si cum multe religii lasa o libertate ucigatoare de altfel pentru om chiar daca la suprafata pare relaxanta si placuta,sunt destui care merg unii dupa altii ,fara sa stie exact unde,ca oile la pascut,

Domnul sa ne dea lumina la toti Ivone,ca nu prin spiritul de turma,ne intoarcem la El ci prin Duhul Sfant,prin har,prin Domnul Isus,si credinta noastra.Multa pace.

#18 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 13 martie 2012 - 01:25

Citat

Sustine religia gandirea sanatoasa, logica sau o ocoleste intronand in locul ei absurdul, misticismul?
Este religia o masina de spalat creiere?
In forma organizata, religia este de departe, una dintre cele mai eficiente masini de spalat creiere. Stiind asta, Isus, intemeietorul crestinismului a evitat sa organizeze o biserica!
Nu le stiu pe toate !!!

#19 Guest_maria_treizecisiunu_*

• Guests

Postat 13 martie 2012 - 01:44

Nici nu avea de gand sa institutionalizeze o credinta cu care cei ce l-au urmat abia luat cunostinta.

#20 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 16 martie 2012 - 09:33

De acord. Dar felul cum ai formulat raspunsul, parca ar vrea sa induca parerea ca, dupa ce au luat cunostinta, cei ce L-au urmat ar fi putut fi chemati sa institutionalizeze credinta respectiva. Asta ai dorit sa spui?
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

• Yahoo