Sari la conținut

Biserica, o masina de spalat creiere!? Biserica sustine gandirea logica sau o desfiinteaza?

379 răspunsuri la acest topic

#361 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.215 posturi

Postat 13 iulie 2016 - 10:00

Se nimereste ca uneori sa reusesc sa ma exprim ceva mai clar, in timp ce alteori ma exprim confuz, alambicat, incetosat, de nici eu nu stiu ce am spus, sau ce am vrut sa spun.
Se nimereste ca uneori sa inteleg, sau sa mi se para ca inteleg gandurile exprimate de alt om, in timp ce alteori nu reusesc sa pricep idei prezentate, oricat de clar ar fi ele exprimate si oricat de mult m-as stradui eu sa le inteleg, nu reusesc nicicum, de parca as fi complet batuta in cap.
Se nimereste ca uneori sa-mi regasesc propriile-mi ganduri, idei si intelegeri in altul, in timp ce alteori sunt diferite, sau... doar imi par diferite, inclusiv apare posibilitatea ca abia dupa o vreme sa ma prind si eu, astfel incat imi rezulta ca nu intotdeauna reusesc sa-mi fac rost de suficienta minte si rabdare ca sa inteleg corect mesajul transmis de oameni.

Si... ce sa vezi... consider ca mi se intampla exact asa cum se intampla tuturor oamenilor, ca suntem cam la fel... toti... cu parti bune si parti rele, cu intelepciune uneori si probabil niste neghiobie alteori, cu exprimari clare cateodata si neclare altadata... inotand cu totii prin viata, mai de-a latul, mai de-a lungul, mai cum putem si cum reusim, toti si fiecare dintre noi...

Sa-ti spun ceva despre mine: exista doua lucruri care ma inhiba in relationarile mele cu oamenii, complimentele si obraznicia. Desi sunt doua chestii de natura total diferita, am observat ca ambelor le fac fata greu, pentru ca in general ma blocheaza si imi inhiba reactiile (..."de om normal", asa cum imi place sa cred ca sunt :rolleyes: ).

Mi-ai facut un compliment. Si l-am simtit sincer. Probabil in astfel de cazuri se spune "multumesc" si-atat. Dar uite ca pe mine m-a determinat sa simt ca nu e chiar asa... si m-a mobilizat sa-ti spun si tie ca de fapt nu e vorba ca m-as fi exprimat mai bine decat tine, nici vorba; eu doar am intalnit ideea ta si am prelungit un pic povestea (acum na... daca suntem intr-un forum, la povesti, doar n-om tacea...)
Hai, depasim "momentul cu complimentul", ca ui' cum am inceput sa bat campii... :emoticon-0102-bigsmile:

#362 tudor

Membru avansat

• Members
  • 1.039 posturi

Postat 13 iulie 2016 - 03:51

Am inteles despre ce era vorba... Imagine era o metafora....chestiunea e ca exact asta reprezinta Islamul - o religie abrahamica ne-institutionalizata la nivel clerical dar care s-a transformat in autoritate sociala si cvasi-statala, mai puternica decat orice alta biserica astazi prin vointa si forta adeptilor. Istoria ne arata ca religia poate fi exploatata si manipulata de varii interese... este lipsa institutionalizarii un factor defavorizant esential al acestui fenomen?
Eu consider ca nu.
the only thing i know for sure is that i know nothing

#363 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.215 posturi

Postat 14 iulie 2016 - 06:29

Eu spun drept ca nu inteleg prea multe lucruri despre islam, de exemplu habar n-am ce e scris in Coranul ala, dar ma intreb daca oare acolo nu se mentioneaza sfaturi despre: sa ierti, sa fii onest, umil si sa-ti iubesti aproapele, sa nu minti, sa nu furi, sa nu lacomesti, sa nu fii ipocrit, sa nu ucizi... daca exista oare in Coran instigari spre violenta, concrete, scrise negru pe alb, sau e vorba - din nou si in reluare - despre oameni care intepreteaza dupa cum au ei chef... daca scrie acolo, negru pe alb sa ucizi pe altul in numele credintei...
Nu inteleg cum au aparut fundamentalistii astia islamici, cum au reusit sa-si dezvolte atat de mult retelele, de unde pana unde cred ei ca e voia lui Allah sa ucida oameni, sau... cum reusesc sa spele creierii oamenilor care fac asta, convingandu-i cumva ca in numele credintei asta trebuie sa faca...
Nu-mi dau seama daca o persoana care poate fi convinsa sa faca asa ceva o face din fanatismul convingerilor sale, sau e vorba de ceva boli psihice, care nu mai au nicio legatura cu vreun rationament de convingeri religioase...
Nu stiu cum e posibil ca o lume intreaga sa stie ca exista... sa vorbeasca despre... si sa asiste la... acte de terorism, in timp ce pur si simplu ele se desfasoara in continuare, nestingherite, ca si cum realmente nu se poate face nimic pentru a desfiinta cuiburile alea malefice, pepinierele in care se nasc ideile dracesti de crime si omoruri...
Uneori ma intreb daca efectiv nu se poate, sau de fapt nu se doreste...
Cu siguranta eu nu stiu cum, dar sunt doar un cetatean oarecare, simplu si banal, fara sa stiu multe, probabil de multe ori neinformata si dezinformata, nu am o privire de ansamblu asupra potentelor existente in lumea asta mare, nici nu sunt la conducerea vreunui stat, nu sunt implicata in mai nimic si nici n-am cum de pe pozitia mea, dar... nu pot sa nu ma intreb...
intr-o lume atat de moderna, cu mijloace de informare atat de puse la punct (incat aproape ca se stie, daca se doreste, ce chiloti am imbracat eu azidimineata), intr-o astfel de lume... sa cred ca nu se stie unde, cand si cum se pregatesc atacurile teroriste?...

#364 Iliescu Bogdan

Membru avansat

• Members
  • 1.215 posturi

Postat 14 iulie 2016 - 11:00

Tudore,

Cand ma gandeam cum ar fi sa dispara bisericile peste noapte ma refeream la toate bisericile, inclusiv la alea cu balconas deasupra si cu semiluna.
Cand zic toate ma gandesc si la alea, of course.
Oricum, a explicat mai bine Dana dupa aia ce-am vrut io sa zic. :emoticon-0140-rofl: :emoticon-0140-rofl:

#365 Iliescu Bogdan

Membru avansat

• Members
  • 1.215 posturi

Postat 14 iulie 2016 - 11:31

Dano,

Hai sa-ti zic ceva.
Ai fost vreodata la spovedanie la biserica?
Daca da, ai observat desigur ca in timpul spovedaniei se creeaza o stare de vulnerabilitate destul de friki si de accentuata, in care enoriasul incepe sa povesteasca diversele ispravi pe care le-a savarsit, la inceput cu o urma de retinere dar dupa aia, la scurt timp retinerea asta dispare iar el incepe sa toarne repede si mult, ajungand sa vorbeasca despre situatii la care nici nu s-ar fi gandit, despre ce-a facut si nu trebuia sa faca sau despre ce n-a facut si-ar fi trebuit sa faca.
Cum se-ntampla asta? Oamenii intra intr-un fel de stare de transa, in care supraeul e trimis la plimbare iar in lipsa acestei protectii individul e extrem de permisiv la tot ce-i spune si ce-l intreaba preotul - de-aia si ajung unii sa declare ca au facut niste nasoale pe care de fapt nu le-au facut - si tot atunci li se poate induce de catre sfintia sa sentimentul de vinovatie permanenta, care-i va mai aduce la biserica si data viitoare.
Bun, acum ia forma asta de manipulare si transfer-o la o biserica islamica, unde n-o sa-ti mai zica nimeni "sa vii si data viitoare", dar o sa-ti zica in schimb sa-l slujesti pe Allah "cu pretul vietii". O data, de doua ori, de trei ori, de cate ori e nevoie, iar cand ai ajuns suficient de pregatit s-ar putea sa ti se ofere si o "misiune sfanta".

Imagine postată

#366 Dana

Membru avansat

• Members
  • 3.215 posturi

Postat 15 iulie 2016 - 05:55

Din punctul meu de vedere, spoveditul ar fi echivalent cu un proces de constiinta prin care omul, dupa ce isi constientizeaza diverse erori in gand, vorba si fapta, simte nevoia de a-i comunica Divinitatii ca de-acum lucrurile stau diferit in perceptiile sale (oricum Divinitatea stie in fiecare secunda ce se petrece in mintea unui om, dar uite asa simte el, omul, ca ar vrea sa comunice despre asta, un fel de feedback),
ca in sfarsit a inteles ceva mai bine decat inainte diferenta dintre cum a fost si cum ar fi putut sa fie, simtind cumva nevoia de a trece in revista gandurile, vorbele si faptele pe care le considera ca de-acum nu-l mai reprezinta, intr-o dorinta reala si sincera de a schimba in el insusi ceea ce tocmai constientizeaza si marturiseste ca a inceput sa inteleaga ca au fost greseli, provenite din cine stie ce erori de gandire si intelegere.
Spoveditul poate avea loc in gand, sau in vorbe rostite cu voce tare, poate avea loc zilnic, sau o data la o vreme, practic cred ca are loc atunci cand omul isi doreste sincer sa comunice Divinitatii ca si-a constientizat pur si simplu unele erori.
Consider valid un spovedit doar daca acesta este insotit de onestitate si dorinta sincera a omului de a fi... sau macar de a incerca sa fie... dorindu-si asta... mai "altfel" de cum a fost pana la acel moment, in perspectiva noilor intelegeri, acelea care tocmai il fac sa se spovedeasca, respectiv sa-si recunoasca erorile de gandire si comportament.
Nu cred ca e necesara prezenta vreunui preot in mecanismul asta al spovedaniei, nu cred ca e nevoie ca vreun preot sa-si lungeasca urechile la spovedania omului ca si cum prezenta lui ar asigura "canalul de comunicare" pentru ca altfel spoveditul se pierde in vant, nu cred ca exista vreun preot care sa aiba puterea de a asigura validitatea unui spovedit daca omul insusi nu il face valid, atasand onestitate, dorinta sincera de schimbare si... tot ce am spus mai sus.
Cunosc oameni care se spovedesc in mod regulat, la biserica, "asa cum se cuvine", habar n-am ce bolborosesc in timpul spovedaniei, dar ii observ continuand sa barfeasca, sa lacomeasca, sa invidieze, sa injure si... chiar sa blesteme.
Cica spunea o doamna intr-o zi, nervoasa foc pe o alta doamna: "las' ca-i arata Dumnezeu ei, ca Dumnezeu ma iubeste si stie ca ma duc in fiecare zi la biserica, il rog eu pe Dumnezeu s-o pedepseasca, ca el tine cu mine, nu cu ea...", cuvinte pline de resentimente... si niste ura cred ca era pe-acolo, pentru ca a urmat apoi o ploaie de blesteme, cu diverse propuneri din partea doamnei respective, despre ce sa-i faca si ce sa-i dreaga Dumnezeu celeilalte persoane.
Am ramas masca si m-am intrebat la ce-i servesc oare doamnei care lansa sarguincios blestemele... vizitele astea regulate la biserica (plus nenumarate excursii pe la manastiri).
Nu stiu. De fapt, nu stiu eu cat de vrednica e doamna respectiva, sau cealalta, habar n-am sa le fac o evaluare, nu ma bag la verdicte, doar Dumnezeu stie exact ce e in mintea fiecareia si care ce merita, sau nu merita;
dar stiu despre mine, ca om, ca am dreptul sa aleg, din toate tipurile comportamentale din jurul meu, pe acelea care imi plac si pe care le apreciez, am dreptul sa observ si sa aleg cum vreau sa fiu si cum nu vreau sa fiu.
Ori un astfel de "credincios"... nu vreau sa fiu nici in ruptul capului.
Consider ca daca un om s-ar spovedi "azi" si ar marturisi (inclusiv sub poala popii daca ar sta): "da, dom'le, am furat, sau am invidiat, sau am mintit, sau am urat, sau am blestemat pe altul, sau / si... etc", iar "maine" continua sa le faca... de fapt s-a spovedit degeaba; doar a pierdut vremea in ipocrizie si mai bine se ducea la cinema in timpul ala (cine stie, poate rula un film care... macar ala... reusea cu adevarat sa-l puna pe ganduri...).

Stii ce cred eu despre manipulare?
Ca ea poate avea loc sub multe forme, in multe feluri, ca societatea, respectiv alti oameni pot crea multe metode prin care sa il manipuleze pe om: sa il forteze sa munceasca asa sau altfel, sa determine ca acela sa aiba bani sau sa nu aiba, sa il oblige sa ramana fara diverse drepturi sociale, sa-l defineasca sarac sau bogat (ala avand puterea financiara de trai bun, poate chiar de vacante exotice, sau nu)... etc etc etc.
Dar exista un lucru peste care eu cred ca niciun alt om nu poate trece: vointa personala a fiecaruia in legatura cu felul personal de a fi.
Fiecare este asa cum accepta la un moment dat sa fie, asa cum fiinta lui este de acord sa fie. La fiecare moment al vietii. Mai ales cand omul este adult, cu capacitatea de a rationa din ce in ce mai dezvoltata..
Poate nu inteleg multe, dar spun drept ca, din cate am reusit eu sa pricep din viata asta, ma indoiesc de faptul ca unui om i se pot spala creierii fara acordul propriu al fiintei sale, mai ales in sens de a-l provoca sa omoare pe altul, sa-l determine la fapte abominabile, cum este crima.
Pentru ca avem o constiinta. Ca o ascultam, sau nu... asta e alta poveste.
De aceea ma intrebam daca nu cumva persoanele atrase in jocul asta macabru al atentatelor teroriste... daca nu cumva au vreo problema-doua la cap, din momentul in care au decis sa sugrume vocea ratiunii si sa-si puna constiinta pe silent...
Intrebare: oare un om poate uri daca efectiv nu vrea, nu doreste sa urasca?... e posibil oare ca omul sa urasca impotriva vointei sale, in lipsa acordului pe care si-l da el insusi sa simta ura?...

#367 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 17 iulie 2016 - 08:22

Vezi postIliescu Bogdan, pe 12 iulie 2016 - 08:17 , a spus:

Gabi,

Te intrebai undeva - pe alt topic cred - ce s-ar intampla cu lumina lumii daca toate bisericile ar disparea Doamne fereste zbrrr!! peste noapte.
Adica toate bisericile, de la aia mare de la Vatican sa zicem si pana la astea tot mari, da' de cartier.
Ce s-ar intampla cu omenirea asta tampita si lacoma daca ar disparea purtatoarele tortzelor fierbinti, adica bisericile.
Stii ce cred eu ?
Ar ramane in general la fel, poate cu un plus de onestitate, asta din faptul ca dreptcredinciosii n-ar mai avea unde sa se duca sa li se ierte pacatele
si ar trebui sa si le care singuri :cool: .
Daca acum unii se gandesc "ma duc si-o comit un pic, sau un pic mai rau ca oricum ma iarta dupa aia parintele la spovedanie laudat fie Isus,
daca e ii dau si io o suta acolo ca d-aia are sutana", s-ar putea ca in lipsa unei biserici smechere care sa fie acolo si sa-i abureasca cu iertarea pacatelor ...
sa nu mai indrazneasca .
Zic si eu.
Nu m-am gandit la o asemenea concluzie dar mi se pare interesanta. Ma duce cu gandul la ideea ca omul, cand se simte controlat,
va cauta sa fenteze sistemul care il controleaza. In schimb, atunci cand se simte liber si responsabil,
se activeaza constiinta morala si devine mai atent cu sine.

Nu stiu daca stiti, s-a facut o experienta in acest sens: au fost create un fel de autosrviri fara personal care sa incaseze banii
pentru produsele expuse la vanzare.
Clientul intra, alegea produsul, vedea pretul, calcula valoarea, lasa banii intr-un automat de incasare,
avand libertatea sa tasteze el suma totala pe care dorea sau trebuia sa o plateasca... si pleca. Totul bazandu-se pe constiinta clientilor.
Contrar oricaror asteptari, nu s-a inregistrat niciun caz de frauda.
S-a facut o a doua experienta (cu produse alimentare): au fost expuse produsele alimentare, fara preturi, cu valoarea la aprecierea clientilor.
Cand s-a facut calculul banilor din casa de plata, s-a constatat un usor castig fata de situatia in care preturile ar fi fost afisate
si incasate de personalul de la casa.
Ce sa intelegem din asta? Ca biserica si-a facut atat de bine treaba incat oamenii sunt neasteptat de cinstiti?
Nu le stiu pe toate !!!

#368 tudor

Membru avansat

• Members
  • 1.039 posturi

Postat 23 iulie 2016 - 08:29

Citat

Cand ma gandeam cum ar fi sa dispara bisericile peste noapte ma refeream la toate bisericile, inclusiv la alea cu balconas deasupra si cu semiluna.

Alea nu sunt biserici... sunt doar case de rugaciune, centru social si tribunal si sunt construite de comunitate... in Islam nu exista biserica, nu exista organizare sau institutie...

Citat

Daca acum unii se gandesc "ma duc si-o comit un pic, sau un pic mai rau ca oricum ma iarta dupa aia parintele la spovedanie laudat fie Isus, daca e ii dau si io o suta acolo ca d-aia are sutana"

eu zic ca mai sunt unii si cu IQ peste 80 totusi in lumea asta...
the only thing i know for sure is that i know nothing

#369 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 25 iulie 2016 - 05:14

Vezi postGabriel_S, pe 17 iulie 2016 - 08:22 , a spus:

Nu m-am gandit la o asemenea concluzie dar mi se pare interesanta. Ma duce cu gandul la ideea ca omul, cand se simte controlat,
va cauta sa fenteze sistemul care il controleaza. In schimb, atunci cand se simte liber si responsabil, i se activeaza constiinta morala
si devine mai atent cu sine.
Nu stiu daca stiti, s-a facut o experienta in acest sens: au fost create un fel de autosrviri fara personal care sa incaseze bani
i pentru produsele expuse la vanzare.
Clientul intra, alegea produsul, vedea pretul, calcula valoarea, lasa banii intr-un automat de incasare,
avand libertatea sa tasteze el suma totala pe care dorea sa o plateasca... si pleca. Totul bazandu-se pe constiinta clientilor.
Contrar oricaror asteptari, nu s-a inregistrat niciun caz de frauda.
S-a facut o a doua experienta (cu produse alimentare): au fost expuse produsele alimentare fara preturi, cu valoarea la aprecierea clientilor.
Cand s-a facut calculul banilor din casa de plata, s-a constatat un usor castig fata de situatia in care preturile ar fi fost afisate si incasate de personalul de la casa.
Ce sa intelegem din asta? Ca biserica si-a facut atat de bine treaba incat oamenii sunt neasteptat de cinstiti?
:emoticon-0102-bigsmile: :emoticon-0102-bigsmile: Gabi, nu a trecut niciun roman pe la autoservirile alea?
Glumesc! Sigur ca sunt locuri, sate, comunitati cu oameni cinstiti. Dar se vor gasi mereu si hoti, peste tot.
Iar daca s-ar deschide un astfel de magazin in "buricul orasului" ar merge pentru o vreme, pana s-ar prinde si smecherasii care si-ar pune mintea la contributie cum sa fure. Altfel, eu stiu ca si in Austria am cumparat fructe pe care mi le-am pus singura in punga, cantarit si pus pretul pe ele. Am fost cinstita, dar crezi ca nu mi-a trecut prin cap ca "ehe, puteam sa mai pun un mar, doua, dupa ce am cantarit punga!" :)) Nu am facut-o, dar nu sunt foarte, foarte sigura ca in alta conjunctura sau alta perioada a vietii mele nu as fi cochetat cu ideea si infaptuirea ei. :rolleyes:

#370 Iliescu Bogdan

Membru avansat

• Members
  • 1.215 posturi

Postat 25 iulie 2016 - 05:58

Sieup'aici

La noi in mahala e un Kaufland, s-a deschis acum vreo 3 ani. La "fructe si legume" se procedeaza exact asa cum zici tu, adica dupa ce ti-ai ales daravelele le pui pe un cantar, le cantaresti si primesti automat o eticheta cu valoarea respectiva pe care o lipesti apoi pe punga...
Sistemul asta e de la deschiderea magazinului si functioneaza si acum.
Mai in josul strazii la vreo 200 m e un Lidl... Acolo iti pui ce-ti trebe' in punga si ti se cantareste mai pe urma "cat ai luat", la casa.
:rolleyes:

#371 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 26 iulie 2016 - 09:49

Vezi postsieup'aici, pe 25 iulie 2016 - 05:14 , a spus:

:emoticon-0102-bigsmile: :emoticon-0102-bigsmile: Gabi, nu a trecut niciun roman pe la autoservirile alea?
Glumesc! Sigur ca sunt locuri, sate, comunitati cu oameni cinstiti. Dar se vor gasi mereu si hoti, peste tot.
Iar daca s-ar deschide un astfel de magazin in "buricul orasului" ar merge pentru o vreme, pana s-ar prinde si smecherasii care si-ar pune mintea la contributie cum sa fure. Altfel, eu stiu ca si in Austria am cumparat fructe pe care mi le-am pus singura in punga, cantarit si pus pretul pe ele. Am fost cinstita, dar crezi ca nu mi-a trecut prin cap ca "ehe, puteam sa mai pun un mar, doua, dupa ce am cantarit punga!" :)) Nu am facut-o, dar nu sunt foarte, foarte sigura ca in alta conjunctura sau alta perioada a vietii mele nu as fi cochetat cu ideea si infaptuirea ei. :rolleyes:
Sa nu te puna ispita sa incerci odata. Chestia aia de la casa, care citeste etichetele de pe ambalaje, are si functia de cantar. :emoticon-0102-bigsmile:
Nu le stiu pe toate !!!

#372 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 24 august 2016 - 09:47

Vezi postGabriel_S, pe 17 iunie 2016 - 09:45 , a spus:

Mai, in conditiile in care exista un singur Dumnezeu si exista o singura Biblie, iar crestinii sunt impartiti in peste 30 000 de confesiuni, curente si miscari religioase crestine, este o dovada ca bisericile sunt niste veritabile masini de spalat creiere.
Nu se poate sa fii sincer cu tine si cu Dumnezeu si sa nu accepti ca din o mie de interpretari trebuie sa fie corecta numai una.
Textul Bibliei nu este criptat in coduri atat de dificil de descifrat, sa fim seriosi!

aaa, si tu stii sigur ca interpretarea ta este singura, una aia corecta, bag sama... nu-i asa? :emoticon-0102-bigsmile:
sunt si raman....monica!

#373 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 24 august 2016 - 09:55

Vezi postIliescu Bogdan, pe 12 iulie 2016 - 08:17 , a spus:

Gabi,

Te intrebai undeva - pe alt topic cred - ce s-ar intampla cu lumina lumii daca toate bisericile ar disparea Doamne fereste zbrrr!! peste noapte. Adica toate bisericile, de la aia mare de la Vatican sa zicem si pana la astea tot mari, da' de cartier. Ce s-ar intampla cu omenirea asta tampita si lacoma daca ar disparea purtatoarele tortzelor fierbinti, adica bisericile.
Stii ce cred eu ?
Ar ramane in general la fel, poate cu un plus de onestitate, asta din faptul ca dreptcredinciosii n-ar mai avea unde sa se duca sa li se ierte pacatele si ar trebui sa si le care singuri :cool: .
Daca acum unii se gandesc "ma duc si-o comit un pic, sau un pic mai rau ca oricum ma iarta dupa aia parintele la spovedanie laudat fie Isus, daca e ii dau si io o suta acolo ca d-aia are sutana", s-ar putea ca in lipsa unei biserici smechere care sa fie acolo si sa-i abureasca cu iertarea pacatelor ... sa nu mai indrazneasca .
Zic si eu.

eu zic ca nu poate dispara ceea ce a insotit omenirea de la primul ei pas...
caci religii a avut omenirea inca din inceputurile ei... ca n-o fi avut "biserici" asta nu-i bai, si-a facut totemuri, locuri de inchinare.... temple, locuri de ritual....unde s-a dus...si daca nu se punea problema iertarii pacatelor prin jertfa lui IIsus nu-i bai era una si mai frumoasa: "dinte pentru dinte" , si, culmea sacrificul......pentru greseli, sacrificiul ritualic...sacrificiul uman....facut de alti oameni, care s-au intitulat (de cele mai multe ori au fost intitulati de altii) conducatori spirituali...
mai ceva ca "bisericile" de astazi... cu mult sange, cu distractie numero uno.... unii urla in timp ce sunt jertfiti si altii urla in timp ce unii sunt jertfiti....
sunt si raman....monica!

#374 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 03 septembrie 2016 - 08:01

Citat

aaa, si tu stii sigur ca interpretarea ta este singura, una aia corecta, bag sama... nu-i asa? :emoticon-0102-bigsmile:
Nu ma bat cu pumnul in piept afirmand ca eu sunt interpretul "numero uno" al Bibliei. Dar sustin ca din multimea de interpretari date unui text, corecta este numai una.
Nu le stiu pe toate !!!

#375 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 25 septembrie 2016 - 08:35

:AddEmoticons04262: adica... a ta, normal....
sunt si raman....monica!

#376 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 29 septembrie 2016 - 12:53

Ai alta parere?
Nu le stiu pe toate !!!

#377 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 29 septembrie 2016 - 02:23

Am eu!

Vezi postmonica, pe 24 august 2016 - 09:47 , a spus:

Vezi postGabriel_S, pe 17 iunie 2016 - 09:45 , a spus:

Mai, in conditiile in care exista un singur Dumnezeu si exista o singura Biblie, iar crestinii sunt impartiti in peste 30 000 de confesiuni, curente si miscari religioase crestine, este o dovada ca bisericile sunt niste veritabile masini de spalat creiere.
Nu se poate sa fii sincer cu tine si cu Dumnezeu si sa nu accepti ca din o mie de interpretari trebuie sa fie corecta numai una.
Textul Bibliei nu este criptat in coduri atat de dificil de descifrat, sa fim seriosi!

Vezi bine ca totusi interpretarea este difcila de sunt, asa cum spui si tu, o multime de interpretari. Aritmetica e muuuuult mai simpla si mai clara, dovada ca nu-s chiar asa multe interpretari.
Dar, daca este asa de simplu si necriptat cuvantul Bibliei, inseamna ca interpretarile mele sunt corecte (mereu :cool: - mai fratilor, glumesc, dar stiu ca am dreptate!)pentru ca sunt cea care iau Cuvantul asa cum este, asa cum este scris, asa ca ce mai calea valea, vreti sa stiti ceva corect? Inrtebati-ma pe mine! Sau cititi Cuvantul, este si mai bine, si acceptati-l asa cum este, nu mai scoateti, puneti, adaugati la ceea ce nu intelegeti sau nu va place sau nu va suna bine sau nu este dupa cum ati fi facut sau gandit voi!
:emoticon-0102-bigsmile: :emoticon-0102-bigsmile:

#378 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 29 septembrie 2016 - 10:43

Suna foarte in armonie cu punctul de vedere al bisericilor! Asa spun si ele. Fara sa recunoasca faptul ca, in realitate, ele au dat o interpretare Bibliei
iar credinciosii lor sunt chemati sa o creada si sa o apere.
Nimeni nu accepta "cuvantul asa cum este". Daca iti spun tie (si dovedesc cu Biblia): "cuvantul lui Dumnezeu" nu recunoaste o alta zi de odihna, sfanta si sfintita de Dumnezeu",
decat sambata (ziua a saptea din saptamana!), vei spune: nu este adevarat... nu este asa, nu intelegi asa...etc.
Daca iti spun tie (si iti dovedsc cu Biblia): Dumnezeu interzice consumul de carne de porc, de iepure, de peste fara solzi, etc...vei spune ca nu este adevarat, nu este asa,
tu nu intelegi asa... Fiecare crestin vine cu interpretarea lui la ce citeste in Biblie. Mai ales crestinii care fac parte dintr-o biserica sau simpatizeaza cu una.

Iata, deci, ca nimeni nu crede Biblia asa cum scrie "negru pe alb", decat in masura in care vrea sa o creada. Sau, mai exact, in masura in care biserica l-a format (sau deformat !) determinandu-i sa creada asa cum propune biserica. Nimic nu este mai eficient in aceasta deformare ca religia, respectiv ca biserica. Deoarece biserica, in timp ce predica libertatea de alegere, libertatea de credinta, libertatea in Hristos, ea practica cele mai subtile metode prin care desfiinteaza aceasta libertate.
Iar cand nu reuseste prin metode subtile, ti-o spune "verde in limba" ca in biserica ai libertatea sa stai (daca accepti doctrina) sau sa pleci (daca nu o accepti)!
Asa... ca Lucian Cristescu, intr-un "Dialog pe Scara Richter", la < Speranta Tv. >
Nu le stiu pe toate !!!

#379 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.746 posturi

Postat 25 iunie 2017 - 10:17

Imagine postată

#380 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.120 posturi

Postat 10 august 2017 - 08:22

Atat cat cunoasteti, starea spirituala a biserici (-lor) urmeaza evolutia spirituala a societatii laice in care se afla?
Suntem romani, toti am traversat si continuam sa traversam doua epoci diferite politic, moral si social; apreciati ca si biserica a evoluat pastrand amprenta morala a ambelor epoci?
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

• Yahoo