Sari la conținut

ELEV SUB SEMNUL CRUCII...

228 răspunsuri la acest topic

#221 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 11 aprilie 2016 - 10:38

elevii de astazi nu vor discutii pentru ca au... netul...au fb...
cati tineri cunosti tu, care sa lase un bar de fitze, o seara pe fb pentru un colocviu? cati citesc o carte in loc de a citi pe google referintele despre ea?
colocvii sunt destule in campusurile studentesti dar stii cati vin? biblioteci sunt tot destule si reale si virtuale... dar cati oare mai citesc astazi ceva
in afara de articolase pe net si postari pe fb?
sunt si raman....monica!

#222 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 13 aprilie 2016 - 09:49

Mai citesc, Moni! Multi tineri citesc. Dar "ne sar in ochii" cei care nu o fac.
Realitatea este ca tinerii din ziua de azi au oportunitati ce noi nu le-am avut. Bune si rele. Au de ales, si ne putem bucura ca multi aleg pe cele bune.
Nu au cum sa mai traiasca cum am trait noi, caci nici noi nu am trait ca bunicii nostri.
Am urmarit odata un grup de baieti de liceu jucand un joc pe computer. Ceva...se bateau niste aratari, apareau niste aratari mai frumoase, se mai omorau - si toate caricaturile alea aveau cate un nume. A aparut o "zeita" despre care nu stiau cine este, si au oprit toti baietii jocul sa caute pe Wikipedia sa vada cine este. Nu facea parte din joc, era pentru cultura lor generala. Cu placere am constatat ca discutiile dintre ei, in timpul jocului, erau hazlii si interesante, stiau mai multa istorie decat mine, si chiar literatura(unde la vremea mea eram dintre cei mai buni - specific, n-am spus gramatica :emoticon-0102-bigsmile: ). Deci nu toti pustanii, cand joaca pe computer, "si-o baga" in tot ce le sta in cale. Multi vor sa invete/cunosca cate ceva din tot ceea ce le sta in cale!
Daca generatia de acum are unele probleme destul de mari, sunt pentru ca generatia mea sunt parintii lor!

#223 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 19 aprilie 2016 - 07:11

:emoticon-0102-bigsmile: "multi aleg pe cele bune" - la cum arata tanara generatie nu s-ar spune....
cat despre cultura generala... ma doare capul....
sunt si raman....monica!

#224 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 21 aprilie 2016 - 09:46

Vezi postsieup'aici, pe 31 martie 2016 - 06:30 , a spus:

de acord cu tine. Dar elevul ala are o varsta. Si daca la 6 ani il invatam rugaciunea Tatal Nostru(si nu-i de loc devreme) si o poate percepe, nu este inca cazul sa i-o spunem in paralele cu alti dumnezei. Fiecare la vremea lor. Nu inseamna ca trebuie sa asteptam ca acel copil sa fie suficient de mare sa poata pricepe alte relegii si istoria lor.
Dar, as vota pentru o materie numita Biblia fara sa aiba nici-o canotatie de influenta de cult. Banui ca face parte din "utopii" :emoticon-0102-bigsmile:
Nu stiu cum este pe alte continente dar, in Europa, dupa stiinta mea, nu exista in nicio tara, in scoli, o abordare a religiei si a Bibliei aconfesionala.Nici in Austria. Si aici, profesorii de religie care predau religia in scoli sunt catolici.
Mai nou, am aflat recent de la nepotii mei, ca odata cu numarul mare de emigranti, sunt si profesori de religie mahomedana -in unele scoli in care copiii mahomedani sunt intr-un numar mai mare.
Ceilalti copii, din familiile (neo)protestante, care nu merg la orele de religie din scoala, trebuie sa invete religie in bisericile lor. De unde primesc o "adeverinta" prin care se certifica participarea la orele de religie tinute in cadrul confesiunii respective.
Presupun ca nu este o treaba simpla sa fie pregatite cadre didactice care sa predea Biblia in scoli, dintr-o perspectiva aconfesionala.
In cazul acesta, deja nu se mai poate vorbi de "religie in scoli" ci de ore de Biblie.
Nu le stiu pe toate !!!

#225 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 21 aprilie 2016 - 09:50

Vezi postsieup'aici, pe 01 aprilie 2016 - 05:40 , a spus:

Eu as avea emotii sa invete copiii o asa materie la scoala. Totusi, care ar fi "baza" credintei sau moralei invatate? Sau standardul? Si cine ar fi profesorii respectivi?
Care ar fi credinta si morala lor?
Este ca si cum as sti ca va avea la scoala copilul meu de clasa 7-a educatie sexuala, si nu stiu ce va fi invatat de profesorul respectiv:
daca si cum sa foloseasca prezervative sau abstinenta?
De ce in cazul acesta ridici obiectiunea moralitatii cadrului didactic iar in cazul profesorului de sport, nu ridici aceeasi obiectiune?
Nu le stiu pe toate !!!

#226 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 13 iunie 2016 - 10:39

Daca as fi intrebata as dori ca toate cadrele didactice sa aiba o tinuta si o morala care sa fie un bun exemplu pentru copiii nostri. Dar, ce-i drept, in vremurile pe care le traim,
nu mai am incredere in standardele moralei societatii noastre!
Asa ca daca imi este oarecum usor sa accept inclinatiile de viata ale profesorilor de stiinte exacte sau cu o influenta minima in educatia copilului meu
caci materia lor este academica sau de altfel de interactiune cum ar fi sportul, este cu totul alta situatie ca atunci cand copilul meu este invatat morala, religie, sexologie.
Asta deja tine de viata intima si personala, ale caror valori pot sa puna amprenta pe toata viata actuala si viitoare a respectivului copil. Scoala are o menire, familia alta!

#227 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 14 iunie 2016 - 02:01

Eu ma incumet sa afirm ca atat familia cat si scoala, ar trebui sa aiba aceeasi menire si sa urmareasca, in tandem, acelasi scop: formarea noii generatii -atat sub aspect socio-profesional
cat si moral. Din nefericire, iar acum o spun deja cu groaza... nu asa cum o spuneam pana mai ieri, lucrurile nu (mai) stau asa.
In multe locuri ale lumii, scoala si-a dat mana cu politicienii corupti sa distruga moral noua generatie de copii, transformandu-i literalmente in dobitoace sau si mai rau, in roboti.

O cunostinta mi-a facut cunoscut ca in Statele Unite ale Americii s-a votat -in urma cu 2-3 saptamani- o lege care permite transsexualilor si celor ce, la un moment dat,
au nebuneasca fantezie sa se creada de sex opus celui real, sa foloseasca WC-urile publice ale sexului specific fanteziei lor demente. Aceasta lege este valabila si in scoli sau institutii.
Asa se face ca fetele se pot trezi in cabinele toaletelor lor cu astfel de dzaxati mental care se cred fete. La fel si doamnele, in spatiile publice sau in institutii.
Incotro ne indreptam? http://www.culturavi...oaleta-barbati/
Nu le stiu pe toate !!!

#228 sieup'aici

Membru avansat

• Members
  • 6.676 posturi

Postat 15 iunie 2016 - 10:29

Da Gabi, ca tine gandesc si eu, asa AR TREBUI sa fie. Dar cum nu traim in lume idealistica, (dupa cum vedem noi idealul)
prefer ca scoala sa nu se bage in educatia morala, spiritual, sexologica a copilului meu.

Da, am citit de marea mandrie a lui Oboma ca a dat legi minunate pana sa-si termine mandatul (casatoria homosexualilor si acceptul transsexualilor dupa fantezia lor)
dar astept sa vad la ce va duce asta cand lumea chiar se va poticni (ma refer la cei care au spus ca nu au nimic cu ei atata timp cand nu le afecteaza viata lor)
in viata de fiecare zi de urmarile alegerilor lor!
Ei, asta vreau, sa am libertatea sa spun copilului meu ca nu, asta nu este normal, natural, sanatos pentru ei personal si pentru sociatate in general. Si nu vreau ca copilul meu sa fie obligat sa spuna la scoala altceva, ca sa primeasca nota de trecere, asa cum ar fi trebuit sa spunem noi ca ne-am tras din maimute.

#229 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 17 iunie 2016 - 09:30

Ok, dar libertatea aceasta incepe sa devina un vis. Visul asta inca mai mijeste in tarile din estul Europei, cele formate si educate in spiritul crestin si comunist.
In Vestul Europei si dicolo de ocean, cred ca a apus deja.
Iar daca ai nostri copii deschid gura la scoala si se exprima impotriva homosexualitatii, sunt considerati manipulati de parintii cu vederi crestine conservatoare, fundamentaliste,
motiv pentru care sunt luati de catre Autoritatea de protectie a copilului si dati spre infiere tocmai cuplurilor de homosexuali.
Deja fierbe Europa de aceste abuzuri asupra copiilor, stim asta. Eu ma intreb cu groaza cat timp va mai trece pana vom avea si in Romania asemenea nenorociri.
Fiindca presiuni serioase in aceasta directie, sunt deja!
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi