Sari la conținut

JOCURI SPORTIVE (sportul intre "Mens sana" si fenomenul economic-socio-politic.

INTRECERE SPORTIVI PERFORMANTE CASTIGATORI CORECTITUDINE TARI REPREZENTATE PATRIOTISM

183 răspunsuri la acest topic

#1 Guest_Amandariana ....@Daniana_*

• Guests

Postat 28 iulie 2012 - 09:09

AU INCEPUT JOCURILE OLIMPICE DE VARA! SUCCES EXPRIMARII, PACII SI PRIETENIEI!

Imagine postată

TINEM PUMNII SPORTIVILOR ROMANI! SUCCES!

Imagine postată

#2 Guest_Amandariana ....@Daniana_*

• Guests

Postat 28 iulie 2012 - 09:12

Imagine postată

#3 Guest_Amandariana ....@Daniana_*

• Guests

Postat 28 iulie 2012 - 09:14

Imagine postată

80.000 de spectatori la ceremonia de deschidere -

#4 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 28 iulie 2012 - 10:09

Superba ceremonia de deschidere , o foarte reusita combinatie de televiziune si show bussines, arta dramatica si cinematografica , explozie de imagine , culoare , lumina si sunet , cu o coloana sonora impresionanta , a fost extraordinar , mi-a placut la maxim ! :AddEmoticons04230: :AddEmoticons0423: :AddEmoticons04262:

#5 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 28 iulie 2012 - 10:20

Am si eu o nedumerire , poate ma " luminati" voi : daca ceremonia de deschiedere a JO a avut loc aseara ( vineri ) , cum de unele echipe de fotbal participante au jucat incepand de miercuri ?! :AddEmoticons04240:
Oare " Ceremonia de deschidere " a unui eveniment sportiv , cultural sau de orice alta natura nu inseamna ca acea ceremonie e prima din cadrul acelui eveniment , cu ea debuteaza evenimentul si TOATE celelelate activitati se vor desfasura DUPA aceasta ceremonie ? :AddEmoticons04259:
Personal nu stiu sa se mai fi intamplat asa la alte competitii de acest nivel , cred ca e o premiera.

#6 Gina

Membru avansat

• Moderators
  • 4.305 posturi

Postat 28 iulie 2012 - 07:52

Avem si prima medalie olimpica :AddEmoticons04230:

ARGINT ...ALINA DUMITRU .......felicitari si succes pe mai departe romanilor nostrii

#7 o_ea

Membru avansat

• Members
  • 6.310 posturi

Postat 28 iulie 2012 - 09:49

Da, pacat ca a ratat aurul. Inteleg ca se va retrage dupa acest consurs. Merita toate gandurile bune.

#8 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 29 iulie 2012 - 08:31

Vezi postdan, pe 28 iulie 2012 - 10:20 , a spus:

Am si eu o nedumerire , poate ma " luminati" voi : daca ceremonia de deschiedere a JO a avut loc aseara ( vineri ) , cum de unele echipe de fotbal participante au jucat incepand de miercuri ?! :AddEmoticons04240:
Oare " Ceremonia de deschidere " a unui eveniment sportiv , cultural sau de orice alta natura nu inseamna ca acea ceremonie e prima din cadrul acelui eveniment , cu ea debuteaza evenimentul si TOATE celelelate activitati se vor desfasura DUPA aceasta ceremonie ? :AddEmoticons04259:
Personal nu stiu sa se mai fi intamplat asa la alte competitii de acest nivel , cred ca e o premiera.

eu nu am vazut nimic - la vreo competitie ma refer - care sa se fi desfasurat inainte...
ba chiar am observat ca la unele - spre exemplu la inot - au ramas necompletate grupele ultimele....
cine stie ce ai vazut tu si cum o fi fost prezentat media de s-a facut confuzie....
sunt si raman....monica!

#9 Guest_Amanda Riana_*

• Guests

Postat 29 iulie 2012 - 12:38

10 lucruri interzise spectatorilor de la Jocurile Olimpice
ieri, 21:27 Autor: Octavian Calei

Autorităţile londoneze au făcut cheltuieli de 700 de milioane de euro pentru asigurarea protecţiei la Jocurile Olimpice (JO) de anul acesta şi au mobilizat peste 17.000 de soldaţi atât în Londra, cât şi în jurul oraşului, în cea mai mare operaţiune militară pe timp de pace din istoria naţiunii.
Măsurile de securitate de la intrarea pe stadioanele olimpice îi fac pe spectatori să se simtă ca la punctele de securitate ale aeroporturilor, scrie CNBC.
Comitetul londonez pentru organizarea Jocurilor Olimpice a publicat o listă de lucruri pe care nu le poţi aduce cu tine pe stadioane şi care nu pot fi utilizate în timpul Jocurilor, acele lucruri care "pot afecta competiţia, obstrucţiona vederea celorlalţi spectatori şi care reprezintă un pericol pentru siguranţa publică", notează regulamentul JO.

1) Puncte de acces wireless sau hub-uri 3G personale. Deşi utilizarea tabletelor şi smartphones este permisă pe stadioanele JO, este interzisă folosirea acestora pe bază de hotspot-uri WiFi.
2) Steaguri ale ţărilor care nu fac parte dintre participanţi. Drapelele naţiunilor care nu fac parte dintre participanţi sunt admise numai "sub umbrela unei ţări participante", cum ar fi steagul Wales care se află sub "umbrela" Britaniei.
3) Pălăriile imense care pot obstrucţiona vederea celorlalţi spectatori.
4) Claxoanele, tobele, trompetele, fluierele sau orice alt fel de obiecte care fac zgomote puternice. Nici laserele sau alte dispozitive luminoase care pot afecta competiţiile nu sunt admise pe stadioane.
5) Obiecte sau articole de vestimentaţie care transmit mesaje politice sau se folosesc de marca JO pentru a promova un brand.
6) Bicicletele, skateboard-urile, rolele sunt interzise pe stadioanele JO.
7) Staţiile de emisie-recepţie, aparatele care bruiază telefoanele şi scanerele radio.
8) Umbrelele mari sunt interzise pentru că pot bloca vederea celor din jur. Însă prognoza meteo nu este îmbucurătoare pentru perioada JO, deci spectatorii trebuie să găsească alte modalităţi mai discrete pentru a se proteja de ploaie.
9) Mingii, rachete, frisbee-uri şi alte "proiectile" ce pot fi aruncate spre atleţi
10) Mâncarea "la pachet". La jocuri, o sticlă de Heineken este 4,2 lire sterline (5,3 euro) iar o sticlă de apă costă 1,6 lire sterline (2 euro). Preţurile ridicate vor încuraja oamenii să-şi aducă mâncare la ei iar organizatorii vor limita cantitatea ce va putea fi adusă pe stadioane.

Ma amuza regula nr10.. :rolleyes:

#10 Guest_Amanda Riana_*

• Guests

Postat 29 iulie 2012 - 02:13

Emoţii mari pentru gimnastica românească diseară.Succes ,fetelor noastre!

O poate uita cineva pe NADIA noastra?

Imagine postată

#11 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 26.018 posturi

Postat 30 iulie 2012 - 04:03

:AddEmoticons04216:
Nu le stiu pe toate !!!

#12 Guest_Amanda Riana_*

• Guests

Postat 30 iulie 2012 - 11:36

Iata rezultatele:

La JOCURILE OLIMPICE LONDRA 2012 echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat în finală de pe locul 4, cu 176.264 puncte. Larisa Iordache şi Sandra Izbaşa s-au calificat în finala de la individual compus de pe locul 9, respectiv 11.
În finalele pe aparate Sandra Izbaşa va concura la sărituri şi la sol, Cătălina Ponor la sol şi la bârnă, iar Diana Bulimar la bârnă.

Calificări:
SOL
Diana Chelaru - 14.333
Cătălina Ponor - 14.600
Sandra Izbaşa - 15.066
Larisa Iordache - 13.800
TOTAL - 43.999
SĂRITURI
Diana Chelaru - 14.666
Cătălina Ponor - 15.133
Sandra Izbaşa - 15.500
Larisa Iordache - 15.100
TOTAL - 45.733
PARALELE
Diana Bulimar - 14.000
Diana Chelaru - 13.733
Larisa Iordache - 14.100
Sandra Izbaşa - 12.366
TOTAL - 41.833
BÂRNĂ
Diana Bulimar - 14.866
Sandra Izbaşa - 14.600
Larisa Iordache - 14.800
Cătălina Ponor - 15.033
TOTAL - 44.699
Potrivit regulamentului, toate cele cinci gimnaste din echipa României au fost înscrise în calificări - Diana Chelaru, Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Larisa Iordache şi Diana Bulimar. La fiecare aparat au evoluat patru sportive, iar pentru clasamentul pe echipe au fost luate în considerare cele mai mari trei note.

#13 Guest_Amanda Riana_*

• Guests

Postat 30 iulie 2012 - 11:48

Alin Moldoveanu...aur la tir! Campion olimpic! O surpriza placuta..
FRLICITARI! :AddEmoticons04230:

..

#14 monica

Membru avansat

• Members
  • 5.651 posturi

Postat 30 iulie 2012 - 01:00

:AddEmoticons0425: :emoticon-0148-yes: :AddEmoticons04216: :AddEmoticons04271:

aur si argint = 2 medalii pt romania.
poate prin efortul si succesul lor sa ne mai spalam imaginea creata de incompetentii, egoistii si hotii din aceasta tara........................
sunt si raman....monica!

#15 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 30 iulie 2012 - 01:27

Vezi postAmanda Riana, pe 30 iulie 2012 - 11:36 , a spus:

Iata rezultatele:

La JOCURILE OLIMPICE LONDRA 2012 echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat în finală de pe locul 4, cu 176.264 puncte. Larisa Iordache şi Sandra Izbaşa s-au calificat în finala de la individual compus de pe locul 9, respectiv 11.
În finalele pe aparate Sandra Izbaşa va concura la sărituri şi la sol, Cătălina Ponor la sol şi la bârnă, iar Diana Bulimar la bârnă.

Calificări:
SOL
Diana Chelaru - 14.333
Cătălina Ponor - 14.600
Sandra Izbaşa - 15.066
Larisa Iordache - 13.800
TOTAL - 43.999
SĂRITURI
Diana Chelaru - 14.666
Cătălina Ponor - 15.133
Sandra Izbaşa - 15.500
Larisa Iordache - 15.100
TOTAL - 45.733
PARALELE
Diana Bulimar - 14.000
Diana Chelaru - 13.733
Larisa Iordache - 14.100
Sandra Izbaşa - 12.366
TOTAL - 41.833
BÂRNĂ
Diana Bulimar - 14.866
Sandra Izbaşa - 14.600
Larisa Iordache - 14.800
Cătălina Ponor - 15.033
TOTAL - 44.699
Potrivit regulamentului, toate cele cinci gimnaste din echipa României au fost înscrise în calificări - Diana Chelaru, Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Larisa Iordache şi Diana Bulimar. La fiecare aparat au evoluat patru sportive, iar pentru clasamentul pe echipe au fost luate în considerare cele mai mari trei note.

Iti multumesc, Amanda, pentru acest rezumat, pentru ca ieri m-am uitat doar printrfe picaturi la JO, cu toate ca gimnastica e sufletul meu, am tot butonat tv si am asteptat rezultatele referendumului.
Felicitari gimnastelor noastre si sa speram ca vor face fata cu brio la ceea ce urmeaza.

#16 Guest_Amanda Riana_*

• Guests

Postat 31 iulie 2012 - 06:08

Chinezii fac orice pentru a castiga medalii la Olimpiada de la Londra. Imagini SOCANTE de la antrenamente!

Added by Mihai Dinculescu on 31 iulie 2012.
Saved under ALTE SPORTURI, JO 2012, ULTIMĂ http://24s.ro/jocuri...ntru-a-castiga/

Astazi, la Jocurile Olimpice de la Londra, toata lumea vede stralucirea si medaliile. Putini sunt cei care se uita inapoi pentru a vedea prin ce chinuri trec sportivii pentru a ajunge acolo. China insa incalca orice regula: copiii sunt luati de mici din familiile lor si sunt fortati sa devina campioni, scrie Daily Mail.
In China gimnastica incepe de la cativa ani, cand posibilii viitori atleti sunt ”ochiti” la scoala sau la orele de sport.

Mai departe, ei sunt mutati in tabere de antrenament, unde lucreaza mai mult decat un adult in conditii greu de imaginat. Micii chinezi sunt practic fortati de antrenorii lor sa ajunga la performante incredibile pentru alte tari.
Reversul medaliei acestor antrenamente spartane este acela ca la Jocurile Olimpice chinezii se descurca excelent.
Spre exemplu, sportiva Ye Shiwen, care a fost selectata de mica pentru ca ”avea un fizic ce aduce mult cel al unui barbat”, a obtinut medalia de aur la inot.

#17 Guest_Amanda Riana_*

• Guests

Postat 31 iulie 2012 - 06:21

Medalie de BRONZ pentru Romania la gimnastica!
Added by Mihai Dinculescu on 31 iulie 2012.
Saved under ALTE SPORTURI, GIMNASTICĂ, JO 2012, ULTIMĂ ORĂ

Tags: bronz, Gimnastică, Jocurile olimpice, medalie, romania Echipa feminina de gimnastica, formata din Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Catalina Ponor, Diana Bulimar, Diana Chelaru si Larisa Iordache, a obtinut medalia de bronz la proba pe echipe la Jocurile Olimpice de la Londra, cu un punctaj total de 176,414 in finala pe echipe.
Aurul a revenit imbatabilei echipe a Statelor Unite (Jordyn Wieber, Gabrielle Douglas, Kyla Ross, Alexandra Raisman, McKayla Maroney), cu 183,596 puncte, in timp ce medaliile de argint au fost adjudecate de Rusia (Ksenia Afanaseva, Anastasia Grisina, Viktoria Komova, Alia Mustafina, Maria Paseka), cu 178,530 p, chiar daca Grisina si Afanaseva au ratat ultimele executii la sol.
Echipa antrenata de Octavian Bellu si Mariana Bitang se afla pe locul 6 dupa prima rotatie, cand a evoluat la cel mai slab aparat (paralele), a urcat pe 5 la finalul rotatiei a doua (barna) si a intrat pe podium (locul 3) dupa rotatia a treia (sol), cu un mic avans in fata Chinei, si a ramas acolo si dupa ultimul aparat – sariturile.
Larisa Iordache si Sandra Izbasa sunt calificate in finala de la individual compus, Sandra Izbasa in finalele de la sarituri si sol, Catalina Ponor la barna si sol, iar Diana Bulimar in finala de la barna.
Echipa feminina de gimnastica a Romaniei nu a lipsit de pe podiumul olimpic din 1976 incoace. La JO 2008 de la Beijing, fetele noastre au luat medaliile de bronz, dupa aurul cucerit in 2000 si 2004.
Romania a cucerit a patra sa medalie la JO 2012, dupa aurul lui Alin Moldoveanu (pusca aer comprimat 10 m) si argintul Alinei Dumitru (judo, cat. 48 kg) si Corinei Caprioriu (judo, cat. 57 kg)

#18 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 31 iulie 2012 - 06:30

Bravo lor. Numai ele stiu ce este in spatele acestei medalii, cati ani de munca, de regim, de copilarie furata.

Imagine postată
Nu e de-acuma poza aceasta, dar merita sa ne scoatem palaria in fata lor.

#19 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 31 iulie 2012 - 08:58

Vezi postmonica, pe 29 iulie 2012 - 08:31 , a spus:

Vezi postdan, pe 28 iulie 2012 - 10:20 , a spus:

eu nu am vazut nimic - la vreo competitie ma refer - care sa se fi desfasurat inainte...
ba chiar am observat ca la unele - spre exemplu la inot - au ramas necompletate grupele ultimele....
cine stie ce ai vazut tu si cum o fi fost prezentat media de s-a facut confuzie....

Stiu ce am vazut , am citit si am auzit si imi asum ce spun.
Iata si un link unde vei gasi confirmarea a ce am spus eu si un citat de acolo http://www.ziare.com...-londra-1180577

Sport > Olimpiada > stiri Olimpiada

Fotbalul feminin da startul Olimpiadei de la Londra

Imagine postată Imagine postată

Imagine postată

Desi ceremonia oficiala de deschidere a celei de-a 30-a editii JO de vara este programata pentru vineri 27 iulie, pe Stadionul Olimpic din capitala Marii Britanii, totusi intrecerile sportive incep chiar de astazi ( 25 iulie ).

#20 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 31 iulie 2012 - 09:05

Vezi postAmanda Riana, pe 29 iulie 2012 - 12:38 , a spus:

10 lucruri interzise spectatorilor de la Jocurile Olimpice
ieri, 21:27 Autor: Octavian Calei

Autorităţile londoneze au făcut cheltuieli de 700 de milioane de euro pentru asigurarea protecţiei la Jocurile Olimpice (JO) de anul acesta şi au mobilizat peste 17.000 de soldaţi atât în Londra, cât şi în jurul oraşului, în cea mai mare operaţiune militară pe timp de pace din istoria naţiunii.
Măsurile de securitate de la intrarea pe stadioanele olimpice îi fac pe spectatori să se simtă ca la punctele de securitate ale aeroporturilor, scrie CNBC.
Comitetul londonez pentru organizarea Jocurilor Olimpice a publicat o listă de lucruri pe care nu le poţi aduce cu tine pe stadioane şi care nu pot fi utilizate în timpul Jocurilor, acele lucruri care "pot afecta competiţia, obstrucţiona vederea celorlalţi spectatori şi care reprezintă un pericol pentru siguranţa publică", notează regulamentul JO.

1) Puncte de acces wireless sau hub-uri 3G personale. Deşi utilizarea tabletelor şi smartphones este permisă pe stadioanele JO, este interzisă folosirea acestora pe bază de hotspot-uri WiFi.
2) Steaguri ale ţărilor care nu fac parte dintre participanţi. Drapelele naţiunilor care nu fac parte dintre participanţi sunt admise numai "sub umbrela unei ţări participante", cum ar fi steagul Wales care se află sub "umbrela" Britaniei.
3) Pălăriile imense care pot obstrucţiona vederea celorlalţi spectatori.
4) Claxoanele, tobele, trompetele, fluierele sau orice alt fel de obiecte care fac zgomote puternice. Nici laserele sau alte dispozitive luminoase care pot afecta competiţiile nu sunt admise pe stadioane.
5) Obiecte sau articole de vestimentaţie care transmit mesaje politice sau se folosesc de marca JO pentru a promova un brand.
6) Bicicletele, skateboard-urile, rolele sunt interzise pe stadioanele JO.
7) Staţiile de emisie-recepţie, aparatele care bruiază telefoanele şi scanerele radio.
8) Umbrelele mari sunt interzise pentru că pot bloca vederea celor din jur. Însă prognoza meteo nu este îmbucurătoare pentru perioada JO, deci spectatorii trebuie să găsească alte modalităţi mai discrete pentru a se proteja de ploaie.
9) Mingii, rachete, frisbee-uri şi alte "proiectile" ce pot fi aruncate spre atleţi
10) Mâncarea "la pachet". La jocuri, o sticlă de Heineken este 4,2 lire sterline (5,3 euro) iar o sticlă de apă costă 1,6 lire sterline (2 euro). Preţurile ridicate vor încuraja oamenii să-şi aducă mâncare la ei iar organizatorii vor limita cantitatea ce va putea fi adusă pe stadioane.

Ma amuza regula nr10.. :rolleyes:

Pe mine ma amuza regula nr 9 , mai exact "mingiile" autorului , probabil oltean sau regatean , pt ca doar aici se foloseste frecvent aceasta forma gresita a plurarului de la minge. Corect este mingi , nu mingii. :rolleyes:

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi