Sari la conținut

CAUZE MICI, EFECTE MARI sau...CAND DEMONII AU ARIPI ALBE

Cauze efecte subtilitati inocente

125 răspunsuri la acest topic

#1 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 01:39

Aici as dori sa discutam despre cauze aparent inocente dar care au efecte devastatoare.
Sunt convins ca aceste cauze nu sunt percepute la fel de toti si deci, nu sunt nici evaluate la fel. Asa dar, avem motive sa discutam despre...
Nu le stiu pe toate !!!

#2 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 01:42

MUZICA ROCK: Este muzica rock o muzica buna sau este o muzica rea?
transforma in oameni ai pesterii Imagine postată Imagine postată

Muzica rock ne transformă în oameni ai peşterii
Sunetele distorsionate de chitară, acordurile disonante şi solourile asurzitoare ne fac sângele să pulseze din ce în ce mai tare. Un nou studiu a revelat faptul că oamenii nu au învăţat să iubească asemenea sunete. Din contră, aceste sunete distinctive ale muzicii rock seamănă cu strigătele de avertizare ale animalelor şi oamenilor din timpurile preistorice.
Studiul, pubicat în Biology Letters, investighează efectul muzicii disonante asupra emoţiilor şi asupra stării sufleteşti. Cercetătorii au descoperit că aceste schimbări bruşte şi disonante îi fac pe oameni să reacţioneze ca şi animalele atunci când se anunţă apropierea unui pericol.
Greg Bryant, unul dintre cercetători, a explicat că, în momentul în care oamenii aud acorduri de muzică rock, încearcă emoţii puternice şi se încarcă cu energii negative. "Compozitorii dispun de o cunoştinţă intuitivă asupra sunetelor care ne pot speria. Ceea ce nu conştientizează aceştia este faptul că noi, ascultătorii, suntem predispuşi la emoţii negative în momentul în care auzim anumite sunete", a declarat Greg Bryant.
Pe scurt, studiul ne spune că reacţiile pe care le avem atunci când auzim acorduri de muzică rock ne transformă în aceleaşi fiinţe ca şi strămoşii noştrii, oamenii peşterilor.
Sursa: Gizmodo
Nu le stiu pe toate !!!

#3 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 02:06

Inca n-am citit articolul la care faci referire , insa pot sa-ti spun parerea unuia care asculta si iubeste muzica rock de vreo 25 de ani si pe care acest gen muzical nici nu l-a indobitocit si nici nu l-a abrutizat , ba dimpotriva as putea spune.
Din pacate cei mai multi oameni care blameaza si resping acest gen muzical nu stiu un lucru esential : muzica , de orice gen ar fi ea , e compusa sa fie ascultata cu mai intai cu urechea , apoi cu mintea si cu sufletul.
Poate ca aspectul fizic , imbracamintea , lungimea parului sau faptul ca poarta barba , de exemplu , ofera iubitorilor rock-ului un aspect mai dur , sau mai rebel , insa marea majoritate a celor ce asculta , inteleg cu adevarat si iubesc acest gen muzical sunt oameni culti , sensibili si empatici.
Muzica rock nu inseamna doar urlete si strigate la microfon , doar sunet la volum maxim si acorduri neinteligibile de chitara , inseamna mult mai mult si in primul rand emotie , poezie , sensibilitate si sentiment , inseamna Elvis , Beatles , Queen , Woodstock , dar si Metallica sau Scorpions , inseamna muzica cantata cu voce , talent si in primul rand suflet.

#4 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 03:14

Este adevarat, nu inseamna numai... dar inseamna...si...
Articolul postat mai sus nu este singurul care incrimineaza muzica rock. Sunt o multime de studii care au condus la concluzia ca acest gen de muzica este distructiv atat pentru om cat si pentru animale si chiar plante.
Acum, nu este exclus ca unele lucrari muzicale considerate a fi muzica rock, sa fie mai apropiate de un alt gen de muzica decat de muzica rock autentica. Si asta face sa apara confuzia...
Iata un alt documentar despre muzica rock, cu exemplificari:
satanismul-in-muzica-rock

Citat

Nu le stiu pe toate !!!

#5 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 03:44

Muzica ne influenteaza starea de sanatate

Data aparitiei: 11.07.2005

Zgomotele puternice sunt daunatoare sanatatii
Cand sunt suparatoare, sunetele se transforma in zgomote, iar peste un anumit prag devin nocive, urechea fiind cel dintai organ afectat. Daca depasesc 170 de decibeli, ele pot omora soarecii de laborator.
La om, zgomotele foarte puternice si de lunga durata produc dilatarea pupilei, cresterea adrenalinei si colesterolului in sange, palpitatii, perturbarea somnului, declansarea crizelor de epilepsie, ulcer duodenal si, desigur, surditatea. Aceasta se poate declansa la un zgomot de 90 de decibeli (cand este suportat trei ore) sau 100 decibeli (cand este suportat 25 de minute).
Zgomotul muzicii rock poate ajunge in concerte si la 90 de decibeli, asadar ganditi-va la ce risc va expuneti si tineti cont ca dupa ultimele cercetari, majoritatea ascultatorilor acestui gen sufera adeseori de boli de stomac.
Nu le stiu pe toate !!!

#6 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 06:25

Meloterapie pentru...durerile de cap

#7 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 07:09

Clau, nu vreau sa te superi, dar nu discutam despre diverse terapii ci despre cauze aparent nevinovate care au efecte nocive foarte mari. Am inceput cu muzica rock. Vor urma si alte cauze...
Nu le stiu pe toate !!!

#8 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 15 iunie 2012 - 07:58

Am priceput despre ce se discuta, dar tu ai pomenit despre meloterapie si am zis sa postez un exemplu. Daca vrei poti sterge, nu ma deranjeaza

#9 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 16 iunie 2012 - 07:23

Vezi postGabisoleil, pe 15 iunie 2012 - 03:14 , a spus:

Este adevarat, nu inseamna numai... dar inseamna...si...
Articolul postat mai sus nu este singurul care incrimineaza muzica rock. Sunt o multime de studii care au condus la concluzia ca acest gen de muzica este distructiv atat pentru om cat si pentru animale si chiar plante.
Acum, nu este exclus ca unele lucrari muzicale considerate a fi muzica rock, sa fie mai apropiate de un alt gen de muzica decat de muzica rock autentica. Si asta face sa apara confuzia...
Iata un alt documentar despre muzica rock, cu exemplificari:
satanismul-in-muzica-rock

Citat

Curentul "satanic" din muzica rock reprezinta probabil maxim 10 procente din totalul creatiei si prezentei muzicale de pe scena muzicala rock mondiala.
E o extrema a acestui gen , asa cum toate genurile muzicale au extremele si extremistii lor.
Nici eu personal nu agreez , nu ascult si nu aprob acest curent , insa de aici si pana la a blama si acuza genul rock de toate relele si bolile la care este supus omul modern cred ca e o afirmatie complet eronata.
Probabil ca daca un om ar asculta muzica zilnic , cateva ore , la un volum de peste 90 de decibeli sau mai mult , auzul , psihicul si organismul sau ar avea de suferit si nu din cauza ca asculta muzica rock , ci pur si simplu din cauza zgomotului prea mare.
Sunt convins ca si ascultand romante sau muzica crestina , de exemplu , la volum de peste 90 de decibeli , cateva ore , zilnic , efectele negative ar fi asemanatoare.
Ca sa nu mai vb despre manele care chiar si ascultate la volum scazut indobitocesc , prostesc si tampesc pe cei ce le asculta , asta daca nu cumva acestia deja sunt asa ! :emoticon-0136-giggle:

#10 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 16 iunie 2012 - 07:43

Va invit sa ASCULTATI muzica , dar mai ales versurile acestei melodii.

Citat

#11 clau

Membru avansat

• Members
  • 4.663 posturi

Postat 16 iunie 2012 - 03:35

Si Elvis Presley a cantat rock....este cineva caruia nu i-a placut?
Asa cum zice Dan, o fractiune a muzicii rock e intr-adevar deranjanta.Dar majoritatea oamenilor nu o asculta pe aceasta.

#12 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 18 iunie 2012 - 09:46

The Beatles a fost , este si cu siguranta va ramane mereu probabil cea mai cunoscuta si iubita formatie rock din toate timpurile , membrii ei au fost si inca sunt idoli si modele pentru nenumarati oameni de cultura si spirit , sursa de inspiratie pentru unii din cei mai celebrii si apreciati artisti , cantareti sau muzicieni romani sau straini.
Si oare cu ce masura mai adevarata , mai reala , putem cantarii calitatea , talentul , harul si inspiratia unui Artist , decat  cu iubirea si admiratia creatiei sale de-a lungul a peste 5 decenii , dovedind inca o data ca Timpul este masura tuturor lucrurilor !
Va invit sa ascultam impreuna una din cele mai iubite si ascultate creatii Beatles , Yesterday.

Citat

#13 cristina_cris2008

Membru avansat

• Members
  • 324 posturi

Postat 18 iunie 2012 - 10:00

Balada rock este tot ce poate fi mai frumos in materie de muzica...din punctul meu de vedere.Rockul ala zbuciumat nu il inteleg,dar de, fiecare cu gusturile lui...Si apropo de manele: am auzit zilele trecute urland din telefoanele unor pustani, "vara nu dorm" a lui Connect-R in varianta manelizata..... :AddEmoticons04240:

#14 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 19 iunie 2012 - 10:32

Vara lui Connect e una din multele melodii plagiate ( inseamna ciordite , pt iubitorii manelelor :AddEmoticons04224: ) de manelisti si nici macar nu e una celebra.
Exista si manele "inspirate " ( tot ciordite inseamna , mancati-as :AddEmoticons04224: ) din creatii ale lui Celine Dion sau Metallica.
Dar nu e surprinzator , doar e cunoscut faptul ca prostia si ignoranta merg mana in mana cu nesimtirea. :emoticon-0149-no:

#15 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 20 iunie 2012 - 10:11

Oare cum pot fi o melodie si o interpretare ca aceasta acuzate ca au efecte nefaste asupra celor ce asculta? :AddEmoticons04259:

Citat

#16 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 20 iunie 2012 - 10:14

...sau aceasta

Citat

#17 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 20 iunie 2012 - 10:16

...sau de ce nu....aceasta ?

Citat

#18 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 21 iunie 2012 - 09:10

Vezi postdan, pe 16 iunie 2012 - 07:43 , a spus:

Va invit sa ASCULTATI muzica , dar mai ales versurile acestei melodii.

Citat

Am ascultat aceasta lucrare muzicala cu dorinta sincera de a trage cateva concluzii obiective, impartiale. Trebuie sa marturisesc faptul ca nu am gasit cateva concluzii care sa sustina muzica rock. Cel putin, nu la aceasta melodie. Iata cateva observatii personale:
- rockerii adopta un comportament, cel putin anarhic...ca sa nu spun antisocial si propovaduiesc acest stil comportamenal. Mesajul prezentei lucrari muzicale este cat se poate de evident anarhic: "lumea nu trebuie sa judece stilul meu de viata, stilul meu comportamental ci cum si cat de mult gandesc!!!"
- holistic privind, omul este o fiinta complexa dar si unitara in structura sa psihica. Psihologia lui, functia de decizie a sa nu poate fi sectionata in sectoare comportamentale, unele bune, altele mai putin bune sau chiar rele.
Asa dar, nu se poate spune despre o persoana care are deviatii de la comportamentul social specific locului, timpului si culturii care il definesc: "nu conteaza cum se poarta. Conteaza cat si cum gandeste!".
Pai, deviatiile comportamentale care il fac un fel de paria al societatii in care traieste, nu sunt decise tocmai de cat si cum gandeste?
- exprimarea mesajului din lucrarea muzicala respectiva(gutural, daca imi dai voie sa spun: specific primitivismului, arogant) , exprima, de asemenea, rebeliune, aroganta fata de societatea care creaza ambientul in care traiesc cei ce propovaduiesc astfel de mesaje.
- sa nu pierdem din vedere ca chiar beatlessii au avut un mesaj comportamental si artistic vizibil anarhic si puternic antisocial propovaduind o libertate nu doar de cutume sau de prejudecati, ceea ce nu ar fi fost tocmai rau ci si un mod de viata ce sfida morala sociala, moralitatea ca valoare umana. Adepti ai consumului de droguri, ai libertinismului moral, rockerii nu prea au cu ce se lauda la capitolul beneficii aduse societatii prin actul lor "artistic".
Nu le stiu pe toate !!!

#19 dan

Membru avansat

• Members
  • 9.345 posturi

Postat 21 iunie 2012 - 09:38

Si tie ti se pare Gabi ca lumea si tara in care traim e una guvernata si organizata pe principii "sanatoase" si ca deciziile si faptele mai marilor lumii sunt in beneficiul oamenilor de rand?
Eu spun ca nu si atunci de ce ar trebui sa gandim , sa vorbim si sa ne purtam cu obedienta aproband astfel , tacit sau nu , faptele celor ce ne conduc ?
Daca privim in urma , in toata istoria si civilizatia omenirii , vom vedea ca marea majoriotate a celor ce au ramas in memoria si constiinta oamenilor au fost si sunt cei ce au gandit , au vorbit si au facut altfel decat li s-a dictat sa faca , oameni inventivi , originali , liberi si chiar rebeli si anarhici uneori.
Desi se spune ca omul e un animal gregar , eu cred ca nu asta e calitatea , spiritul definitoriu al omului , ci mai degraba spiritul prometeic , inovator si etern in cautarea noului , deseori chiar impotriva evidentelor si normelor impuse de cineva sau ceva.
Daca toti marii exploratori , renascentisti sau oameni de stiinta stateau " in banca lor" aproband si inghitind regulile si legile impuse , ma intreb si te intreb unde oare era omenirea acum ?

#20 Gabriel_S

Admin

• Administrators
  • 25.711 posturi

Postat 21 iunie 2012 - 07:48

Stai putin...sunt de acord cu tine in sensul ca progresul societatii a fost determinat de oameni care nu s-au multumit cu cat se ofera, nu s-au multumit cu o calitate a vietii pe care ei au vazut-o, in spirit viziunar, ca fiind perfectibila. Dar, in veci nu i-as asocia pe acesti progresisti cu rockerii sau cu spiritul acestora. In niciun caz nu pot sesiza la aceste spirite luminate ceva ce seamana a anarhie, a nihilism. Daca suntem onesti, pe rockeri nu-i impiedica nimeni sa creeze ceva util, ceva concret, pentru lumea in care traiesc.
Dimpotriva, ei, rockerii, demoleaza fara sa construiasca nimic sanatos, in loc.
Aripile albe, dar totusi aripi de "drac", in cazul rockerilor, consta in faptul ca se ridica violent impotriva unor nonvalori ale societatii, ignora tot ce este bun si de valoare in societate si, fara sa vina cu nimic mai bun, nimic progresiv, dimpotriva, promoveaza anarhia, fapte si comportamente in mod vizibil daunatoare societatii si individului.
Eu sunt de acord ca societatea este bolnava. Dar solutia nu este sa fie "ucisa". Ori, spiritul rockerilor este exact acela de desfiintare, de distrugere, atat a ceea ce este rau cat si a ceea ce este bun intr-o societate.
Nu le stiu pe toate !!!

1 utilizatori citesc acest topic

0 membrii, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi